,

Bayanlarda Epilasyon Yapmak Günah Mı

Bayanlarda Epilasyon Yapmak Günah Mı

Bayanlarda Epilasyon Yapmak Günah Mı | Epilasyon yapmak günah mı? Müslüman kimselerin aklını bu tarz bir soru işareti karıştırmaktadır. Bu sorunun cevabı için çeşitli söylentiler olsa da çeşitli kaynaklardan edilen bilgilere göre bu işlemler için çeşitli sınırlamalar getirilmiştir. Bu sınırlamalar Kuran-ı Kerim’de de geçen bazı ayetlere bakılarak değerlendirilebilir. Erkekler ve bayanlar için çeşitli avret yerleri bulunmaktadır. Bu konuda sorulmuş günah mı sorusuna bu avret yerlerinden yola çıkılarak cevap verilebilmektedir. Bu konuda yapılan çeşitli yorumlamalara bakacak olursak normal şartlarda epilasyon yapmak günah değildir ancak yaptırmak bazı durumlarda günah sayılmaktadır.

Bayanlarda Epilasyon Yapmak Günah Mı?

Hangi Durumlarda Epilasyon Günah Sayılmaktadır?

Epilasyon işlemini yaptıran bayan epilasyon bölgeleri konusunda dikkatli davranmalıdır. Çünkü epilasyon işleminde genel olarak bir bayan dahi olsa avret yerlerinin başka bir bayan tarafından görülmesi günah sayılmıştır. Bu yüzden kişilerin avret bölgelerinde epilasyonları kendileri yapmaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte zaruri olmayan durumlarda da insanın bedeni üzerinde yapılan her türlü değişiklik günah sayılmıştır. Kişilerin bu konuda hassas olması ve günah olan durumlara girmemesi gerekmektedir. Bu işi yapan kişilerin de bu konuda dikkatli davranması ve özel durumlarda dahi avret bölgelerinde epilasyon işlemine girişmemesi gerekmektedir. Epilasyon işlemi için genel olarak kişiler bayan kuaförlerine ya da bu işi özel olarak yapan yerlere gitmektedirler. Bu şekilde yapılan epilasyonlar konusunda hem yapan hem de yaptıran kişilerin dini sınırlara dikkat etmesi önerilmektedir.

Epilasyon yapmak günah mı sorusunun dışında günah olan diğer bazı işlemler de bulunmaktadır. Dinimize göre insan bedeni üzerinde yapılan her türlü değişiklik günah kabul edilmiştir. Günahların başında görünümünü değiştirmek için başına ilave saç takmak, dövme yaptırmak ve yapmak, dişlerin seyreltilip inceltilmesi, kaş ve kirpiklerin yolunması gibi durumlar günah kabul edilmiştir. Çünkü bu durumlarda Allah’ın yarattıklarını değiştirme işlemi yapılmaktadır ve bu kişiler de Allah’ın rahmetinden yoksun kalacaklardır. Dinine önem veren ve iyi bir şekilde dinini yaşamak isteyen kişilerin bu yasaklara muhakkak uyması gerekmektedir. Çünkü bu konular oldukça hassas konulardır ve ince bir hareket dahi kişileri günaha sevk edebilmektedir.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%