,

Dövmeler Sandığınızdan Daha Çok Bakım İstiyor

Dövmeler Sandığınızdan Daha Çok Bakım İstiyor

Dövmeler Sandığınızdan Daha Çok Bakım İstiyor | Dövme nasıl iyileşir sorusuna yanıt vermeden önce dövme hakkında biraz bilgi vermekte yarar var. Kalıcı, yani iğneyle yapılan dövmede tahmin edileceği gibi yaptırdığınız yer ve hijyen konusu oldukça önemli. Bu nedenle ön araştırma yaparak ve gerçekten ne istediğinizden emin olarak uygulamaya geçmeniz önerilir. Birçok kişi sonradan bunu sildirmek zorunda kalabiliyor ve bu da oldukça meşakkatli bir işlem. Karar verdikten sonra işlemlere başlamadan önce işlemi yapacak kişinin tek kullanımlık hijyen ürünleri, maske, galoş vs. kullanması gerekli. Ayrıca bu işi resmi olarak yaptığına dair de mekân evraklarına özen göstermekte yarar var. Çünkü beklenmedik bir durumda daha kolay hakkınızı savunabilirsiniz. Kayıtlarda olmayan bir işletme için şikayetleriniz yerine gitmeyebilir.

Dövmeler Sandığınızdan Daha Çok Bakım İstiyor

Dövme Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

Dövmeler Sandığınızdan Daha Çok Bakım İstiyor | Seçim ve karar aşamasından sonra dövme öncesi bazı hazırlıklar da değinmekte yarar var. Örneğin dövme olacak alan temizlenmeli, tüyden arındırılmalı, anti bakteriyel sabunla ve alkolle iyice temizlenmelidir. Ayrıca kritik öneme sahip bir nokta bu bölgede cilt hastalıkların olmaması. Sedef, egzama ya da başka bir cilt sorunu varsa bu bölgenin dışında kalan yerlere uygulamanız sağlığınız açısından önemli.

Dövme Sonrası Yara Nasıl İyileşir?

Dövme yaptırdıktan sonraki süreç olası enfeksiyonları önlemek ve normal hayatınıza daha kolay dönmeniz adına son derece önemlidir. Dövme nasıl iyileşir sorusuna bu açıdan yanıtlar bulunabilir:

 • Dövme işlemi bittikten sonra ilk birkaç gün kritik öneme sahiptir. Ortalama 4 gün kadar şebeke suyuna dövmeli alanı değdirmemeniz, iğnelerin deforme ettiği alanın iltihaplanmaması adına önemli.
 • Dövme yapılan alan, iğne nedeniyle mikrop ve bakteri kapmaya son derece müsaittir. Bu nedenle ıslaklıktan özellikle uzak durmak gerekiyor. Bakterilerin üremesine fırsat vermemek için o bölgeyi kuru tutun. Bu durum su temiz olsa da geçerli.
 • Dövme tamamen iyileşene kadar kirli elle kesinlikle dokunmayın. Temas etmeniz gerekiyorsa da öncesinde anti bakteriyel sabun kullanarak birkaç dakika iyice dezenfekte edin.
 • Deri tahriş olmayacak biçimde kâğıt havlu ya da yumuşak bir bez havlu ile dövme üzerine hafifçe bastırılarak suyu çekilmelidir.
 • Dövmeciniz ya da başvurduğunuz doktorun özellikle o alan için önerdiği kremi çok kalın tabaka olmayacak biçimde yayarak sürün. Renklerin açılmaması adına kalın sürülmemesine dikkat edin. Krem sürmek, deriyi onarır ve kabuklaşan bölümün çatlamadan yumuşak biçimde kalkmasına yardım eder.
 • Krem sürme işlemini ilk 4 günde günde 5 kere, sonraki günlerde de 3 kere uygulayarak 10 gün boyunca yapın.
 • Banyo yapabilecek zamana geldiğinizde dövmenin olduğu alana yoğun şekilde vazelin sürün ve sıcak suyla banyo yapmaktan kaçının. Ilık ya da soğuk olabilir.
 • Bölge fark etmeksizin dövme yapıldıktan sonra 1 hafta denize ve 2 hafta da havuza girmeyin. Havuza daha fazla süre girilmemesinin nedeni havuz içindeki yoğun klor ve mikropların daha kolay bulaşma riskidir. Klor, dövme boyasını çıkarıcı etkiye sahiptir. Mikrobik açıdan da havuzlar her ne kadar ilaçlansa da denize göre daha fazla bakteri doludur.
 • İyileşme aşamasında dövme kabuklanmaya, tabaka halinde yarayı atmaya başlar. Bu süre içinde elle temas edilmemeli, kabukların yarattığı kaşıntı nedeniyle temas edilmemelidir. Ayrıca kalkan kabuklara da temas edilmemeli, kopartılmamalıdır. Yaranın tamamen kendiliğinden iyileşmesi gerekir.
 • Dövme nasıl iyileşir sorusuna hızlı yanıt bulabilmek için bir iki hafta çok yoğun terleyeceğiniz spor yapmayın. Su ilk zamanlar dövmeye zarar verdiği için önemlidir.
 • Dövmenin olduğu alana dar ve plastik içerikli kıyafetlerin temas etmemesi gerekir.
 • İlerleyen dönemlerde güneşlenmek istediğinizde koruma faktörü yüksek ürünler kullanın.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%