,

Diyabeti İyileştirmek İçin Hayat Şartlarınızı Değiştirin

Diyabeti İyileştirmek İçin Hayat Şartlarınızı Değiştirin

Diyabeti İyileştirmek İçin Hayat Şartlarınızı Değiştirin | Çağın en önemli hastalıklarından olan diyabet, yaşam koşulları, genetik yatkınlık, beslenme ve birçok etkene bağlı olarak meydana gelebiliyor. Bir yandan hastalığa neden olan etkenler artmakla beraber diğer yandan diyabet nasıl iyileşir sorusuna tıp alanında daha fazla çözüm üretildiği görülebilir. Ancak neden ve ne şekilde meydana geldiğini bilmek çözüme daha çok yaklaşmak adına önem teşkil ediyor.

Diyabeti İyileştirmek İçin Hayat Şartlarınızı Değiştirin

Diyabet Nasıl Oluşur Çeşitleri Neler?

Diyabeti İyileştirmek İçin Hayat Şartlarınızı Değiştirin | Midemizin arka bölümünde yer alan pankreas, kan şekerini düzenleyen bazı hormonlar salgılamaktadır. İnsülin de bu hormonlardan biridir ve bu hormon salgılanmadığı zaman hücrelerin enerjisini karşılayan şeker hücreye giremez. Bu durumda da kanda birikmeye başlar. Normal olması gereken miktardan daha fazla şeker olduğunda da hücrelere zarar vermeye başlar. Bunun nedeni şekerin fazla olduğunda zehir etkisi yaratmasıdır. Kalıtsal ve çevresel faktörlere bağlı olarak sık şekilde görülebilir. Çok su içme, çok idrara çıkma, aşırı yemek yeme isteği, çabuk yorulma, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilerinin olduğu söylenebilir.

Diyabet hastalığı 3 şekilde görülür:

  • Tip1: İnsülin homonu eksikliğine bağlı olarak meydana gelen ve genelde çocuk ve gençlik döneminde görülen diyabettir. Hastalar ömür boyu insülin takviyesi almak zorundadırlar. Ailesinde Tip 1 diyabet olanlar, çok sayıda Tip 2 diyabet yakını olanlar, gebelik sırasında çıkmışsa, genelde bu tür diyabet oluşur.
  • Tip 2: Hastalık her yaşta ve koşulda görülebilir. Ailesinde diyabet olanlar, 4 kg ve fazlası ağır bebek doğuran kadınlar, şişman kişiler ve yoğun stres altında olan kişilerde diyabet görülür. Bu tip diyabetin tedavisinde yaşam koşulları çok daha önemli hale gelir. Duruma göre insülin takviyesi yapılabilir.
  • Gizli şeker: Kan şekeri normale göre yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koyulamıyorsa bu durumda gizli şekeri olduğu düşünülür. Bir anlamda Tip 2 diyabet için adaylık durumu olarak da görülebilmektedir.

Diyabet Nasıl İyileşir?

Diyabet nasıl iyileşir sorusunda kritik öneme sahip nokta, kan şekerinin dengede tutulmasıdır. Bun sağlamak için de birçok faktörü dikkate almak gerekiyor.

  • Sağlıklı beslenme faktörü: Karbonhidrat, kan şekerini çok hızlı yükselten bir besindir. Bu nedenle, ihtiyaç olandan fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Diyabet hastalarına özel beslenme programı uygulanmalıdır. Ancak temelde vücudun ihtiyacı olan her besin yine alınmalıdır.
  • Spor- egzersiz: Fazla kilolar kan şekerinin düzenlemesinde zorluk yarattığı için, egzersizle bu denge sağlanmaya çalışılır. Spor yaparken salgılanan hormonlar kan şekeri ayarını düzeltmede etkilidir.
  • İlaç- insülin takviyesi: Kan şekeri yükselmesini önleyen hormon olan insülin, özellikle Tip 1 diyabet hastaları için her zaman alınması gereken bir ilaç takviyesidir. Bu hormon vücutta eksik olan bir hormonun dışarıdan alınması işlemidir. Yani herhangi bir bağımlılık ya da farklı bir durum söz konusu değildir.

Ailenizden ya da yaşam tarzınızdan dolayı kendinizde şeker hastalığı olabilir diyorsanız, önceden Hba1c (eski ismi) testi yaptırabilirsiniz. Diyabet nasıl iyileşir sorusuna önlem alabilmeniz adına bu test kan şekeri ölçümü yapacaktır. Yeterli olarak görülen sonuçlarda diyabet hastalığı görülmez. Şayet normale göre daha yüksek rakamlar olursa da en kısa zamanda bir uzmana başvuru yaparak önlem almanız önerilir. Birçok kişinin tedavi sürecinde yaşam şartlarında pek değişikliğe gitmeden hastalığın çözümünü beklediği görülebiliyor. Spor, beslenmeye dikkat etmek ve stresten uzak durmak, size uzun vadede yarar sağlayacak olan uygulamalar. Küçük adımlarla başlayarak bir düzen sağlayabilirsiniz. Örneğin spor için önce 20 dakikalık yürüyüş yapabilir, sonra da bunu 40 dakikaya çıkarabilirsiniz. Alınan küçük önlemlerle hastalığın ilerlemesini engellemiş olursunuz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%