,

Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer

Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer

Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer; Ciltteki Kırmızı Sivilce Lekelerinin Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri;  sorusuna öncelikle sivilce nasıl kırmızı lekeleye dönüşürü anlatmakla başlamak istiyorum. Bir dönem kız erkek demeden herkesin başına gelebilen bir sorundur. Sivilcenin kişinin kendi sebepleri doğrultusunda sıkılması işlemiyle lekelere dönüşür. Kişi sivilceyi yok ettiğini düşünür ama o sivilcenin içindeki irin deri altına dağılır. Sivilceden korkan kişide bu durum başka bir soruna neden olacaktır. Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer sorusunu da doğurmuş olacaktır.

Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer

 Sivilce Neden Olur?

Sivilce pek çok neden dolayı oluşabilir. Kişi bunu anlamak istemeye bilir ya da anlasa da nasılsa geçecek diye aldırış etmeyebilir. Ama bazı sivilceler kökleri itibariyle deri altında derinlere kadar inmektedir. Derine inen kökler sıkılmayla atılsa ya da kendiliğinden atılsa bile kökleri kurumadığı için bazı izler bırakabilir. Bu durum bitkisel tedavi yöntemleriyle çözülemeyecek kadar belli ve derinde olabilir. Bu yüzden sivilce oluşumunu hızlandıracak bazı durumlardan uzak durulmalıdır

 Sivilce Oluşuma Etki Eden Faktörler Nelerdir?

  • Hormonlar: Sivilce oluşumunda hormonların büyük etkisi vardır. Hormon seviyesinin artışı veya azalışı cildimizde bazı hasarlar bırakabilir. Onlardan biriside sivilce izleri ve kızarıklarıdır. Herkesin bildiği ergenlik dönemi sivilcenin en çok çıktığı dönemlerin başında gelirken kadınlarda hamilelik, adet döngüsü içerisinde de sivilcenin çok çıktığı dönemler olabilmektedir. Bunun yanında yine kadınların kullandığı gebelik önleyici ilaçlarda sivilcenin oluşmasında etkilidir. Erkekler ve kadınlar sivilce oluşumunda eşit şartlarda değillerdir bu yüzden güzellik sembolü olan kadınlar sivilce konusunda dikkat etmelidir gerekirse uzmanlardan yardım alabilir ya da kendisi bitkisel tedavi sürecini başlatabilir. Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap arayabilir.
  • İlaçlar: Günümüzde ilaç kullanımı ne kadar artığını bilemezsiniz. Başım ağrıyor bir ilaç, gözüm yanlış bakıyor bir ilaç derken ilaç bağımlısı olduk çıktık. Belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz ama ilaç kullanımı sivilce çıkmasını artırdığı gibi yüzde çıkan sivilcelerin izleri kaybolmamaktadır. İlaçların oluşturduğu sivilceler genellikle kimyasallar içerdiği için onu yok etmek kolay olmayabilir. Bitkisel tedavi sürecide işe yaramayabilir.

Özellikle androjen, lityum, kartikosteriod ve B12 içerikli ilaçlar sivilce çıkarımını artırdığı bilimsel bir araştırmanın sonucudur. Bu nedenle ilaç almak sizin bazı rahatsızlıklardan kurtarmaz hatta üzerine yeni sıkıntılar çıkarabilir. İlaç kullanımına sadece bu nedenle bile dikkat edilebilir.

  • Beslenme: Yemek yemeyi sevmeyen yoktur herhalde. Bir araştırma yapılsa ben yemek yemeyi sevmiyorum diyecek kişi bulanamaz. Bilimsel araştırmalara göre beslenmede sivilcelere neden olmaktadır. Bazı doktorlar bunu beslenmeyi düzenleyerek sivilce oluşumunu engellemeyi düşünürken bazı doktorlar bazı doktorlar ise yenecek içecek ne var ise onlardan fedakârlık yaparak sivilce oluşumunu engellemek ister. Örnek vermek gerekirse herkesin en çok sevdiği şeylerin başında kuruyemişler, cipsler, çikolatalar, yağlı yemişler, patates kızartması, hamburgerler… gibi bir çok yiyecek türü vardır. Bu yiyeceklerin içindeki yağlar vücut tarafından zor hazmedilebildiği için hazmedilemeyen kısmı vücutta sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer sorusu birçok zamanda sorulmuş ve bir çok uzman bu sorulara cevap vermiştir. Bazı uzmanlar sivilcenin nedenlerini ortadan kaldırmakla bu lekelerden kurtulacağını düşünürken bazı doktorlarsa bitkisel tedavi ile bunu başarabileceğini düşünmüştür. Kimi ise cerrahi yöntemleri benimsemiş olsa bile genellikle bu ikisini birlikte kullanmak en doğrusu olduğu konusunda birleştiler. Cerrahi yöntem ise estetik kısmına girdiği için kişinin istemesi dahilinde başvurulacak bir yöntemdir.

 Belli Başlı Yöntemler:

  • Maskeler: yüzde oluşan sivilceler ve sonrasındaki izlerin tedavisinde en uygun tedavi yöntemi maskelerdir. Bu maskeler cilt üzerindeki sivilcelere uygulanarak onların kurumasına, yok olmasına varsa izlerinin yok olmasına neden olmaktadır.
  • Elma sirkesi: Yüzde oluşabilecek sivilce ve sonrasındaki izler için kullanılabilmektedir. Maskeler içerisinde uygulanacağı gibi direk pansuman şeklinde de dikek sivilceye veya sivilce lekelerine konulabilir. Elma sirkesi akşamları yatmadan önce kullanılabilir. Cilde gereken vitaminleri sağlayan elma sirkesi sivilce ve izlere konusunda en çok kullanılan yöntemdir.
  • Toz şeker: Toz şeker tedavisini duydunuz mu bilmiyorum ama birçoğunuz bu tedavi yöntemini çok duymamıştır. Toz şeker cilde peeling etkisi yapan maddedir. Bu yüzünüzü rahatlattığı gibi izlerin yok olmasını sağlar.
  • Bal: ciltteki kırmızı sivilce lekeleri nasıl geçer sorusuna bir başka cevapta baldır. Bal cildin kaybettiği sıvıyı cilde kazandırır. Böylelikle ciltteki izlerin yok edilme işlemi hızlanmış oluyor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%