,

İğne Oyası Tepsi Örtüsü Yapılışı


İğne Oyası Tepsi Örtüsü Yapılışı | İğne oyası tepsi örtüsü yapılışı için tepsinin örtüsünün boyutu en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında geliyor. Çoğu zaman 50 cm ve 25 cm ortalama boyutları bulunan tepsiler, içeçek taşımak için oluşturulduğu için birbirine benzer özelliklere ev sahipliği yapacaktır. Bu özelliklerin başında
da tutma kısımları geliyor. Bir tepsinin üzerine konulacak örtünün motifi, tepsinin köşe ve tutma kısımlarında bulunan motiften tamamen farklı desenlere sahip olmalıdır. Plastik tepsilere iğne oyalarının yakıştığını ve şık bir görünüme sahip olduklarını söylemek doğru olmayacaktır. Demir veya çelik tepsilerde çok daha şık görünen
oyaların motifleri, tepsinin köşe kısımlarındaki kabartmalarla eşleşmeli ve motiflerini çok daha başarılı bir
şekilde yansıtabilecek bir arkaplana sahip olmalıdır. Beyaz renge boyanmış bir tepsi üzerine yerleştirilecek
olan beyaz iğne oyasının motiflerini görmek çok zor olacağı için, bulunulacak olan ortamda çok daha az ilgi görmesine neden olacaktır. Bundan dolayı siyah, gri veya benzer koyulukta renklere sahip olan tepsilerden yararlanabilirsiniz.

İğne Oyası Tepsi Örtüsü Yapılışı

Tepsi Örtüsü İğne Oyası Yapımı

İğne oyasının ilgi görmesine neden olan en önemli özelliği her bölgede kullanılabiliyor olması ve günlük hayatımızda çok sık bir şekilde karşımıza çıkmasıdır. İğne oyası işlemeli tepsi örtüsü yapımında iğneyle ipin işleme süresince koymayacak veya kırılmayacak derecede dayanıklı olması gerekiyor. İşlemenin ortasında kopan bir ip veya kırılan bir iğne, oyanın belirli bir bölüm geriye çekilmesine ve zaman kaybına neden olacaktır. Bundan dolayı işlemelerinize başlamadan önce kalın bir iğne temin etmeli ve oya içerisinde kullanacağınız için sıkı bir şekilde bağlamalısınız.

Tepsinin üzerine örtülecek olan oyanın yapım aşamasında birkaç farklı detaydan yararlanmanız gerekiyor. İşlemenizin motifinde sadece oya bulunmalı ve herhangi bir boncuk, kabartmalı süs, sim vb. içerikten yararlanmamalısınız. Bu tarz malzemeler oyanın manevi değerini düşüreceği ve kalitesini azaltacağı gibi, işlemenin motifinin ortaya çıkmasına engel olacaktır. Bunun yanısıra da, eğer bir işlemede aşırı derecede simetrik olan motifler bulunmuyorsa bu durum içeceklerin ve yiyeceklerin taşınmasını zorlaştıracaktır. İğne oyası tepsi örtüsü yapılışı için işlemenizi bir bez yardımıyla gerçekleştirebilir ve boyutu belirledikten sonra dış kısımlarda sarmal şekilde işlemeye başlayabilirsiniz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%