,

Bademciklere Tedavi Yolları Nelerdir, Nasıl Geçirebiliriz?

Bademciklere Tedavi Yolları Nelerdir, Nasıl Geçirebiliriz?

Bademciklere Tedavi Yolları Nelerdir, Nasıl Geçirebiliriz? |  En yoğun olarak görülebilen sağlık sorunlarından bir tanesi bademciklerin şişmesi ya da iltihaplanması olmaktadır. Bademcik denilen alan, dilin arka kısmında yer alan lenf bezlerine denilmektedir. Bademlerin asli görevi ise, doğrudan bir koruyucu etki sağlaması ve bunu solunum yolu ile aldığımız mikropların, çeşitli zararlı maddelerin ve bakterilerin girmesini önlemektir. Böylece iyi bir filtreme özelliğin sahip olan bademcikler, vücudun solunum yolu mekanizmalarından bir tanesi olarak, tam bir koruma sağlayan önemli bir işleve sahip olduğunu da belirtebiliriz. Elbette bademcik nasıl iyileşir konusu, zor bir durum değildir. Temel birkaç adım izlenerek, bademcik üzerinde yaşanan sıkıntılar giderilebilmektedir.

Özellikle bademcik konusunda yaşanan şişmeler ve diğer yutkunma zorlukları çocuklarda büyük bir oranda görülmektedir. Tedavisi kolaydır. Temel amaç, bademciklerin rahatlamasını ve destekleyici unsurların alınmasıdır. Genelde doğrudan boğaz yolu ile tüketilen sıvılar üzerinde tedavi yöntemlerini bulmak mümkündür. Yine de doğru adımların atılması gerekiyor. Yoksa çeşitli ağrıları meydana getirmekte olduğu gibi, çeşitli mide ağrıları ve ses üzerinde değişmelere de neden olabilmektedir.

Bademciklere Tedavi Yolları Nelerdir, Nasıl Geçirebiliriz?

Bademciklerin Tedavisinde Hangi Yolları Takip Edebiliriz?

Bademciklere Tedavi Yolları Nelerdir, Nasıl Geçirebiliriz?  | Bademcikleri kendinizin tedavi etme yolu vardır. Eğer antibiyotik kullanmak istemiyorsanız, doğanın size sunduklarını değerlendirebilirsiniz. Burada önemli olan iltihap üzerindeki zararlı bakterileri ve mikropları yok etmektir. Ayrıca iltihabın şişmesine neden olan etkileri kırmak ve rahatlamasını sağlayarak, normale dönüşmesini de sağlamaktır. Bu yüzden de bademcik nasıl iyileşir ile ilgili olarak temel adımları incelediğimizde;

 • Genelde ağrı kesiciler tercih edilmemektedir. Fakat bunu doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz,
 • Limonun suyunu sıkarak ya da kabuklarını kesip cezve içerisinde kaynayarak, sonrasında biraz soğuması beklenmelidir. Belirli aralıklarla içmeli ve sonrasında mümkünde hafif bir gargara da yapmalısınız. Ilık bir şeklide limon suyu tüketebilir ve boğazlarınıza yatıştırıcı bir etkiyi sağlayabilirsiniz. Nane limonda yaparak, daha içilebilir bir çayı hazırlayabilirsiniz.
 • Bir diğer yollardan bir tanesi tuzlu su ile gargara yapmaktır. Yapılan bu gargara, bademciklerin şişkinliklerini azaltma yolunda oldukça önemli bir yol olmaktadır. Günde bu gargarayı 1 ya da 3 kez yapabilirsiniz.
 • Zerdeçalı da iltihapların giderilmesi için kullanmanız mümkündür. Gargara suyu olarak hazırladıktan sonra, güzel bir yatıştırıcı ve antiseptik özelliği bulunmaktadır.
 • Çok sıcak olmayan bir tarçın çayı ya da adaçayını da içerek, bademcikler üzerindeki şişkinliklerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Pastil kullanılarakta, bademcikler üzerinde olumlu bir tedavi sağlanabilir,
 • Asitli içeceklerden ya da diğer tahriş eden besinlerden de uzak durmalısınız. Mümkün olduğu kadar ılık ve sıcak tüketmeye başmalısınız. Soğuk olan besinler pek tüketmemelisiniz.

Bademciklerin Belirtileri ve Oluşturduğu Sorunlar Nelerdir?

Uzun dönemden beri bademcik konusunda yaşanan pek çok sorun bulunmaktadır. Eğer ki gerekli müdahale yapılmıyorsa ve bademcik nasıl iyileşir için adım atılmıyorsa, o zaman çeşitli sorunlar da ortaya çıkabilecektir. Bunlar içerisinde;

 • Yaşanan baş ağrıları ile boğaz üzerinde meydana gelen ağrılar,
 • Genel olarak pek çok şeye olan isteksizlik,
 • Her bir yutkunma sırasında ya da sıvı tüketiminde yaşanan acı,
 • Kulaklar ve kulak arkaların da oluşabilen ağrılar,
 • Bademciklerin üzerinde yer alan sarımsı ve beyaza yakın beneklerin oluşması,
 • Şişen lenf bezleri,
 • Çocuklarda kusma belirtilerinin olması ve karın ağrıları

gibi pek çok sebep bulunuyor. Bu yüzden mutlaka antiseptik özelliği bulunan ve bademcik üzerinde etkili adımlar atılmalıdır. Özelikle yatıştırıcı, düzeltici ve destekleyici ürünleri tercih etmede ön planda olmalısınız. Temiz bir havanın alınması, dinlenilmesi ve sigara kullanımı varsa bununda bademcik tedavisi boyunca kullanılmaması büyük bir önem taşımaktadır.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%