,

Ağız İçi Yaralardan Kurtulma Yollarını Uygulayın

Ağız İçi Yaralardan Kurtulma Yollarını Uygulayın

Ağız İçi Yaralardan Kurtulma Yollarını Uygulayın | Ağızlar içerisinde meydana gelen sıkıntılı durumlardan bir tanesi ağız içi yaralar olmaktadır. Tıp üzerindeki genel tabisi ise AFT olmaktadır. Genelde ağız içi yaraların oluşma sebepleri tek bir etkene bağlı değildir. B12 vitamin eksikliğinden tutun, kullanılan diş macunlarına kadar pek çok sebebi, ağız içi yaralarının oluşmasına neden olmaktadır. Elbette ağız içi yaralar nasıl iyileşir ile alakalı olarak önerilen pek çok yol bulunuyor. Özellikle acısının azaltılması ve daha hızlı bir evrim sürecinde düzelmesi anlamında, bu tür antiseptik özelliği olan bitkilerde kullanılabilmektedir.

Ağız içi yaralar genelde, yumuşak damak kısımlarında, diş etleri üzerinde, dudak mukozalarında ya da yanak alanlarında çıkabilmektedir. Genelde yemek yeme evresi ya da ağızları çalkalama durumlarında en acılı bir hissi veren durumlarda olmaktadırlar. Bu yüzden de ağız içi yaraların genel olarak tedavi edici yöntemleri bulunmaktadır. İlk hissedilmeye başladığı andan itibaren mutlaka bu yollar kullanılarak, hızlı bir şekilde düzelmesine olanak verebilirsiniz. Yine de tam olarak kesin bir şekilde giderilmesi hususunda azaltıcı ve yatıştırıcı etkenlerin olduğu da bilinmelidir. Tekrar etmek gerekirse, tek bir nedene dayalı değildir. Birden çok sebebe göre gelişebilen bir durumdur. Bir kişi üzerinde yıllar boyunca aynı yerde sürekli patlak verebilir. Genelde dudak içinde meydana gelen yaralar olarakta bilinmektedir.

Ağız İçi Yaralardan Kurtulma Yollarını Uygulayın

Ağız İçi Yaraları Tedavi Etme Yöntemleri Neler Olabilir?

Ağız İçi Yaralardan Kurtulma Yollarını Uygulayın | AFT(Ağız içi yara) sorunlarının giderilmesi için bazı yöntemler vardır. Fakat bu süre birden bire kesilen bir uygulama değildir. Sadece ağız içi yara safhasının daha acısız ve hızlı geçmesine olanak sağlayan yöntemler olarakta algılanması gerekiyor. Bu yüzden de ağız yarasının geçmesi için mutlaka, temelde bir hafta ya da 10 gün süren bir evre vardır. Bu kişinin herhangi bir müdahale de bulunmadığı zamanlarda yaranın kendi kendine düzeldiği bir durumdur. Eğer ki müdahale yapılırsa, daha kısa süre içerisinde ağız içi yaralar nasıl iyileşir konusunda etkili bir çözüm bulunabilecektir. Tedavi olabilecek ve bu safhayı daha iyi atlayabileceğiniz yollar arasında;

  • Mutlaka sıcak olan içeceklerden ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu yaranın hem acımasına hem de etkisini arttırmasına büyük bir etken olmaktadır. Ilık ve soğuk tüketilmesi daha önemlidir.
  • Ağız içindeki yara üzerine, karbonat ve suyun karışımı ile elde edilen kremsi bir yapı sürülebilir. Doğrudan karbonatlı su ile ağız da çalkalanabilir. Yara üzerindeki etkinin kırılması ve destekleyici bir yapı olmasından dolayı bu yöntem çok sıkça tercih edilmektedir.
  • Bir çorba kaşığı tuz alınarak, yarım bardağa su ekleyip karıştırmalısınız. Sonrasında ağız içerisinde yaranın olduğu bölge üzerinde gargarayı gün içerisinde birkaç kez tekrarlayarak yapabilirsiniz. Sabah, öğle ve akşam yapılması uygundur.
  • Uygun olan ve ağız içindeki etkiler için üretilen kremleri satın alarakta, ilgili bölgeye sürebilirsiniz. Bunun için Cankaid / Orabase gibi kremler bulunmaktadır.
  • İsteyenler için Sucralfate tableti alınarak, normal bir ılık su üzerinde eritilerekte gargara yapılabilir.

Fesleğen yaprağı ya da tohumları kaynatılarak, ağız içerisinde ılık halde bir gargara yapılabilir. Limon suyu da bunun için tavsiye edilmektedir.

Ağız İçi Yaraların Oluşma Sebepleri Genel Olarak Nedir?

Ağız içi yara nasıl iyileşir olduğu genelde bu safhayı genel anlamda daha yumuşak geçiren bir imkanı vermektedir. Tabi önemli olan unsurlar içerisinde aftın oluşma sebepleri de vardır. Bunlar içerisinde, sürekli yaşanan stresler ya da yüksek tansiyonlar örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca çok yağlı cipler, çeşitli ıvır zıvırları ve tuzlu yiyeceklerde buna örnektir. Çeşitli macunlarda bulunan SLS’de ağız içi yaralarının oluşmasında en büyük etkenlerden bir tanesi olmaktadır.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%