,

Diz ağrısına ne iyi gelir?


Diz ağrısına ne iyi gelir?;Diz ağrısı, hem kısa hem de uzun vadeli problemlerin yol açabileceği yaygın bir durumdur.

Çoğu kısa süreli diz sorunları doktorlardan herhangi bir yardıma ihtiyaç duymaz ve insanlar kendi iyileşmelerine genellikle yardımcı olabilir. Ev ilaçları diz ağrısı ile ilgili birçok uzun vadeli problemlerde de yardımcı olabilir.

Diz ağrısına ne iyi gelir

Bu makalenin içeriği:

 1. Diz ağrısı için ev ilaçları
 2. Dizin önündeki ağrı
 3. Diz ağrısı nedenleri
 4. Diz ağrısı hakkında
 5. ne zaman bir doktor görürüm?

Diz ağrısı için ev ilaçları

Aşağıdakiler, birçok diz ağrısı ile yardımcı olabilecek basit çözümlerdir.

Egzersiz


Kuadriseps gibi bazı kasların güçlendirilmesi dizlerdeki ağrıyı hafifletebilir.

Egzersiz, diz ağrısının yaygın bir nedeni olan osteoartritin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivite, kıkırdak dokusunun normal sağlığı için önemlidir.

Egzersiz, vücudun eklemlerine olan desteğini güçlendirmek için de iyidir. Diz için bacak kaslarının güçlendirilmesi özellikle yararlıdır.

Su aerobiği özellikle eklem ağrısı için yararlıdır. Bunun faydaları diz üzerinde herhangi bir gerginlik olmadan gelmesidir.

Güçlendirme egzersizleri

Fizyoterapistler, bir bireyin izleyebileceği en iyi egzersizleri ve programları hazırlamaya yardımcı olabilir. Diz ağrısına ne iyi gelir

Üst bacağındaki kasları güçlendirmek için egzersizler diz eklemini korumaya yardımcı olabilir. Kuadriseps kasları olarak bilinen kaslar uylukların önüne ve yanlarında.

Otururken veya yatarken düz bir bacak kaldırmak bu kasları güçlendirecek ve dizin stabilize edilmesine yardımcı olacak bir egzersizdir.

Diz ağrısını azaltabilecek diğer egzersizler arasında basamak vardır – bir ayağı bir adımın arkasına koyarak, bir başkasını izleyerek basarak tekrar basarak ve basamakları tekrarlayarak.

Duruş ve destek

Diz üzerindeki gerginlikten kaçınmak için basit tedbirler arasında oturacak yerin az olduğu sandalyelerden veya oturanın “lavabo” yaptığı kanepelerden kaçınılması sayılabilir. Bununla bir yastık üzerinde oturmak yardımcı olabilir. Bununla birlikte dizlerin altına bir yastık koymak sorunu daha da kötüleştirebilir. İyi bir oturma duruşu da önemlidir.

Destekleyici ayakkabılar faydalıdır. Kırık kemerli ayakkabılar anormal güç üretebilir ve diz üzerinde ağrıya neden olabilir.

Hareketsiz uzun süre kaçınılmalıdır. Örneğin osteoartiritte, uzun süreli oturma, sert, ağrılı bir ek oluşturabilir.

Kilo kaybı ve diyet

Kilo kaybı ve diyet
Sağlıklı bir diyet insanlara kilo vermek ve diz üzerindeki baskıyı azaltmak için yardımcı olur.

Fazla kilolu veya obez olan kişilerin diz ağrıları diğerlerine göre daha yüksektir.

Ekstra ağırlık taşıma eklemlere daha fazla iş yapmanızı sağlar. Onu kaybetmek, artrit kaynaklı ağrı da dahil olmak üzere uzun süreli diz ağrısını azaltmaya yardımcı olur .

İyi yemek, kilo vermenize yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet dengeli bir diyet demektir:

 • Az yağlı
 • Meyve, sebze ve lif açısından zengin
 • Bir sürü et ve hayvansal yağdan kaçınır

Diz ağrısı veya artrit için özellikle iyi olan özel bir diyet yoktur. Diz ağrısı için terfi edilen bir diyet izlemek iyiden çok zarar verebilir.

Alternatif ve tamamlayıcı çözümler

Akupunktur , bazı insanlara bazı ağrı biçimlerine karşı yardımcı olabilir. Ancak dizdeki osteoartirit için herhangi bir fayda olup olmadığını belirsizdir. Masaj ağrıdan kurtulabilir.

Sağlıklı yeme, egzersiz, fazla kiloluluk ve obezite azaltma ve non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar almak artrit nedeniyle diz ağrısı için kanıtlanmış seçenekler olmaya devam etmektedir.

Daha sıcak bir iklimin diz ağrısının kendisini geliştirdiği düşünülmez, ancak ağrıda yaşamanın psikolojik olarak kolaylaşmasına neden olabilir. Ayrıca, daha sağlıklı bir yaşam tarzı elde etmek için daha kolay fırsatlar da sağlayabilir.

Dizin önündeki ağrı

Dizin önündeki ağrı en sık görülen ağrı ve ağrılardan biridir. Sırt ağrısı için ikinci sırada – insanların yaklaşık çeyreği hayatlarının bir noktasında onu alacak.

Genellikle gençleri, özellikle de genç bayan sporcuları etkiler. Öyle En yaygın sporcular içinde aşırı sendromu.

Çoğu ön diz ağrısı, aşırı kullanımdan veya egzersiz için zayıf bir hazırlığa bağlı yaralanmalardır. Sorunlar genellikle kendiliğinden kaybolur ve ağrı azaldığında sportif faaliyetler devam edebilir. Diz ağrısına ne iyi gelir

Ağrı değişir ancak eğilim gösterir:

 • Yavaş yavaş başlayan donuk bir ağrı olun ve faaliyetlerle bağlantılıdır
 • Tıklama veya diğer sesler üretin
 • Yukarısına çıkarken ya da otururken, kalkarken, kalkarken ya da diz çöken kalkarken
 • Bacaklarda güçsüzlük üretmek

Ön diz ağrısı için önerilen tedaviler şunları içerir:

 • Çözülene kadar onu tetikleyen faaliyetleri durdurma
 • Diz ağrıyken buz uygulamak
 • İbuprofen veya naproksen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları almak
 • Güçlendirme egzersizlerini kullanma

Diz ağrısı nedenleri

Aşağıdakiler diz ağrısının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır.


Osteoartrit, uzun süreli diz ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir.

Uzun süreli diz ağrısı için ortak bir neden, osteoartrit olarak bilinen artrit tipidir. Deride aşınma ve yıpranmanın neden olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla 65 yaş üstü nüfusu etkiler.

Diz, sağlıklı eklemdeki kemiklerin uçlarını örten kıkırdak nedeniyle kusurlar ve düzgün biçimde düzleşir. Bu kıkırdak uzun süreli hasar aldığında, osteoartrit hareketleri kısıtlar ve ağrı yavaş yavaş kötüleşir. Diz ağrısına ne iyi gelir

Ağrı kilo vermede kötüleşir ve dinlenme ile rahatlar. Acı, uyanmadan veya hareket etmeden dönemlerden sonra da ortaya çıkar. Hareket rijitliği azaltır.

Bir başka tür artrit, romatoid artrit , diz ağrısına da neden olabilir. Romatoid artrit dizinde şişme eğilimi gösterir. Yaralı eklemler kırmızı, yumuşak, sıcak ve şişkin olma eğiliminde olacaktır.

Ağrı genellikle sabahın erken saatlerinde daha kötü olan genel sertliği içerir. Öğleden sonra olabilir yorgunluk . Bu semptomlarla birlikte olan diz ağrısı, doğru teşhis ve tedavi için bir doktorun dikkatini gerektirir. Romatoid artrit erken tedaviden fayda sağlar.

Burkulmalar, suşlar ve yaralanmalar

Çatlaklar ve gerginlik, dizdeki dokular alışılmadık veya artmış aktivite ya da garip bir bükülme veya yolculuk ile gerildiğinde gerçekleşir. Bir diz burkuldu veya gergin olduğunda temel ilk adımları hatırlamanın iyi bir yolu “PRICE” düşünmektir:

 • Dizini daha fazla yaralanmaya karşı koruyun
 • 2-3 gün dinlendirin
 • Buz – 15-20 dakika boyunca havlu sarılı buz düzenli olarak uygulayın
 • Sıkıştırma – basıncı veya bir bandaj uygulayın
 • Bacağı yükseltin – yastık üzerine kaldırın

Herhangi bir suşun ağrıları, gün içinde azalmaya ve harekete izin vermelidir. Takip etmeniz gereken haftalar boyunca aşamalı bir gelişme olmalıdır.

Bir burkulma kendini sık sık giderir, ancak bazı sorunlar daha fazla muamele gerektirebilir. Örneğin, menisküs olarak bilinen diz eklemindeki doku pedinde bir yaralanma ameliyat gerektirebilir.

Gut

Gut , başka bir artrit çeşididir. Kızarıklık ve şişlik ile şiddetli diz ağrısı ani bölgeleri üretir ve diğer eklemleri etkileyebilir. Sorun uygun tedavi ile tedavi edilebilir.

Diz ağrısı hakkında ne zaman bir doktor görürüm?

Bir trafik kazasında veya düşüş gibi ani bir travmaya bağlı belirgin bir diz yaralanması derhal tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir.

Ağrı, derin kesikler, şişme veya kişinin bacaklarını kullanamaması durumunda bir diz doktor tarafından kontrol edilmelidir. Diz ağrısına ne iyi gelir

Diğer diz ağrısı vakaları için, eğer bir doktor problemi incelemek durumunda kalacaktır:

 • Uzun süre direne
 • Giderek daha da kötüye gidiyor
 • Günlük faaliyetleri kesintiye uğratır

Diz ağrısı kırmızı, ihale, sıcak ve şişmiş eklemleri içeriyorsa, bir doktordan bir teşhis ve tedavi almak önemlidir.

Belirtiler kalıcıysa, diğer eklemleri dahil edin ve sabaha karşı sertlik gibi başka belirtiler varsa romatoid artrit olabilir. Doktorlar, hem hastalığın kendisi hem de sebep olduğu ağrı için ilaç verebilirler.

Şişmiş bir diz çok sıcak ve acı vericiyse ve genel olarak kendinizi iyi hissetmeme belirtileri varsa, bu acil tıbbi yardım almak için bir zamondur. Diz enfekte olabilir ve ciddi enfeksiyon tehlikeli olabilir. Bir septik dizin acil hastane tedavisine ihtiyacı var.

Bir diz ağrısı halihazırda tıbbi yardımla idare edildiyse, sorunlar daha da kötüye giderse doktorlar tekrar görülmelidir. Bir doktor görmenin başka bir nedeni, bir ilaç yan etkisi gibi tedavi ile ilgili sorunlar olup olmadığıdır. Diz ağrısına ne iyi gelir


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%