,

Dantel Kenarı Nasıl Yapılır Anlatımlı

Dantel Kenarı Nasıl Yapılır Anlatımlı

Dantel Kenarı Nasıl Yapılır Anlatımlı | Dantel kenarı nasıl yapılır Bu soru çok sorulan sorulardan biridir. Aslında dantel kenarları örülürken yapılmalıdır. Ama bazıları danteller bittikten sonra kenarlara özel bir oya geçmeyi tercih etmektedirler. Bordür geçmek aslında yapılan dantele de özellik katmaktadır.

İsteyen dantelin etrafını dantel bitmeden yapabilir isteyen de dantelin etrafını dantel bittikten sonra süsleyebilir. Burada kime neyin kolay geldiği konusu önemlidir. Herkes kendine göre çalışma yapabilir. Dantel kenarlarının başarılı olmayan örgülerde kıvrıldığı da görüldüğünde, her ihtimale karı bu tarz sıkıntıların olmaması için, yapılan dantellerin etrafının sonradan süslenmesine daha sıcak bakılmaktadır.

Dantel kenarı yapımı için neler yapılır konusu çok geniş bir konudur çünkü dantel kenarı olarak her şey yapılabilmektedir. Karar alınırken yani dantelin etrafının çevrelenmesi oyalanırken, ana dantelin motifleri esas alınır. Buna göre çalışma yapılır. Bunun haricindeki çalışmalar çok doğru olmayacaktır. Bir dantel oyalanırken mutlaka genel motif baz alınmalıdır. Bu uyumun sağlanmadığı danteller çok tercih edilmeyen danteller olarak bilinmektedir. Çünkü kaliteli ve estetik bir görüntü dantelde çok önemlidir. Dantelin kendi özüyle uyumsuz olması, doğru olmamaktadır.

Dantel Kenarı Nasıl Yapılır Anlatımlı

Dantellerin Kenarlarını Farklı Renkte Yapabilirsiniz

Dantelin modeli burada önemlidir. Her model için bu tarz neşeli hareketli çalışmaları yapılması doğru olmayacaktır. Bundan mütevellit modele göre hareket edilmesi esastır. İzin veren modellerde renk çeşitliliğine gitmek, kesinlikle daha neşeli ve orijinal çalışmaların meydana gelmesine imkân tanıyacaktır. Renkli ya da renksiz bir kenar modelinin yapılışı aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikle dantele bir bat çık yapılır ve dantele bağlı bir şekilde zincir çekmeye başlanır. İlk turda aynı bat – çıklar yapılarak dantelin etrafı dönülür.
  • Üçgen dolgulu bir motif için 7 tane zincir çekilir ve 4 tranzan sonrasına bat çık yapılır. Yine aynı işlem tüm dantelin etrafına uygulanır.
  • Tüm kenarlar dönünce bir tur da oluşan üçgenlerin içlerinin doldurulması işlemidir.
  • Üçgenlerin içleri de dolunca, dantelin çevresi çevrelenmiş olur.

Dantel kenarı nasıl yapılır sorusunun en basit yanıtı yukarıda verildiği gibidir. Denemek ve el işinde sabırlı olmak gerekmektedir.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%