,

Kış yorgunluğuna karşı 7 öneri

Kış Yorgunluğu mu Fibromiyalji mi

Kış yorgunluğuna karşı 7 öneri; Geceleri daha uzadıkça, bazılarımız yorgun ya da yorulmaya başlar. Bu sana olursa – merak etme, yalnız değilsin. Kış yorgunluğu daha soğuk aylarda yaygındır. İşte size düşük enerji ile mücadele etmenizde, ruh halinizi ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilecek birkaç kanıtlanmış yol.

Kış Yorgunluğu mu Fibromiyalji mi

Kış Yorgunluğunu Yenmek için 7 Yol

1. Gündüz Açık havanın keyfini çıkarın.

Herkes, çalışma saatleri boyunca parkta uzun bir yürüyüş yapmak için dışarı çıkamaz. Bununla birlikte, öğle yemeğiniz sırasında sadece on dakika dışarıya çıksanız bile büyük bir fark yaratabilir.

Hafta sonu kaçamaklarından kendi başına geçmeyi düşünmediğiniz sanat veya fitness derslerine kadar arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli bazı etkinlikler planlayın.

2. Vitamin D Düzeylerini Artırın

Kış aylarında güneş ışığı olmaması, D vitamininin daha düşük seviyeleri anlamına gelir. Bunun nedeni vücudumuzun güneşten D vitamini almak üzere tasarlanmış olmasıdır. Eklendiği sürece onu içeren çok az gıdalar var. D vitamini gıda kaynakları arasında yağlı balıklar (somon, uskumru, sardalya), yumurta, et ve bazı kahvaltılık tahıllar bulunur – daima paketini kontrol edin. Tavsiye edilen günlük alım, günde 10 mikrogram vitamintir. Kış aylarında tavsiye edilen seviyeleri elde etmek zor olabilir, bu nedenle sağlık görevlileri D vitamini takviyelerini almayı önerir.

3. Uyu, uyku, uyku

İyi geceler dinlenmek çok önemlidir çünkü bu önümüzdeki günlerde olumlu ve üretken olmanıza yardımcı olacaktır. Her gün aynı saatte uyu ve uyanmayı hedefle – bu, sağlığımız ve refahımız için hayati önem taşıyan en az 8 saatlik uykumuzda bulmanıza yardımcı olacaktır. Bunu söyleyince, fazla uyumaya cazibeli olma – çok fazla uyku, ekstra yorgun, halsiz ve enerji az hissettiriyor olabilir.

4. Yukarıdaki Endorfin Seviyeleri

İyi bir egzersiz vücudumuza mutlu hormonlar olarak da bilinen endorfini salgılar. Kış aylarında düzenli olarak egzersiz yapmak bizi daha enerjik ve pozitif hissettirir. Herhangi bir etkinlik faydalıdır – paten ringinde eğlenmekten, kayak yapmaktan tempolu ve ferahlatıcı bir kış yürüyüşüne kadar.

5. Stresin Sızmasına İzin Vermeyin

Stres, bizi yorgun hissettiren ve enerjiyi az hissettiren en önemli faktörlerden biridir. Strese neden olan ve sorunlarını kökünden çözen nedenlere bakın. Kendinize vakit ayırın ve rahatlamanıza yardımcı olmak için dikkat çekici teknikler kullanın. Dikkat çekici gevşeme ipuçlarımızdan bazılarını burada okuyun.

6. Sağlıklı bir Ağırlığın Korunması

Fazla kilolu veya obez olmak, bazılarının alışılmadık derecede yorgun hissetmesinin nedenlerinden biri olabilir. Bir endişeniz varsa, bir yemek planında size yardımcı olacak eczacınıza veya genel müdürünüze konuşun ve sağlıklı bir kilo vermenin ipuçları. Genel olarak, yeme alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmaya ve meyveleri ve sebzeleri bol miktarda içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek etmeye değer.

7.Odamınız Çok Sıcak mı?

Sıcak ve kızarmış bir odaya girmek güzel. Bazen, ısıtmayı çok yüksek derecede krush etmek cazip olabilir. Böyle bir odada uyumak bize yeterince uyku çekmediğimizi hissettirir ve öte yandan sıcaklık çok düşükse, sağlıklı bir dinlenme imkânı kalmaz. Araştırmalar, iyi bir gece uykusu için en iyi sıcaklığın 20-22 derece arasında olduğunu önermektedir.

Neden kışın yorgun hissediyorum

Kış yorgunluğunun, kış depresyonu olarak da bilinen mevsimsel afektif bozukluk olan SAD ile aynı olmadığını belirtmek gerekir. Kışın düşük doğal ışık seviyeleri SAD’ye yol açabilir.

Vücudumuz karanlığı uyku moduyla ilişkilendirir. Bu yüzden kışın sık sık gidiyorken bile uykulu hissetmeye başlayabiliriz. Gece daha uzunaldıkça vücudumuz uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan hormona daha fazla melatonin üretir. Gündüzleri, melatoninin belirtileri, neredeyse gece zaman olduğunda kan dolaşımıza salındığı için pratik olarak saptanamaz. Sonbahar ve kış aylarında karanlık daha erken düştükçe, melatonin üretimi artar, bu da güneş düştüğü anda uyumaya başlaması harika bir fikirdir.

Kışın yorulduğumuzun bir başka nedeni, güneş ışığı vitamini seviyesinin düşük olması veya D vitamini eksikliği olmasıdır. Daha az ışık olduğu için, vücudumuz gerçekten de olsa bile yorgun hissetmeye başlar. Neyse ki yepyeni bir yaşam tarzı uygulamaksızın bunu çözmenin yolları vardır. Birkaç küçük değişiklik, kışın daha iyi, daha üretken ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%