,

İğne Oyaları Çeşitleri

İğne Oyaları Çeşitleri
İğne Oyaları Çeşitleri

İğne Oyaları Çeşitleri | Her yörede kullanılan ve yıllardır değişmeyen kültürün parçası olan el işi iğne oyaları çeyizlerin de vazgeçilmez parçası olarak kullanılıyor. Hanımların severek kullandığı tülbentlerinin kenarlarında em çok iğne oyaları tercih ediliyor ve görsel olarak şık duruşuyla her zaman gözbebeği oluyor. Farklı hikayeler anlatılan iğne oyaları yörelere göre de değişik modelleri bulunuyor. Piyasada el emeğinin oldukça satıldığı ve verilen fiyatların da epey pahalı olduğu düşünüldüğünde kendi oyanızı kendiniz yaparak hem güzel vakit geçirebilir hem de çok güzel iğne oyalarını kendiniz yapabilirsiniz. Yapımı için sabır gerektirse de ortaya çıkan motifleri gördüğünüzde emeğinize değdiğini göreceksiniz. İğne Oyaları Çeşitleri için atılan düğümler ne kadar sıkı atılırsa motif o kadar düzgün olacak ve kendini gösterecektir. Son dönemlerde ortaya çıkan modeller de genellikle özgün motiflerin kullanıldığı görülüyor. İğne Oyaları içinde geometrik motifler, çiçek motifleri, yapraktan oluşan motifler, badem motifleri, üçgen motifleri gibi çok çeşitli motifleri öğrenerek tülbentlerinizin kenarlarında kullanabilirsiniz. Dikdörtgen şeklinde uzun namaz örtülerinde kenarlarında kenarların da iri sivri motifler kullanılırken, tülbent gibi kare örtüler için çiçek motifleri göze daha hoş bir görünen motifler kullanılıyor.

İğne Oyaları Çeşitleri

İğne Oyası Yapılışı

  • Çeşitleri İğne Oyaları içinde herkesin yapabileceği tarifimiz için ilk önce tülbentin dört tarafına da zürafa ile içlerini kıvırıyoruz. Yaptığımız zürafanın üzerine bir zürafa daha yapıyoruz.
  • Yapılan zürafanın başına ters düğüm tekniği kullanarak buraya da iki pırpır yapıyoruz.
  • Pırpırdan sonra hemen yan zürafaya da düğüm yapıyoruz. Yana geçilen ipi biraz bombeli olarak yapıyoruz.
  • Geçtiğimiz zürafayı da pırpır yaparak yan zürafaya geçiyoruz.
  • Yan taraftaki zürafada bu sefer bir tane atlıyoruz. Arada bulunan ipleri rahat bırakarak alttaki pırpırların aralık mesafeleri bozulmadan pırpırların üzerini düğümleyip başa çıkıyoruz.
  • En başında iki tane diğerlerinde birer olmak üzere pırpırları yapıyoruz ve yine arasında bir tane atlayarak yan zürafaya geçiyoruz. Kaya istenilen boyuta gelinceye kadar pırpır ara mesafesi bozulmadan yapılmasına dikkat etmek gerekiyor.
  • Üçüncü pırpırında dibine ipi tutturarak üç küçük pırpır yaparak başa dönüyoruz. Burada da ipi rahat bırakıyoruz.
  • Aynı yere küçük pırpır yaparak yana iti zürafa yapıyoruz. En sonda yine aynı pırpırın üzerine küçük pırpır yapıyoruz.   Tekrar ters düğüm yaparak başa geliyoruz ve aynı işlemle sona geliyoruz ve ortadaki zürafalar artmış oluyor. İğne Oyaları Çeşitleri içinde kolay olarak yapabileceğiniz tarifimizi birkaç deneme yanılma yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%