,

İğne Oyasından Yemeni Kenarları

İğne Oyasından Yemeni Kenarları
İğne Oyasından Yemeni Kenarları

İğne Oyasından Yemeni Kenarları | El işleri yapmayı seven ve onunla vakit geçirerek aynı zamanda geçimini de el işlerinden sağlayan marifetli hanımlarımızın severek yaptığı bir işte iğne oyalarıdır. Eskiden çocuk yaşta el işi öğretilir ve kızlarının ne kadar marifetli oldukları sergilenirdi. Çeyiz sandığı tıka basa dolu olan kızlar marifetli sayılırdı. Her ne kadar yaşadığımız dönemde genç kızlarımız çeyizlerine önem vermese de çeyize önem verenlerde yok değildir. Yeni evli kızlarımız elini sandıklarına attıklarında birbirinden güzel ve özenle hazırlanmış çeyizleri gördüklerinde gururlanırlar. Çeyizin gözbebeği ise İğne Oyasından Yemeni Kenarları dır. İğne oyası yapımı zahmetli ve sabır gerektiren ama bitirildiği zaman muhteşem görüntüsüyle hanımların gözdesidir. Kapalı hanımlar gün vs toplantılarına gittiklerinde kıyafetleri kadar yemenilerine de dikkat eder ve kıyafetine uygun olan ve ağır işlemeli modelleri aksesuar olarak kullanırlar. İğne oyasından anlayanlar tarafından farkı hemen hissedilen Yemeni Kenarları İğne Oyası için birçok model bulabilir ve hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. Yapımından keyif alacağınız modeller arasından yemeninizin rengine göre renk seçimlerini yapabilirsiniz.

İğne Oyasından Yemeni Kenarları

Yemeni Kenarına İğne Oyası Yapımı

  • Yemenimizin dört tarafına da zürafayla çerçeveliyoruz. Yemenimiz daha düzgün duruyor ve üzerine yapacağımız modelin daha güzel görünmesini sağlıyor.
  • Zürafaların arasına bir boşluk atlayarak köprü yapıyoruz. İlk köprümüzün başlangıç yerine geri dönüyoruz. Bir tane kirpik yapıyoruz.
  • Sinek kanadını oluşturmaya başlıyoruz. Sol kanadı bitiriyoruz ve sinek kanadının yanına iki tane kirpik yapıyoruz ve sağ kanat yapımına başlıyoruz.
  • Sağ sinek kanadını da yaptıktan sonra üst bölümü yapmaya başlıyoruz.
  • İki tane yaptığımız kirpik üzerine köprü çekip 9 tane kirpik yapıyoruz. Üst bölüme geçtiğimizde ipin rengini değiştiriyoruz.
  • 9 kirpiğimizin üzerine ilk önce soldan sağa zürafa yapıyoruz ve örneğimizi ters çeviriyoruz ve aynı işlemi tekrar yapıyoruz ve İki zürafa çekmiş oluyoruz.
  • Zürafanın üzerine kirpikler yapıyoruz ve örneğimiz oluşmuş oluyor.
  • Yemeninin ilk motifin yanına daha küçük çiçek motifleri yaparak bir küçük çiçek bir büyük çiçek şeklinde tüm kenarları süsleyerek İğne Oyasından Yemeni Kenarları yapımını bitiriyoruz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%