,

El İşi Modellerinde Farklı Seçenekler

El İşi Modellerinde Farklı Seçenekler
El İşi Modellerinde Farklı Seçenekler

El İşi Modellerinde Farklı Seçenekler | Günden güne, her bayanın yeteneklerini paylaşmasıyla el işi modellerinde de farklı seçenekler ortaya çıkmaktadır. Estetik anlamda farklı seçeneklerin yapılmasıyla, her evin görünümünde de farklı alanlarda değişimler yaşanmaktadır. Bugün de sizler için, çeyizlerin vazgeçilmesi havlu kenarı modellerinden makrome ipiyle yapılacak modelden bahsedeceğiz. İstenilen renkte ip ve 7 numaralı tığ ile süsleyeceğiniz havlu üzerinde; havlunun kenarı boyunca zincir çekilip geri dönme ve zincirin üzerine sık iğne yapma işlemiyle başlanır. Geri dönülür 4 zincir, 2 tane 3’lü trabzan da sıra sonuna kadar yapılır. Geri dönüp sıra sınuna kadar sık iğne yapılır. Geri dönülür, 3 zincir, 2 tane 2’li trabzan, 3 sık iğne atlayıp sıra sonuna kadar batma yapılır. Sık iğne yapılarak örgünün diğer tarafına geçilir. Sıra sonuna kadar 3 zincir, 1- 2’li trabzan x3, 5 zincir, 1 -2’li trabzan bir defa yapılır. Geri dönülerek istediğiniz ene ulaşana kadar işlemlere devam edilir. En sonunda da ucuna püskül takılarak süsleme işi sonlandırılır.

El İşi Modellerinde Farklı Seçenekler

Lif ve Örgü Modelleri

El işi modellerinde havlu kenarı da kadar gündemde olan modellerden biri de liflerdir. Lif modelleri arasında üç yapraklı lif örneğini bugün sizlerle paylaşacağız. Bu liflerin özelliği genelde, arkasının düz renkte, önün de rengarenk olmasıdır. Öncelik ile çiçek gibi motifler yapılarak, bunlar sıra sıra örülür ve bütünleştirilir. Bütünleştirilen bu motifler, büyüyüp lif haline gelir. Genelde yuvarlak örülür.Tek renk olarak tercih edilip örülebileceği gibi, üç yapraklı lif örgü modeli, çift renkli iple daha güzel olur ve örneğini daha çok meydana çıkarır. Bu yüzden iki renk tercih etmeniz daha iyi bir seçimdir.

El işi modellerinde, en farklı örnekleri yaratabilmenin ön koşulu da örgü modelleri arasında, çok çeşitleri örnekleri bilmektir. Her modelde kullanılabilen hem kolay yapımlı hem de çok şık örgü modelinden biri de bambu örgü modeldir. Modelin yapılışında öncelikle ilmekler atılıp düz şeklinde lastik yapılır ve sonra örnek koyulmaya başlanır. İlk ilmek alınır ve ön tarafta olacak şekilde ip dolanıp, sonra 2 tane düz örülür. Daha sonra geri dönülüp dolanan ipin içinden 2 ilmek geçirilir. Sıra, bu şekilde örülür. Arka kısmı, her zaman ters olarak örülür. Ve ön tarafa geçildiğinde de yine aynı şekilde yukarıdaki anlatılan gibi devam edilir ve bambu modeli tamamlanır.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%