,

Kanaviçe Nasıl İşlenir Resimli Anlatım

Kanaviçe Nasıl İşlenir Resimli Anlatım

Kanaviçe Nasıl İşlenir Resimli Anlatım | Kanaviçe Nasıl İşlenir Resimli Anlatım Bize özellikle geçmişi hatırlatan işlemelerden biri de şüphesiz ki kanaviçedir. Annelerimizden hatta anneannelerimizden gördüğümüz kanaviçe işlemeler genellikle keten kumaş üzerine çarpraz işlemelerle yapılan elişi anlamına gelmektedir. Kanaviçe nasıl işlenir resimli anlatım örneklerine bakarak da tanımı daha iyi anlamanız mümkün olacaktır.

Ayrıca kanaviçeyi normal kumaş üstüne etamin kullanarak da yapma imkanınız vardır. Kanaviçe yapmanız için bazı setler satılır. Bu setlerde iğne, kumaş, desende hangi renkler varsa o renklerde iplikler ve model kağıdı olur.

Kanaviçe Nasıl İşlenir Resimli Anlatım

Kanaviçe İşlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanaviçe işlemesi yaparken öncelikle temel malzemeleri ve onların nasıl kullanılacağını bilmek gerekir. Bu nedenle ilk olarak bunlara göz atmamız lazım:

  • Kasnak diye adlandırdığımız ürün çerçevedir. Bir çok kasnak türü bulunur. bunlar çelik olabilir, ahşap ya da başka malzemeden yapılmış olabilir. İşlevleriyse ortaktır. Amaç kumaşın daha gergin durmasını sağlamaktır. Aynı zamanda bazı kasnaklar çerçeve gibi durduğundan model yapımı bittikten sonra evinize kasnağıyla berbaer asabilir, ayrı bir çerçeve almanıza gerek kalmaz.
  • Çelik kasnak alırsanız renk çeşitliliğinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Daha eğlenceli modeller çıkarmak isteyenler genelde çelik kasnaklara yönelir.
  • Kanaviçede kumaş seçimi de önemlidir. Kumaşın sayılabilir olması kanaviçenin en önemli özelliklerinden biridir. Yani ilmekleri sayabilmek ve her kumaşa buna göre nakış yapmak gerekir. Bunun için etamin de kullanılabilir.
  • Bir diğer önemli noktaysa ip seçimi. İpin kalınlığı ve inceliği kumaşın sıkılığıyla da alakalı olarak değişebiliyor. İplerin üst kısımlarında renkler için yazılan kodlar var. Ayrıca aldığınız şablonlarda da modeller için anahtarlar veriliyor. Anahtarlara baktığınız zaman renklerin kodlandığını görüyorsunuz. Böylece hangi ipi alacağınızı da bu kodlardan anlayabilirsiniz.
  • Son olarak şablon kanaviçenin diğer önemli bölümü oluyor. Hatta en eğlenceli bölümü diyebiliriz. Birbirinden farklı, desen desen şablonlar bulabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda bu denli çok yokken artık çok fazla kanaviçe şablonu bulabilirsiniz.
  • Kanaviçe nasıl işlenir resimli anlatım ve kanaviçe örnek modelleri diye arama yaptığınız zaman da karşınıza oldukça güzel ve hoşunuza giden, yapımı kolay modeller çıkacaktır.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%