,

Genetik testin maliyeti nedir ve sonuçları almak ne kadar sürmektedir

Genetik testin maliyeti nedir ve sonuçları almak ne kadar sürmektedir

Genetik testin maliyeti nedir ve sonuçları almak ne kadar sürmektedir ; Genetik testin maliyeti, testin doğasına ve karmaşıklığına bağlı olarak, 500TL den 4000 TL üzerine kadar değişebilir. Birden fazla test gerekiyorsa veya birden fazla aile üyesinin anlamlı bir sonuç elde etmek için test edilmesi gerekiyorsa, maliyet artar. Yenidoğan taraması için, maliyetler eyalete göre değişir. Bazı ülkeler toplam maliyetin bir bölümünü kapsar, ancak çoğu bebek başına 15-60 dolarlık bir ücret alır.

Genetik testin maliyeti nedir ve sonuçları almak ne kadar sürmektedir

Bir örneğin alındığı tarihten itibaren, test sonuçlarının alınması birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir. Doğum öncesi test sonuçları genelde daha hızlı elde edilebilir çünkü zaman, bir gebelik hakkında kararlar alınırken önemli bir husustur. Belli bir testi isteyen doktor veya genetik danışman, o testle ilişkili maliyet ve zaman çerçevesi hakkında özel bilgiler sağlayabilir.

Sağlık sigortası genetik test maliyetlerini karşılayacak mı?

Çoğu durumda, sağlık sigortası planları bir kişinin doktoru tarafından önerildiğinde genetik testlerin masraflarını karşılar. Bununla birlikte, sağlık sigortası sağlayıcıları hangi testlerin kapsandığı konusunda farklı politikalara sahiptir. Sınav masrafları götürmeyi düşünen bir kişi, sigortayı önceden sormak için sigorta şirketine başvurmak isteyebilir.

Bazı insanlar, test için ödeme yapmak için kendi sigortalarını kullanmamayı seçebilirler, çünkü genetik bir testin sonuçları kişinin sigorta kapsamını etkileyebilir. Bunun yerine, test için cepten ödemeyi seçebilirler. Genetik testi düşünen insanlar, sigorta şirketine maliyetlerini karşılamasını istemeden önce devletin gizlilik koruma yasaları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilir.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%