,

İğne Oyası Havlu ile Kenarları Yapımı

İğne Oyası Havlu ile Kenarları Yapımı

İğne Oyası Havlu ile Kenarları Yapımı | İğne oyası havlu kenarları zahmetli bir iştir. Günümüzde iğne oyaları artık çok değerli bir hale gelmiştir. Genellikle yazma kenarlarına örülen iğne oyaları, havlular için de kullanılmaktadır. Havlu kenarı için örülecek iğne oyaları son derece zordur. Yüksek el becerisi ve sabır gerektiren bir iştir. Çünkü iğne oyası modeli, detaylı ve yetenek isteyen bir modeldir. O yüzden de herkes bu modelleri ortaya çıkaramamaktadır. İğne oyası ile yapılan havlu kenarları, paha biçilmezdir. Hem şık hem de ağır bir görünüme sahiptir. Yapımı el beceresi isteyen örneklerden birine göz atmakta fayda vardır. Çünkü iğne oyasından yapılan havlu kenarları, artık paha biçilmez bir konumdadır.

İğne Oyası Havlu ile Kenarları Yapımı

İğne Oyalı Havlu Kenarları

  • Havlunun kenarları yapılırken öncelikle ip parmağa dolanır. Bu şekilde oyaya başlanır. Sonrasında ise 5 tane zürafa yapılmaktadır. Zürafa modeli, iğne oyaları için vazgeçilmezdir. Batma yapıldıktan sonra ise 3 tane zürafa yapılır.
  • Ardından da arttırma işlemine geçilir. Bunun için sırasıyla 3.5.7 ve 9 tane zürafanın yapılması gereklidir. 9 zürafa tamamlandıktan sonra ise arttırma işlemi sona erer.
  • Arttırma işlemini kenarlardan devam ettirmek gerekir. Sadece iki sıra boyunca arttırma yapılmalıdır. Bunların sonucunda da 9 tane zürafa ve 3 tane de sıranın ortaya çıkması lazımdır.
  • Bir sonraki aşama ise azaltma işlemidir. Azaltma yapmak için ip kesilir.
  • Açık bir renk tercih edilir. Motifin etrafından 2 ya da 3 sıra boyunca dönülmesi gerekir.
  • Sonrasında ise daha açık bir renk seçilir. İki sıra boyunca tekrar dönme işlemi yapılır. Ardından ise geri dönme işlemi yapılır. Böylelikle yapraklar oluşmaya başlar. Sonrasında 5 tane yaprağın ortaya çıkması gerekmektedir.
  • Yaprakların oluşmasından sonra ise en alt bölümden birleştirme işlemi yapılır. Ters tarafından da bir çarkıfelek görüntüsü böylece ortaya çıkmış olur. Böylelikle iğne oyası havlu kenarları içerisinde en popüler olan modellerden birisi tamamlanmış olur. Çeyizlerin vazgeçilmezi olan havlular, daha şık bir görünüme kavuşmaktadır. Satın alabileceğiniz malzemeler ile siz de iğne oyası kenarlı havlu yapabilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%