,

Burun İçi Yaralardan Kurulmanın Yolları Nelerdir?

Burun İçi Yaralardan Kurulmanın Yolları Nelerdir?

Burun İçi Yaralardan Kurulmanın Yolları Nelerdir? | Genel anlamda burun içi yaralar, az görülen ve fiziksel olarak yapılan burun oynamaları sonucunda oluşabilmektedir. Fakat genelde bunlar burun kanamalarına yol açan bir durumla daha çok ortaya çıkmaktadır. Burun içi yaraları biraz daha farklı bir yapıda üreyebilmektedir. Bunun içinde burun içerisinde yaşanan kabuklanmaların olması ve bunun sümük olarak algılanıp çıkartılması gibi etkenlerde de yaralar sürekli olarak kalabilmektedir. Sebepleri çok farklı etkenlere dayalı olarak olabileceği ifade ediliyor. Mevsimler etkenlerden, alerjik tepkimeler ya da doğrudan parmak ile iç kısmının oynanması ya da sürekli hınkırma gibi etkenler, burun içerisinde çeşitli yaralanmalara neden olabilmektedir. Burun içi yaraları nasıl iyileşir ile alakalı olarak uygulanan pek çok yöntemde bulunmaktadır.

Burun İçi Yaralardan Kurulmanın Yolları Nelerdir? | Burunlardaki iç yaraların önüne geçmek için çok fazla hijyeni olmayan bir alanda elimiz ile burnumuza müdahale etmemeliyiz. Bu içyapıda bir zarar verme, yanma ya da farklı tepkimelere yol açabilmektedir. Aynı zamanda burun içlerinde kuruluğun sağlanması yerine uygun bir nemli ortamında burun içerisindeki yaraların oluşmasına engel olduğunu belirtebiliriz. Genelde burun içi yaraların hızlı bir şeklide geçmesi için deri mukozanın etkin bir şekilde aktifleşmesini de sağlamak gerekiyor. Böylece yaşanan yaralar, belirli bir süre sonra düzelebilmektedir.

Burun İçi Yaralardan Kurulmanın Yolları Nelerdir?

Burun İçi Yaralarının Geçmesi İçin Hangi Yollar Tercih Edilebilir?

Burun içi yaraları nasıl iyileşir konusu için yaranın geçmesi için bazı öneriler bulunuyor. Bunları bir nevi tedavi sistemi olarakta düşünmek oldukça mantıklı olacaktır. Genelde çok kuru bir durum varsa bu kuruluk burnun dış yüzeyini kapsamışsa, krem sürülebilir. Sürülen kremler alanı yumuşatarak, nem dengesini de sağlama yolunda önemli bir imkânı da verecektir. Aynı zamanda bazı özel karışımlara sahip olan kürlerin yapılmasının da burun içi yaralara iyi geldiği tavsiye edilmektedir. Burada önemli olan doğal bir şekilde yaralara fazla baskı uygulamadan yaranın giderilmesini de sağlamaktadır.

  • Genelde burun içindeki yaraya dışarıdan müdahale etmek gerekiyor. Bunun içinde uygun jelleri kullanmalısınız. Tonimer jeller bu bağlamda burun içi yaraların üzerine sürülerek, oluşabilecek sorunları önlemektedir,
  • Farklı krem türleri ya da jelleri de satın alarak, burun içi yaraların üzerine sürebilirsiniz. Burada önemli olan yaranın daha fazla büyümeden, etkilerini azaltmak ve oluşum sürecini tamamlamasına olanak vermedir,
  • Pantotenik asit içeriğini barındıran çeşitli etkenlerde kullanılabilir.
  • Buruna çok fazla müdahale edilmemesi de gerekiyor. Eğer bir yara varsa, o bölgeye el ile müdahale değil, uygun yarayı muhafaza eden kremler ya da diğer ilaçlar ile müdahale edilmelidir.

Doğrudan iyileşme süreci önemli olduğundan, burun içi yaralara yapılabilecek genel müdahaleler bu şekildedir. Yine de ellerimiz ile burun içerisinde oynamamız ve tırnağımızın burun içerisinde yara açması sıkıntılı bir durumdur. Sürekli bir yanma ve kaşınma hissi verebilir. Buna bağlı olarak, burun kıl alma makineleri de bazı etkenlere göre yaralara sebep olabilir. Bu tür yaralanmalarda, burun içi yaraları nasıl iyileşir için parmağınızı asla burnunuza sokmamalısınız. Burnun dış yüzeyine krem sürmeli ve içine de uygun antiseptik özelliği olan ve yaranın mikrop kapmasın önleyen kremler kullanılabilir. Genelde yapılabilecek müdahaleler, bu şekilde gelişim göstermektedir.

Burun İçi Yaralar ve Burun Kanamaları

Genelde nezle gibi durumlar olduğunda sürekli burun akmaları yaşanabilir. Bu tür durumlarda sürekli peçete kullanımı ile burun çevresine ve içerisinde bazı sürtünmeden dolayı kızarıklıklar olmaktadır. Öyle ki bu durum abartıldığında çok fazla hınkıma olduğunda kan halinde bir durumda gerçekleşebiliyor. Burada önemli olan mutlaka fazla zorlanmalardan uzak durmaktır


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%