,

İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri

İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri
İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri

İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri | İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri arasından seçim yapmak çok zor olabiliyor. Aldığınız yazmanın renkleri desenler gibi özelliklerle uyan bir Yazma Modeli yapmak yazmanın kendisinden de önemli olabiliyor. Çünkü yaptığınız modeli sürekli değiştirme imkânınız olmuyor ve güzel bir işleme yapmadıysanız yazma neredeyse sönük kalıyor.

İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri

Basit Yazma Oyası Anlatımı

Yazmalara sizin yerinize oya yapacak kişi ya da yerler zaten var. Ancak kendiniz bir yazma kenarı süslemek isterseniz önce en basitinden başlayıp sürekli deneme ve alıştırmalar yapmalısınız. Bu şekilde hem yeteneğinizi geliştirir hem de günlü hayatın stresinden uzaklaşırsınız.

  • Önce basit bir zürafa yaparak başlayın.
  • Yaptığınız zürafanın ortasından bir düğüm daha atın.
  • Biraz aralık bırakıp ipi tekrar batın. Burada aralıkların aynı uzunlukta olmasına dikkat edin.
  • Burada yine ipin nasıl bıraktığınıza bağlı olarak zürafanız uzun ya da kısa olacak. Bu yüzden düğümler arasındaki uzunluk kadar ipin uzunluğuna da dikkat edin. Aynı şekilde ipi bombeli bırakarak zürafanın da üstüne bir zürafa daha yapabilirsiniz.
  • Az önce bıraktığınız bombeli ipin başına ters düğüm atın.
  • Yan tarafına aynı şekilde ipi bombeli bırakıp tekrar batın.
  • Bu şekilde bir kez daha yan tarafına batın.
  • En son yaptığınız kısma iki tane pırpır yapın.
  • Tekrar alta inin ve aynı yere bir düğüm daha atın.

Bu şekilde ilk motifi tamamlamış oldunuz. Bu basit motifi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. İğne Oyası Yazma Kenarı Modelleri yapmak kolay gibi görünse de birkaç şeye çok dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki zürafalarınızın kalitesi, diğeri ise düğümlerinizin kalitesi oluyor. Dantel ya da oyanın ne kadar kaliteli olduğu düğümlerine ve zürafalarına bağlıdır. Bunun için zürafa yaparken ya da düğüm atarken ipi sıkıca çekin. Gevşek bırakmak düğümlerinizi bozabilir. Eğer ip kırılır diye endişe ederseniz, korkmayın kırılırsa aynı yere yeniden düğüm atıp devam edebilirsiniz. Ayrıca düğümü çekerken kumaştan da sıkıca tutun. Bu şekilde düğümün aymasını ve kumaşın zarar görmesini de engellemiş olacaksınız. Eğer düğümlerinizi çok sıkı çekerseniz bu sefer motiflerinizin de bozulmasına neden olabilirsiniz. O yüzden önce bu motifleri boş bir bezde çalışmanız daha mantıklı olur.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%