,

İğne Oyalı Yazma Çeşitleri

İğne Oyalı Yazma Çeşitleri
İğne Oyalı Yazma Çeşitleri

İğne Oyalı Yazma Çeşitleri |  İğne oyası diğer tığ oyasına ya da mekik oyasına oran ile daha zorlu bir süreç içerir. Bu konuda özellik ile daha fazla bir el becerisi gerektirdiğinden dolayı bir çok bayan tarafından olumsuz yaklaşılan bir el işidir. Ayrıca yapımı sırasında da oldukça fazla bir zaman sürmesi de kadınların bu oya türüne yaklaşmamasının sebepleri arasındadır. Özellik ile yazma ve havlu kenarlarında farklı bir görünüm vermek ve buraları süslemek amacı ile tercih edilen bu iğne oyasından bir çok farklı modelde tasarım yapabilirsiniz. İğne Oyalı Yazma Çeşitleri konusunda da farklı farklı bir çok modelin bulunması bu şekilde bir el becerisine sahip kadınlar için oldukça güzel bir olaydır.

İğne oyası ile yapılan yazma modellerinde genellik ile yazma kenarlarına çiçek desenleri yapılır. Bu konuda paşa çiçeği orkide papatya mor teşbih çiçeği gibi bir çok tercih edilen model vardır. Ayrıca yaprak ve çiçek temalarının birleşimi ile de bir çok farklı motif oluşturulur. Çiçek desenlerinin dışında birde kalp kelebek ya da farklı şekilli bir çok modelde vardır. Bunlar ile birlikte dağ ve güneş motifinin yazma kenarlarına da işlendiğini son zamanlarda görebilmekteyiz.

İğne Oyalı Yazma Çeşitleri

İğne Oyası İle Yazma Kenarına Lale Çiçeği Motifinin Oyalanması Nasıl Yapılır?

İğne oyası uzun süreli gerçekleşen ve oldukça büyük bir el becerisi ve sabır gerektirir. Ancak bunları gerçekleştirdiğinizde de oldukça güzle bir motif ortaya çıkar. Sizlere şimdi lale çiçeğinin yazma kenarına nasıl yapıldığını anlatacağız.

  • İlk olarak 4 ilmekle başlıyor ve bunları birleştiriyorsunuz.
  • Sonra da bir zürafa içine 3 zürafa yaparak devam ediyorsunuz.
  • İkinci sırada soldan ortadan ve sağdan artırma yaparak 5 zürafa yapıyorsunuz. Üçüncü sırada ise sadece ortadan bir artırma yaparak 5 zürafayı sabit tutuyorsunuz.
  • Dördüncü sırada yine solda ortada sağda artırma yaparak 7 zürafa yapıyor ve bunu da beşinci sırada sabit tutuyorsunuz.
  • Altıncı sırada aynı şekilde artırma yaparak 9 zürafa yapıyor ve yedinci sırada da bunu sabitliyorsunuz.
  • Ardından da İğne Oyalı Yazma Çeşitleri modelimizde 7 zürafa kalana kadar bir eksiltme yapıyoruz.
  • Ardından da sırası ile 5 3 1 diye eksiltme yaparken birer sırada da sabit kalıyor ve lale çiçeğinizin bir yaprağını bitirmiş oluyorsunuz. Aynı şekilde uç kısımdan başlayarak 3 tane daha yapıyorsunuz.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%