,

Ayak Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Ayak Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Ayak Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir | Ayak tırnağının tıptaki adı “onikomikoz” adı verilen ayak tırnağı mantarı çok sık görülen bir hastalıktır. Özellikle kalabalık ortamlarda, öğrenci yurtları ya da benzeri yerlerde bulaşabiliyor.

Ayak Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Belirtileri Nelerdir?

Ayaklarda şişme, iltihap, sarılık, kalınlaşma ya da tırnakta deforme gibi sorunlara yol açar. Bağışıklığı zayıf kişilerde daha fazla görülür. Mantarın genel nedenleri arasında ayakların terlemesi vardır.

Ayak Mantarı Hakkında

Mümkün olduğu kadar naylon çorap giyilmemelidir. Eğer kalabalık bir ortamdaysanız çorap ve ayakkabı gibi kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmayın. Ayak sağlığınız için ayaklarınızı sık sık yıkayın ve mümkün olduğu kadar kuru tutun. Aşağıdaki yöntemleri denerken ayaklarınızı önceden yıkayıp kurutmalısınız ki etkisini daha çabuk göstersin.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

  • Elma Sirkesi: hafif asitli özelliği ile ayak tırnaklarındaki mantarın yayılmasına engel olur. Bunu bakteri ve mantarları öldürerek yapar. Birebir ölçekte elma sirkesi ve su karıştırılır ve ayak tırnağına 30 dakika boyunca uygulanır. İster beze ya da pamuğa sarın ister derin bir kaba koyup bekletin. Yarım saatin sonunda ayaklarınızı iyice kurulayın. Birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Elma sirkesini pirinç unu ile karıştırın. Bu hamuru mantarın olduğu bölgeye uygulayın ve hafifçe fırçalayın. Haftada birkaç kez bu kürü uygulayabilirsiniz. Bu karışımı peeling için kullanabilirsiniz.

Ayak Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir
  • Beyaz Sirke: Mantar ve enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Ilık su ile beyaz sirkeyi karıştırın. Bir kapta ılık su ve sirkeyi karıştırın ve mantar olan ayak tırnağını bu suda 10 ya da 15 dakika bekletin. Sürenin sonunda ayakları bol su ile iyice durulayın ve kurutun. Mantar tamamen gidene kadar bunu günde iki kez uygulayın. Eğer cildiniz tahriş oluşa sirke miktarını ve uygulama sıklığını azaltabilirsiniz.
  • Kekik yağı: doğal mucizelerden biriside kekik yağıdır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde anti bakteriyel, anti viral, anti septik, anti fungal ve analjezik özelliklere sahiptir.
  • İki damla kekik yağını ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bunu etkilenen yüzeye uygulayınve 30 dakika bekletin. Daha sonra güzelce durulayın ve kurulayın. 3 hafta boyunca günde 2 defa uygulayın.
  • Listerine Gargara: ağız çalkalama suyu olarak ta bildiğiniz bu su güçlü bir antiseptiktir. Ayrıca mantarlara karşıda oldukça etkilidir. Ilık suyu bir kaba dökün ve Listerine Gargara dökün. İsterseniz listerine ile birlikte beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Ayaklar bu su içinde 30 dakika bekler isterseniz arada bir sudan çıkarabilirsiniz. Bu arada hafifçe fırçalayın. Sonra durulayıp güzelce kurutun. Mantar geçene kadar günde bir ya da iki kez uygulanır.

    Devam Ediyoruz

  • Sarımsak: içerdiği maddeler arasında mantar önleyici allicin ve ajoene gibi maddeler bulunur. Eşit miktarda sarımsak yağı ve beyaz sirkeyi karıştırın. Bu karışımı mantarlı bölgeye uygulayın. Ardından temiz bir bandaj ile tırnakları sarın. Birkaç saat bu şekilde bekleyin. Mantar geçene kadar her gün uygulayın. Eğer sarımsak yağı yoksa iki diş orta boy sarımsağı ezin. Ardından iki çorba kaşığı zeytinyağında kızartın, ve bu yağı sarımsak sağı yerine kullanın.
  • Limon Suyu: limon suyundaki sitrik asit ayak tırnağındaki mantarın yayılmasına engel olur. Ayrıca limondaki anti septik ve anti fungal özellikteki kimyasallar mantara karşı oldukça etkilidir. Taze limonu mantarın üzerine sıkın ve pamuk ya da temiz bir bezle sarın. Yarım saat bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın ve kurulayın.

Dilerseniz aynı ölçekte ( 1 su bardağı limon suyu ve 1 su bardağı zeytinyağı) limon suyu ve zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım mantarlı bölgeye masaj yaparak uygulanır. Birkaç saat durulamadan öylece bırakılır. 2 ya da üç ay boyunca haftada birkaç kez uygulayın.

  • Lavanta Yağı: içerdiği çeşitli bileşikler sayesinde sadece mantar değil herhangi bir enfeksiyona karşı çok etkilidir. Ayrıca cilt tahrişini de önler. Beş damla çay ağacı ve lavanta yağlarını karıştırın. Temiz bir pamukla mantara uygulayın ve pamuğu çekip en az 10 dakika bekleyin. Daha sonra iyice yıkayıp kurulayın. Günde 2 ya da 3 defa uygulayın.

Tuzlu su da elma sirkesi gibi işlev görür. Özellikle deniz suyu ayak mantarı için iyileştirici özelliğe sahiptir.

Kına Ayak Mantarına İyi Gelir mi?

Kına içerindeki anti fungal bileşikler sayesinde hem el hem de ayak mantarı hastalıklarına karşı etkilidir. Kullanımı ise basittir. İster boya gibi kullanın. İsterseniz saız kıvamında sadece mantarın üzerine sürebilirsiniz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%