,

Ara Dantel Örneği Ve Yapılışı

Ara Dantel Örneği Ve Yapılışı

Ara Dantel Örneği Ve Yapılışı | Ara dantel örnekleri ve yapılışı konulu yazılar işinize yarayabilir. Ara dantel yapılışların anlatan;

  • Forumlar
  • Bloglar
  • Dergiler

bulunuyor. Buralardan faydalanarak rahatlıkla siz de el işi deneyimi yaşamaya başlayabilirsiniz. Ara dantelin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Bu normaldir çünkü ara danteller, çok eski çeyiz sandıklarında bulunan bir parçadır. Ara dantel, gelin yatağının her iki tarafına konulan özel bir patiskanın, etrafı için örülen danteldir. Bu dantellerin bazıları bu patiskanın içinde bazıları tam kenarında yapılır.

Geçmiş dönemlerde çok moda olan, sonralarında unutulan bu modeller günümüzde yine oldukça moda. Gelin ve damat çeyizleri için hazırlanan nevresim takımlarında artık ara danteller de var. Bu danteller çok gösterişli ve tek renk. Ara dantellerde sadece Beyaz renk kullanılır. Nevresim takımının rengi ne olursa olsun, buradaki dantelde tek renk Beyaz. Bu da yatağı daha geleneksel bir havaya büründürüyor. Böylelikle çeyiz sermesinde ya da yeni gelin evi görmeye gelenlerde gelin yatağı çok daha gösterişli görünüyor.

Ara Dantel Örneği Ve Yapılışı

En Basit Ara Dantel Tarifi

Gül desenli bir ara dantel için;

  • Öncelikle 20 tane zincir çekilir. Zincirlerin sıkı olmasına burada özen gösterilmesi gereklidir.
  • zincirde ilk zircirle birleşme sağlanır. Bu sayede bir daire elde edilir.
  • Bu yuvarlağın içine doğru 3’er zincir alıp, dairenin içine bat-çık yapmak suretiyle daire sıralı şekilde doldurulur.
  • Tam orta noktaya gelindiğinde, 1 daire doldurulup bir daire boş bırakılara dairenin içi dönülür. Bu sayede gül motifi oluşmuş olur. İplik burada motiften kesilir.
  • Bu motiflerden, yapılacak ara dantel boyutuna göre üretilir. En son noktada zincir çekerek minik kareler oluşturulur. Bu kareler için 8’er zincir çekmek yeterlidir.
  • Yine sıra olarak her 3 sıralı karede 1 tane gül motifi eklemesi yapılır. Bu motifin etrafı hep aynı şekilde 8’er zincir çekilmiş karelerle doldurulur.

Ara dantel yapılışı örnekleriyle açıklandığında aslında pratiktir. Genelde tek motif tekrarlandığı için belli bir süre sonra el alışacak ve dantel ortaya daha hızlı bir biçimde çıkacaktır. Ara dantel örnekleri ve yapılışı konusunda incelemeler sonucu istenen model denenmeli ve bu şekilde kolay mı zor mu karar verilmelidir.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%