,

Boyun Fıtığını Geçirme Yolları ve Belirtileri Nelerdir

Boyun Fıtığını Geçirme Yolları ve Belirtileri Nelerdir

Boyun Fıtığını Geçirme Yolları ve Belirtileri Nelerdir | Fiziksel olarak hareketsiz kalmak, aynı rutin adımları izlemek, spordan uzak kalmak ve vücudu tembel bir mekanizmaya büründürmek, boyun fıtıklarının başlangıçlarını oluşturmaktadır. Bu yüzden de fiziksel hareketlerin her zaman önemli olduğunu ve buna uygun atılımlar yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer boyun fıtığı nasıl iyileşir diye merak ediyorsanız, bunun için izlemeniz gereken adımlar olduğunu da unutmamalısınız. Mutlaka her zaman için doğru adımlar atılmalıdır. Tedaviler genelde ameliyat ile değil, fiziksel aktiviteler ile düzeltilmesi önerilmektedir. Ama bu konu çok ileri safhalara ulaşmışsa, o zaman ameliyata gereksinim de duyulmaktadır.

Boyun Fıtığını Geçirme Yolları ve Belirtileri Nelerdir | Boyun fıtığı ile alakalı olarak bazı önemli etkenlerde bulunuyor. Tedavi yollarından önce genel mantığını da öğrenmek önemlidir. Özellikle boyun alanında bulunan 7 adet omurun arasında bulunan disklerin bağlantıları olmaktadır. Bu diskler bir çeşit omurlar arasındaki bağlantıyı sağlayan eklem mekanizması da olmaktadır. Bu yüzden de kendi alanlarında ayrılan bu eklem diskleri boyun üzerindeki esneme hareketlerinin sağlanması, dengeleme oluşturması ve boynumuzu normalde kullanabilmemizi sağlayan bir işlevi bize kazandırmaktadır. İşte boyun fıtıklarının temelinde bu eklemlerin zarar görmesi ve yeter ki kadar aktif olmamasından kaynaklanmaktadır. Tam bir yapıda işlevleriniz sağlamaması nedeni ile de çok büyük sıkıntıların oluşmasına neden olabilmektedirler.

Boyun Fıtığını Geçirme Yolları ve Belirtileri Nelerdir

Boyun Fıtığının Tedavi Yollarında Hangi Yollar İzlenmelidir?

Temel yapıda boyun fıtığı nasıl iyileşir ile alakalı olarak izlenebilecek yollar vardır. Bunun pek çok tedavi yolları bulunmaktadır. Özellikle bu yolları incelediğimizde doğrudan, boyun fıtıklarının hangi evrede olduğuna ait olarak, karşımıza çıkmakta ve buna göre bir düzenleme de sağlanmaktadır.

  • Ameliyatsız bir şekilde boyun fıtıklarının giderilmesi mümkündür. Bunun içinde, fizik tedavi yöntemleri önerilmektedir. Bundan dolayı da yüzmek, boynumuzu gün içerisinde en az 5 dakika boyunda her alanına doğru yavaşça esnetmek bu konuda önemlidir. Eğer ağrıların temeli yeni atılıyorsa, doğrudan boynumuzu işlevsel kılacak hareketler yapmalıyız,
  • Yumuşak bir boyun yastığı da, boyunda oluşabilecek hasarları gidermede ve fıtıkların gelişmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı, günde belirli aralıklar ile kullanılacak boyun fıtıkları için düzenlenen yastıklarda size istediğinizi verecektir.
  • En önemli tedavi yollarından bir tanesi de masajdır. Masajın genel anlamda boyun ve çevresinden başlayarak, sinir hatları üzerinde kollar ve göğüs alanlarında da yapılması gerekiyor. Özellikle eller ve sırt alanlarına da ceviz yağı ya da diğer destekleyici yağlar ile masaj yapılabilir.
  • Streslerin giderilmesi için çalışmalar yapılmalı ve bu konuda psikolojimizi rahatlatan yollarda aramalıyız. Bu süreçte fizik tedavi yollarına da her zaman başvurmalı ve çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.
  • Yapmaya imkanınız varsa, sıcak bir su ve içerisine uygulayabileceğiniz çeşitli dinlendiriciler ile küvet içerisinde günde yarım saat vaktinizi geçirebilirsiniz. Böylece vücudunuz etkin bir şekilde dinlenecek ve eklemleriniz de rahatlayacaktır.

Boyun fıtığı nasıl iyileşir için mutlaka bilmeniz gereken ani hareketlerden kaçınmak olmalıdır. Bu yüzden eklemlerinizi mutlaka sürekli olarak aktif tutmalı ve saatlerde aynı pozisyonda kalmamalısınız. Bedenin aktif olması çok önemlidir.

Boyun Fıtığının Genel Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin her biri çok önemlidir. Çünkü bedeninizde bir konuda belirti var ise o konuda direkt olarak bir çözüm yolunun aranmasının habercisi olmaktadır. Bu yüzden de takip edilmesi gereken yollar arasında, belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurulmasıdır. Bu belirtiler genelde;

  • Boyunlarda ve sırtlarda sürekli bir ağrı ve kütleme meydana gelmesi,
  • Kol kısımların ve omuzların ağrımaya başlaması,
  • Sinirler üzerinde yanma hissinin oluşması ve beraberinde gelen acı hissi,
  • Çoğu zaman kol kısımları, eller ve boyunlarda karıncalanma olması

ağrılar ve kramplar, belirtiler içerisinde kendini göstermektedir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%