,

İğne Oya Çeşitleri

İğne Oya Çeşitleri
İğne Oya Çeşitleri

İğne Oya Çeşitleri |  İğne Oya Çeşitleri kültürümüzün içinde uzun yıllardan beri var olmasıyla bilinir ve iğne oyalarına Türk danteli denir. Eskiden beri kız çeyizine ayrı bir özen gösterilir. Hanımların günlük kullanımlarında da iğne oyalı modeller tercih edilir. El işi yapmanın zevkini bilen hanımların illaki öğrenmek istedikleri iğne oyaları yapımı zor gibi görünse de marifetli hanımlar işin içinden çok kolay çıkabilir. Zevkli vakit geçirmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyen bayanlar iğne oyasını da deneyerek kendilerini geliştirebilirler. Son derece şık ve bir o kadar da çeşitli olan Oya İğne Çeşitleri içinden tarifimize bakabilir ve kendinizi deneyebilirsiniz.

İğne Oya Çeşitleri

Çiçekli İğne Oyası Modeli Yapılışı

  • İstediğiniz renkte yazmamızı alıyoruz. 4 renk oya ipliğimizi alıyoruz. 4 renkten iki tanesi yeşil ve beyaz olması gerekiyor. Yeşil renkle çiçeğimizin yapraklarını yapıyoruz. Beyaz renk ipimizle de çiçeğimizin iç kısmını yaparak modeli tamamlıyoruz. Diğer 2 rengi yazmanızın renklerine uygun renklerden seçebilirsiniz.
  • Her modeli yaparken oyanın düzgün görünmesi için ilk sıramızı zürafa yaparak bitiriyoruz. Yazmanın tüm kenarlarına yeşil renkle zürafa yaparak alt zemini hazırlıyoruz. Çiçek bahçesinde oluşan çiçekler olacağı için sanki yeşillikler içinde çiçekler oluşturacağınız modele çok yakışacaktır.
  • İsteyen bu etabı atlayarak direk modele başlayabilir ama çiçeklerin güzel görünmesini isteyenler modelde mutlaka yeşil zürafayı yapabilir. İlk sıranın ardından 8 tane tekli testere dişi yapıyoruz. 1 tane zürafadan sonra 2. Zürafamızın içine 3 tane tekli kelebek kanadı yapıyoruz. Oyanın alt kısmını aynı şekilde yaparak ilerletiyoruz.
  • İkinci kelebek kanadımızın üzerine farklı renk ipimizle 5 tane tekli kelebek kanadı yaparak devam ediyoruz.
  • Beyaz iple aynı yere 3 tane kirpik yaparak oyanın sonuna kadar ilerleyerek oyamızı bitiriyoruz. Tarifimizde yeni başlayanların bile çok kolay yapabileceği modelimiz sadelik ve şıklığı bir arada isteyenlerin çok beğenecekleri bir çiçek modeli olarak ortaya çıkıyor.

İğne Oya Çeşitleri için en fazla kullanılan modeller çiçek motifleridir. Tekniğini öğrendikten sonra daha detaylı modelleri de yapabilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%