,

Goblen İşleme Tekniği Resimli

Goblen İşleme Tekniği Resimli

Goblen İşleme Tekniği Resimli | Goblen İşleme Tekniği Resimli Goblen iğne ve iplik kullanarak delikleri olan ve bunları sayabileceğimiz bir kumaşa yapılan resime denir. Goblen nedir sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra goble işlemesinin nasıl yapıldığına değineceğiz. Aslında kanaviçe ve etamine oldukça benzediğini söylemek mümkün. Yani temelde mantık aynıdır.

Goblen işlenirken hepsi aynı yöne doğru giden yarım çarpı dikişler vardır. Goblen aslında bir sanattır ve özellikle de Fransa’da kullanılır. Kanaviçe’den işleme anlamında hiç bir farkı bulunmadığını tekrar belirtebiliriz. Sadece kanaviçe tam çarpı işlemesi olarak yapılırken goblin de yarım çarpı işlemesi kullanılır. Goblen işleme tekniği resimli sonuçlarınızda bazı çeşitlerini göreceksiniz. Bunlar da şemalı goblen, baskılı goblen olarak ikiye ayrılmıştır.

Goblen İşleme Tekniği Resimli

Goblen Tekniği Nasıl İşlenir?

  • Yarım çarpı olarak hep aynı yöne gidecek şekilde ilmek atarak goblen yapabilirsiniz. Yani ya sağdan sola, ya da soldan sağa tüm işlemeyi bitirirseniz bu goblen olacaktır.
  • Goblen yaparken üstten alta doğru gitmeniz gerekir. bu şeklin daha iyi ve daha parlak gözükmesi için önemli bir noktadır. Ayrıca işlenen kısımın kirlenme ihtimali de ortadan kalkmış olur. Kayma olmaması için de kumaşın ortasına bir işaret koymanız önemlidir.
  • Düzgün işlemek için, herhangi bir kayma olmaması için kasnak kullanmanız önemlidir. Bu kasnak ahşap ya da çelik olabilir. Önemli olan işlevi olacağından istediğiniz kasnağı tercih edebilirsiniz.
  • İşlemeye başlarken düğümsüz başlamalısınız. İşlenmiş kısımların altından yürüterek işlemi sonlandırmanız gerekir. Biterken herhangi bir iz kalmamalıdır.
  • Aynı renklerde yapacağınız yerleri tek seferde yapmalı sonrasında diğer renklere geçmelisiniz. Kolaylık olması açısından bir kaç farklı iğne kullanabilirsiniz.
  • İğne işlemeye küçük geliyorsa daha büyük ve yuvarlak uçlu bir iğne kullanılması önerilir.
  • Büyük bir şema aldıysanız bunların bir kaç farklı parçaya ayrıldığını göreceksiniz. Açıklama tablosu hangi parçanın nereye ait olduğunu yazmıştır. Başlamadan önce muhakkak buna bakmanız gerekir.
  • Kumaşın çözülmemesi dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu nedenle önceden bir düğüm atarsanız buna karşı bir önlem almış olursunuz.
  • Goblen işleme tekniği resimli anlatım sonucunda pürüzsüz duran goblenlerin bu şekilde durmasının nedeni sabunla yıkanmasıdır.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%