,

Karın migreni Kusma sendromu

Karın migreni Kusma sendromu

Karın migreni Kusma sendromu; Döngüsel kusma sendromu tekrarlayan bulantı, kusma ve yorgunluk ataklarına (letarji) neden olan bir hastalıktır. Bu durum genellikle küçük çocuklarda teşhis edilir, ancak herhangi bir yaştaki insanları etkileyebilir.

Karın migreni Kusma sendromu

Bulantı, kusma ve uyuşukluk epizodları bir saatten 10 güne kadar sürer. Etkilenen bir kişi saat başına birkaç kusabilir ve potansiyel olarak sıvı kaybına (kurutmayı) yol açabilir. Ek semptomlar, olağandışı soluk ciltler (solgunluk), karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, ateş ve ışığa duyulan artışı (fotofobi) veya sesi (fonofobi) içerebilir. Etkilenen kişilerin çoğunda, her bir saldırının belirtileri ve belirtileri oldukça benzerdir. Bu saldırılar zayıflatıcı olabilir, bu da etkilenen bir kişinin işine veya okula gitmesini zorlaştırır.

Bulantı, kusma ve uyuşukluk dönemleri düzenli olarak veya görünüşte rasgele ortaya çıkabilir veya çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. En yaygın tetikleyiciler duygusal heyecan ve enfeksiyonlardır. Diğer tetikleyiciler, yemek yemeden (oruç tutması) aşırı sıcaklık, uyku eksikliği, aşırı doz verme, alerjiler, belirli gıdalar veya alkol alımları ve menstruasyon dönemleri içerebilir.

Karın migreni 

Durum tedavi edilmezse, bölüm genellikle yılda 4-12 kez gerçekleşir. Saldırıların arasında kusma yoktur ve mide bulantısı yok ya da çok azalmıştır. Bununla birlikte, birçok etkilenen insan, ağrı, uyuşukluk, gastroözofageal reflü ve irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim bozuklukları ve bayılma büyüler (senkop) dahil olmak üzere bölümler arasında ve arasında başka semptomlar yaşar. Olan insanlar halkalı kusma sendromu da bozukluğu olmayan insanlar depresyon, anksiyete ve panik bozukluğu yaşamaya daha muhtemeldir. Bu  durumlarının doğrudan bulantı ve kusma ile ilişkili olup olmadığı belli değildir.

Döngüsel kusma sendromu sıklıkla ağrı, bulantı, kusma ve ışık ve ses aşırı duyarlılığı ile ilişkili ciddi baş ağrısı olan migrenin bir varyantı olarak düşünülür. Döngüsel kusma sendromu , karın migreni denilen, mide ağrısı ve kramp atağı ile karakterize bir durumla muhtemelen aynı veya yakından ilişkili bir durumdur. Çocukluk çağında mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı atakları, etkilenen bir kişi büyüdükçe migren baş ağrısı ile yer değiştirebilir. Birçok insan halkalı kusma sendromu ya da karın migren migren bir aile öyküsü vardır.

Çoğu insan halkalı kusma sendromu etkilenen bazı kişiler gelişimsel gecikme ya da zihinsel engeli olmasına rağmen, normal zekaya sahip. , Iletişim ve sosyal etkileşim etkileyen otizm spektrum bozuklukları, ayrıca ile ilişkili bulunmuştur halkalı kusma sendromu . Ayrıca, kas güçsüzlüğü (miyopati) ve nöbetler de mümkündür. Bu ek özelliklerin herhangi olan insanlar olduğu söylenir halkalı kusma sendromu artı.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%