,

Dantel Mutfak Peçete Modeli

Dantel Mutfak Peçete Modeli
Dantel Mutfak Peçete Modeli

Dantel Mutfak Peçete Modeli | Mutfak takımında dantel kullanma modasının yükselişe geçtiği günümüzde dantel mutfak peçete modeli işlemek ve kullanmak, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Danteller, geleneksel bir işleme sanatıdır. Geçmiş yıllarda oldukça yaygın olan dantel kullanımı, zamanla giderek azalmış olmasına rağmen özellikle son dönemlerde yeniden rağbet görmeye başlamıştır. Giyim sektöründen, ev dekorasyon sektörüne kadar pek çok alanda karşılaşılan dantel işlemeli ürünler, dantelin yeniden yükselişinin de en önemli sebeplerinden bir tanesi olmuştur. Zarafet, incelik ve şıklık dolu olan bu işlemeler, el emeğinin ve özverinin de bir göstergesidir. Bu zaman isteyen detaylı işlemelerin en çok görüldüğü yerlerden birisi mutfaklardır. Mutfak renkleri ile uyumlu olan dantelli mutfak peçete çeşitleri, yapımı kolay ve albenisi yüksek olan aksesuarlardır.

Popülerliğinin fazla olduğu dönemlerde her evi süsleyen danteller bir süreliğine sandıklarda, baza altlarında ve benzeri yerlerde varlığını sürdürmüşse de 2000’li yılların ilk çeyreğinde yine moda olmaya başlamıştır. Yeniden moda olan el emeği işlemelerinizi değerlendirmenin vakti geldi. Bunu yapmaya en uygun olan alanlardan birisi mutfak masası örtüleri ve peçeteleridir. Şık ve modern mutfak peçetelerini ister elinizdeki hazır dantelleri kullanarak, isterseniz de baştan dilediğiniz şekil ve motiflerde dantel işleyerek hazırlayabilirsiniz.

Dantel Mutfak Peçete Modeli

Dantel İşlemeli Mutfak Peçetesi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle standart sayı kabul edilen 12 adet peçete yapımı için 2 metre kadar dertsiz kumaş edinin.
  • 2 metrelik kumaşın kenar paylarını çıkarın. Dikim sırasında potluğun meydana gelmemesi için bunu yapmak önemlidir.
  • Kumaşı enine doğru 4 eşit parçaya ayırın ve daha sonra bu parçaları da 50 cm olacak şekilde 3 parçaya ayırın. Bu işlem için cetvel kullanabilirsiniz. Ayırma sonrasında az miktar kumaş atıl duruma gelecektir.
  • Kesilecek yeri katlayıp iğneleyin, köşelerin iğnelenmiş olması kaymaları ve bozulmaları önleyecektir.
  • Kumaşın her kenarını detaylıca ve boydan boya ütüleyin.
  • Buraya kadar anlatılanlarla birlikte peçete kumaşının 4 köşesi dikime hazır hale gelmiştir.
  • Dikim için önce kumaşın köşelerini ters çevirin. Ütülediğiniz çerçeve belirgin bir şekilde görünecektir. Dikimi bu çizgi üzerinden yapmaya özen gösterin.
  • Dikiş yönteminizi kendiniz belirleyin. Düz, harçlı ya da makineli şekilde dikim yapabilirsiniz.
  • Daha sonra köşeye uygun olan dantel işlemesini kumaşa önce iğneleyin.
  • Daha sonra uygun ip yardımıyla önce zincir şeridi çekin ve daha sonra danteli kumaşa pikolayın.

Dantel mutfak peçete modeli değişkenlik göstermekle birlikte, zevkinize ve elinizdeki malzemeye göre dilediğiniz özelliklerde dantel işlemeli peçetenizi yapabilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%