,

El Emeği Göz Nuru

El Emeği Göz Nuru
El Emeği Göz Nuru

El Emeği Göz Nuru;Anadolu binlerce yıldır sayısız kültürlere ev sahipliği yaptı. İnsanoğlunun belki de en büyük özelliği öğrenebilmesidir. İşte bu özelliği sayesinde binlerce yıllık birikimi de nesillere aktardı. Bu bilgi ve kültürün aktarımı yıllarca çok sağlıklı bir şekilde sürdü. Bu kültürün aktarılmasını ise son derece estetik ve güzel bir tarzda sürdürdü. Ne var ki dünya yeni bir çağa girdiği zamanda bu kültürü unutmaya başlanmıştı. Modern dünya her şeyi mekanikleştirmişti. Haliyle tüm bu karmaşadan el emeği göz nuru Örgü Modelleri de nasibini almıştı. Zamanla unutulmaya ve hatta bazıları tarafından küçük görülmeye bile başlanmıştı. Bir dönemin o estetik harikaları yerine fabrika ürünü eşyalara bırakmıştı.

Lif ve Havlular

Neyse ki o dönemler çok sürmedi. İnsanlar makinelerin soğukluğuna daha fazla katlanamadı. Zaten binlerce yıldır dantelle, örgüyle çevresini güzelleştiren bir kültürün mekanik eşyalara bu kadar katlanması bile şaşırtıcıydı. Zamanla bu yanlışı kabul eden Anadolu, eski geleneklerine dönmeye başladı. Ne var ki bu süre içinde birkaç nesil geçmişti bile. Haliyle yapılacak çok iş vardı. Gel gör ki tüm bu süre içinde kenarda kalan unutulan birçok şey olmuştu. Oysa estetik insanoğlunun doğasında var ve bu estetik eksik olduğu sürece insan da eksik kalırdı. Tam da bu nokta da bu estetik arayışı başladı. Ancak yeni nesiller bu arayışı nasıl dolduracağını bilmiyordu. Buna karşın onlara yol gösterecek eski nesiller yeterince iyi anlatamıyorlardı. Neyse ki imdada yine modern dünya yetişti. İnternet sayesinde unutulan bu gelenek yeniden canlanmaya başladı. Dantel modelleri, Lif Modelleri ya da diğer örgü işleri…

El Emeği Göz Nuru

Yeni nesil arasında hızla yayılmaya başladı. Bu sırada ekonomi de hızla ilerliyordu. Arz – talep ilişkisine göre büyüyen ekonomi yeni bir şey keşfetti. Bu estetik ve güzellik arayışını ticarete dönüştürdü. Zamanla artan bu ticaret önce iğne, iplik tedarikiyle başladı. Sonra örgü modelleri, danteller hatta Havlu Kenarları modelleri olan kitaplar, dergiler gibi yayımlar kullanıldı. Son aşaması ise yine ilk baştaki gibi makineler oldu. Şimdilerde makinelerle de yapılan tüm bu işlerin her çeşidini hazır olarak piyasada bulabilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%