,

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları | Gebelik oldukça uzun bir maratondur. Bu süre zarfında anne adayının kendine ne kadar iyi bakarsa baksın hastalanmaması neredeyse mümkün değildir. Üst solunum yolları ise hem sık görülen hem de bulaşıcı özelliği ile toplumun her kesiminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülen bir durumdur.

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

  • Soğuk algınlığı,
  • Grip,
  • Faranjit,
  • Sinüzit,
  • Larenjit gibi iltihaplı durumların hepsi üst solunum yolu enfeksiyonu olarak görülebilir.

Soğuk Algınlığı ve Gebelik

Sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı vakalarında bir artış yaşanır. Kapalı yerlerde uzun süreler kalınması bu enfeksiyonu tetikleyen en önemli sebepler arasında sayılabilir. Soğuk hava vücut direncini düşürürken sigara dumanı veya düzensiz beslenme ile soğuk algınlığı herkeste görülmeye başlar. Hamilelik tek başına üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmak için bir risk oluşturmaz. Ancak buradaki sıkıntı hamilelik sürecinde enfeksiyona yakalanma riski beraberinde farklı komplikasyonlarda taşımaktadır. Aynı yaş grubundaki kadınlar arasında yapılan araştırmalar özellikle gebelik sürecinde bu hastalığa yakalananların tedavi sürecinde daha zorlandıklarını ortaya koymaktadır. Özellikle hamileliğin son dönemlerinde yaşanan riskli durum hastalığın doğum sonrasında bebeğe geçmesine de neden olabilir. Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonları anne adayının rahat ilaç kullanamaması nedeniyle de farklı riskler taşımaktadır.

Gebelikte Hastalıklardan Korunmanın Yolları

Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
Gebelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Özellikle üst solunum yolları gibi bulaşıcı hastalıklardan kaçınmak isteyen gebelerin kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak kalmaları tavsiye edilmektedir. Grip ve yüksek ateş bir arada görülüyorsa bu durumdan çıkana kadar doktor kontrolünde olmanız önerilmektedir. Hamilelik döneminde grip olan kişilerin

 

  • Bol istirahat,
  • Sıvı alımı,
  • C vitamini takviyesi ile birlikte kendilerine özen göstermeleri gerekmektedir.

Nefes alımında zorlanma ve yüksek ateş durumunda gebenin kendi doktorunun tavsiyesi ile birlikte bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmeleri gerekmektedir. Bu süreçte yaşanan öksürük ve hapşırmanın bebeğine zarar vereceği endişesi taşıyan hanımların bu kuruntudan bir an önce kurtulmaları son derece önemlidir. Öksürük ve hapşırık hiçbir şekilde bebeğe zarar vermez.

Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonları istenmeyen bir durum olmakla beraber doktor kontrolünde sorunsuz atlatılabilecek bir dönemdir. Ateşli ve ağır vakalarda kişinin hastaneye yatırılması ve antibiyotik tedavisi uygulanması da söz konusu olabilir. En iyi ve etkili üst solunum yolları hastalıkları tedavisinin istirahat olduğu da unutulmamalıdır. Yatarken başın yukarıda tutulmasını desteklemek geniz akıntısının vereceği zararı azaltacaktır. Bulunan ortamın iyi havalandırılması ise çok önemlidir. Bu dönemde boğaz ağrısını geçirebilmek için pastil kullanılabilir. Gebelikte üst solunum yolu enfeksiyonları ve buna bağlı burun tıkanıklıkları damarların şişmesi sebebiyle sık görülmektedir. Bu durum nefes alamama duygusunu da yanında getirir ve endişeye sebebiyet verir. Özellikle gece uykularında rahatsızlıklara neden olan bu durum ortamın nemlendirilmesi ile minimum seviyelere indirilebilir. Bu süreç boyunca kirli havadan uzak durmak gereklidir.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%