,

Hologram Teknolojisi, ‘Star Wars’ı taklit ediyor

Hologram Teknolojisi, 'Star Wars'ı taklit ediyor

Hologram Teknolojisi, ‘Star Wars’ı taklit ediyor; Prenses Leia’nın klasik filmi; “Star Wars” daki hologramı; araştırmacılara, gerçek hayattaki bilim kurgu hologramlarını tasarlayabilecek bir cihaza yönelme konusunda ilham verdi. Şimdi, fütüristik 3D görüntüleme gerçeğe bir adım daha yakın olabilir.

Bilim adamları; Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde (ANU) fizikçilerden oluşan bir ekip, elde edilen en yüksek kalitede holografik görüntüleri yaratan küçük bir cihaz icat etti .

Hologram Teknolojisi, ‘Star Wars’ı taklit ediyor

Kurşun araştırmacısı Lei Wang; doktora çalışması bu konuda yaptı. ANU Araştırma ve Geliştirme Yüksekokulu öğrencisi, ilk olarak “Star Wars” filmlerinden holografik görüntüleme kavramını öğrendiğini söyledi. Bununla birlikte, bu fütüristik görünümlü 3D görüntüler, uzaktaki bir galaksiden mesajlar göndermekten daha pratik amaçlar için kullanılabilir.Hologram Teknolojisi, ‘Star Wars’ı taklit ediyor

Wang, “Holografi araştırmaları, fütüristik görüntülerin ve artırılmış gerçeklik aygıtlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynarken, bugün ultra ince ve hafif optik cihazlar ve kameralar ve uydular gibi birçok başka uygulama üzerinde çalışıyoruz” dedi .

Fotoğraflar ve bilgisayar ekranları, bilgileri yalnızca 2D olarak görüntüler ve görüntüleri düz görüntülerle sınırlar. Ancak araştırmacılar, Hologramlar, tüm bilgilerin depolanmasına ve çoğaltılmasına 3B boyutta izin verildiğini ve teknolojinin ışığı üç boyutlu olarak doğru bir şekilde idare edebilme yeteneğine dayandığını söyledi.

ANU buluşu, 3B projeksiyonlarını oluşturmak için yeni bir nanomateryal kullanmaktadır. ANU Araştırma Fen ve Mühendislik Okulu’ndan profesör olan ortak kurşun araştırmacısı Sergey Kruk, her biri insan saçından 500 kat daha ince milyonlarca küçük silikon direk, ışık temelli 3D görüntüler oluşturmak için piksel projektör olarak görev yaptı.

Hologram Teknolojisi

Kruk, “Bu yeni malzeme ışığa karşı asgari enerjiyi kaybettiği anlamına gelen şeffaftır ve ayrıca ışıkla karmaşık manipülasyonlar da yapıyor” dedi.

Laboratuvar testlerinde cihaz 0,03 inç ila 0,2 inç (0,75 mm ila 5 mm) genişliğinde ve 0,4 inç (10 mm) bir mesafeden küçük hologramlar hazırladı. Bilim adamları, teknoloji henüz bilgisayar ekranlarının yerini almaya hazır değilken , ileri araştırmalarla cihazın yeni ve daha iyi holografik teknolojilere yol açabileceğini belirtti.

Wang, cihazın 3D hologramlarını görüntüleme yeteneği ancak onu yenilikçi kılan şeyin bir parçası. Minyatür boyutundan dolayı buluş, büyük optik sistemlerin boyutunu ve ağırlığını azaltarak büyük kamera bileşenlerini değiştirebilir veya uzay görevlerine yardımcı olabilir “dedi.

Yeni çalışmanın detayları 20 Aralık’ta Optica dergisinde yayınlandı .


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%