,

Çocuklar Yılda Kaç Cm Uzar 

Çocuklar Yılda Kaç Cm Uzar

Çocuklar Yılda Kaç Cm Uzar  | Gelişim süreci tamamlanana kadar çocukların uzama ihtimalleri bulunmaktadır. Çocuğun uzamasında çevresel faktörlerin ve çocuğun beslenme alışkanlıklarının büyük bir rolu vardır. Çocuklar yılda kaç cm uzar? , Boy tahmin edilebilir mi ? gibi sorular yıllardır aklımızda yer etmiş olan soru tipleridir. Çocukların büyüme hızları yaşlarına veya yaşadıkları çevreye göre değişmektedir. Yenidoğan bir bebeğin botu ortalama 50 cm olarak belirlenmiştir. Bebekler ilk yılda 20 cm ikinci yılda 10 cm olmak üzere uzarlar. Yıllık büyüme hızı bu dönemlerden sonra büyük oranda azalmaktadır. Büyümenin ve uzamanın yavaşlaması belirli bir yaştaqn sonra meydana gelmekte olan bir durum olarak bilinmektedir.  Çocuklarda 5-6 yaş arasındaki uzama oranı sadece 6 santimdir. Çocuk 10-11 yaşına geldiğinde yıllık uzama oranı giderek azalır. Ergenlik dönemine giriş yapıldığında kızlar ve erkeklerde boy uzaması konusunda ciddi bir patlama yaşanır. Bu dönemde kızlar , 15 santimetre uzarken erkekler 20 santimetre uzamaktadırlar. Ergenlik döneminin bitiminde boy uzaması durmaktadır.  Baba ve annenin boyları göz önünde bulundurularak çocuğun ne kadar uzayabileceği konusunda fikir sahibi olabilmek mümkündür. Cinsiyetlere göre tahmini boy oranları :

  • Kızlar için tahmini boy: Anne boyu + Baba Boyu – 13 veya – 5 / 2
  • Erkek Çocuklar için Baba boyu + Anne Boyu – 13 veya – 5 / 2

Çocukların büyümesinin izlenmesi oldukça önemli bir konudur. Bu süreç boyunca çocuğun büyüme hızında bir anormallik olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Çocukta gelişme geriliği veya gelişme hızında önüne geçilemez bir sürat bulunuyorsa bu durumlar çocuğun hayatında yaşanabilecek zorluklara işaret etmektedirler.

Gelişme geriliği veya anormal gelişme hızı belirlendiğinde çocuğun tedavi edilebilmesi üzere çalışmalar yapılmaya başlanmalıdır. Çocuğun gelişme hızının grafik haline getirilmesi , çocuğun gelişmesinde herhangi bir aksilik olup olmadığının anlaşılabilmesi konusunda oldukça faydalı bir uygulama olarak bilinmektedir.  Çocuğun büyüme hızı , 5 yaşından sonra ağırlık ölçülmesi ile yapılmaktadır. Ağırlık ve boy doğru orantılı olduğundan 3-5 yaşları arasında kilolu olan bireylerin diyete girmeleri pek de doğru bir uygulama değildir.

Çocuklar Yılda Kaç Cm Uzar?

Adet Olduktan Sonra Boy Kaç Santim Uzar?

Kız çocukların boy uzama durumu adet olduktan sonra büyük oranda yavaşlamaktadır. Adet olan çocukların uzamaları için beslenme düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çeresel olguların yetersiz, değişken olduğu yerlerde ve yer çekiminin fazla olduğu yerlerde bireylerin  boylarının daha kısa olduğu bilinmektedir. Bu sebeple çok soğuk yerlerdeki bireylerin çok fazla uzamadığı görülmektedir. Irk ve yaşanılan bölgenin boy uzamasında büyük bir etkisi bulunmaktadır. Adet olduktan sonra kızların uzaması hızlanabilmektedir de… Östrojen hormonuna bağlı olarak kızların uzamasında bir artış görülebileceği gibi düşüş de görülebilmektedir. Kızların boylarının uzama hıznının bu dönemde takip edilmesinde fayda vardır. Kızların bu dönemde boylarının 12 santimetre kadar uzayabileceği tahmin edilmektedir. Fakat bireyin yapısına göre uzama hızı değişebilmektedir.

 Boy Hesaplaması

Boy hesaplaması yapabilmek üzere anne ve babanın boyları göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun boyunun ne kadar uzayacağı anne ve babanın boyu ile yakından ilişkilidir. Bir çocuğun annesi veya babasının boyuna bakarak ne kadar uzayacağını anlamak mümkündür. Fakat çocuğun yaşadığı çevre ve beslenme alışkanlıkları da boyunun uzamasını etkileyebilecek konulardan biri olarak bilinmektedir. Boy uzamasını hesaplamak üzere yapmanız gerekenler şunlardır : Çocuğunuz erkek ise annesi ve babasının boyları toplanır ve 13 eklenir. Çıkan sonuç ise 2’ye bölünür. Kız çocukların boy hesabını yapabilmek üzere ise anne ve babanın boyları toplamından 13 çıkarılır ve çıkan sonuç 2’ye bölünür. Bu yöntemin doğruluğu tartışılmaktadır. Fakat bu yöntem aşağı yukarı kızınızın veya oğlunuzun ileride sahip olacağı boyu tasvir etmektedir. Çocuğunuzun gelecekteki boyuna yakın bir boy ölçüsü yakalamak istediğinizde bu hesaplama tekniğine rahatça başvurabilirsiniz.

 Kızların Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Kızların uzaması adet döneminde hızlanır. Kız çocukları 15 cm kadar uzayabilmektedir. Ergenlik dönemi boyunca uzama durumu devam eden kızların uzaması 21 yaşında duraklar. Ergenlik dönemi uzamanın en hızlı ve verimli olduğu dönemlerden biri olarak bilinmektedir  ve bu dönemde östrojen hormonu kaynaklı olarak kızların daha çabuk ve çok uzadıkları görülmektedir. Erkeklerin ani boy atması durumu kızların kısa kalmasına sebebiyet verebilir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%