,

El İşlerinde Estetik

El İşlerinde Estetik
El İşlerinde Estetik

El İşlerinde Estetik | El işlerinde estetik bir görünüm yakalamak için birden fazla modeli bilmek ve modelleri de birbirleriyle estetik algıya uyumlu bir biçimde kullanabilmek gereklidir. Bu bakımdan, yazımızın içeriğinde, sizlerle farklı modeller paylaşarak, el işlerinde estetik görünümü bir kat daha arttırmanızı sağlayacağız. İlk olarak havlu kenarı örneğimizle başlıyoruz. İğne oyası ile yapılan havlu kenarı modellerinin estetiği her zaman bir başkadır. Bunun için; havlunun kenarına iğnenizle zincir çekip geri dönülerek başlamanız gerekir. Geri dönülen zincirin üzerine sık iğne yapılarak devam edilir. 4 zincir, 2 tane 3’lü trabzan sıra sonuna kadar örülür. Tekrar geri gidilerek sık iğne yapılır. 3 zincir, 2 tane 2’li trabzan, 3 sık iğne atlayıp batırma işlemi sıra sonuna kadar yapılır. Sık iğneden sonra örgünün diğer tarafına geçilerek 3 zincir, 1- 2’li trabzanx3, 5 zincir, 1 -2’li trabzanx1 hesabı ile sıra sonuna kadar yapılır ve Türk motiflerine sahip son derece şık havlu kenarınız hazır olur.

El İşlerinde Estetik

Lif ve Örgü Modelleri

El işlerinde, evlerin ve çeyizlerin vazgeçilmezi; hem kolay yapımlı hem de görüntüsüyle iç ısıtan ve son derece kullanışlı banyo liflerinde de gün geçtikçe çıtası yükselen bir estetik algı oluşmaya başlamıştır. Lif modelleri içinde, tuttuğunuz takıma ait bir lif modeli yapmak son derece popüler modeller arasına girmiştir. Örneğin Galatasaraylı bir lif modeli yapacaksınız; Galatasaray’ın baş harfleri; G ve S harfi, birbiri içerisine geçirilerek, yan yana veya altlı üstlü tasarlanmış bir biçimde de işleyebilirsiniz.. Aynı şekilde kuruluş yılını simgeleyen yılı, farklı tasarımlarla da , liflerinizin üzerine işleyebilirsiniz. Kare, dikdörtgen, yuvarlak, altıgen lifler içerisinde takım teması işlendiği zaman,takım bayrağı ya da madalyonu havası yaratılmış olacaktır. Ancak, takım aşkını ya da fanatikliğinin daha da vurgulanmak istendiği zaman; kalpli modellerin üzerine takım işlemesi yapılması çok hoş olacaktır.

Tüm modellerin uygulanması için genel olarak örgü modelleri hakkında fikre sahip olunması gereklidir. Bunun için de sizlerle örgü modelleri arasında temel olarak bilinmesi gereken fıstık yapmaktır. Örgü modellerinde fıstık; 1.turda, 3. zincir üzerine tığa ya da şile ip dolayıp batma ve ilmeği uzatma, ardından tığa ya da şile tekrar ip dolanıp, aynı yere 1 kez daha batma yapılır. Aynı işlem, 1 kez daha tekrar edilerek, tığda olan tüm ilmeklerle birlikte örülmesi şeklinde yapılır. Bu işlemin bilinmesi, sizlerin bir çok modelde farklı örnek oluşturmanızı sağlayacaktır.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%