,

Dantel Seccadeler ve Örnekler

Dantel Seccadeler ve Örnekler
Dantel Seccadeler ve Örnekler

Dantel Seccadeler ve Örnekler | Dantel her şeyde ve her objede göz kamaştırıcı niteliklerde durur elbette ama bir obje vardır ki hiçbir yerde onun üzerinde durduğu kadar güzel durmaz. Bu obje mutlaka ki seccadelerdir. Seccadeler tüm hayatımız boyunca üzerinde ibadet ederek kullandığımız değerli eşyalarımızdandır. Seccadeler bir dervişinkine has oldukça gösterişsiz ve sade olabileceği gibi, kişinin zevkine ve ibadetine verdiği değer niteliğinde bir o kadar da süslü ve göz alıcı olabilir. Dilerseniz bu konuda sizlerde size vereceğimiz seccade tarifinden yararlanarak kendinize hoş ve şık bir seccade oluşturabilirsiniz. Bu arada seccadenizin astarını yani fonunu dilediğiniz kumaştan oluşturabilirsiniz. Seccadenizin taban kısmını 2 katlı kumaştan oluşturmalısınız Bu kısmı kadife, pamuklu, keten olabileceği gibi kapitoneli kumaştan da oluşabilmektedir. Rengini de dilediğiniz renkte seçebilirsiniz. Dantel Seccade Örnekleri konusunda aşağıdaki örnekten yararlanabilirsiniz.

Renk konusuna dönecek olursak yeşilden yaralanabilirsiniz. Örneğin yeşil ya da lacivert tonlarında alttan ışıl ışıl parlayan kadife bir kumaş, üzerinde işlenerek yer alacak olan dantel desenine harika bir fon olacaktır. Dilerseniz seccadenize takım olarak bir de Kuranı kerim kılıfı da hazırlayabilirsiniz. Hatta işi ilerleterek aynı ör düğünüz dantelden bir de namaza başlığı ve tespih kesesi de örebilirsiniz. Bu gibi bir ibadet takımı hem evlenecek olan gelin adayları, hem de damat adaylarının çeyizlerini süsleyen baş parçalardan olabilir. Dilerseniz ördüğünüz danteli fon kumaşının üzerine geçirdikten sonra seccadenin kontür kısmını (çerçevesini) boncuk ya da beyaz tek renkli payetlerle de işleyebilirsiniz. Bu sayede ışıl ışıl bir seccadeye sahip olabilirsiniz.

Dantel Seccadeler ve Örnekler

Dantelli Seccade İçin Malzemeler

4 tane 100 er gramlık pamuklu dantel ipi

21 nolu tığ

1 – önce 200 adet zincir çekmelisiniz

2 – Ardından çektiğiniz zincirlerin üzerine 100 adet kutucuk yapmalısını

3 – Ardından da bu kutucukların üzerine dolgu yaparak modelinizi oluşturmalısınız

Dilerseniz dantelinizi bir seccade, bir Kuranı kerim kılıfı, olarak da örebilirsiniz. Son olarak dantel işinizi saten, kadife ya da hangi kumaşı fon olarak uygun gördüyseniz, onun üzerine geçiriyorsunuz. Dantel Seccade Örnekleri konusunda size örnekler verdik.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%