,

Kulak Zarı Delinmesi Kolayca Tedavi Edilebiliyor!

Kulak Zarı Delinmesi Kolayca Tedavi Edilebiliyor!

Kulak Zarı Delinmesi Kolayca Tedavi Edilebiliyor! | Kulak zarı delinmesi, kulak zarında bir boşluk açılması olarak nitelendirilmektedir. Bu durum işitme kaybı, orta kulak enfeksiyonu gibi ciddi durumlara yol açabilmektedir. Genel olarak kulak delinmesi sonrası, zar birkaç hafta içinde eski haline geri döner. Fakat bazen cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Bu nedenle kulak zarı delinmesi nasıl iyileşir konusunda bir doktora başvurmanız yerinde olacaktır.

Kulak Zarı Delinmesi Kolayca Tedavi Edilebiliyor!

Kulak Zarı Neden Delinmektedir?

  • Kulağınızda orta kulak sıvısının çok birikmesi sonucunda orta kulak iltihabı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da kulak zarınıza baskı yaparak delinmesine neden olabilmektedir.
  • Uçak seyahatlerinde, dalış sporlarında aşırı basınca maruz kalmaya bağlı olarak kulak zarı delinmesi yaşanabilmektedir.
  • Aşırı miktarda sese maruz kalırsanız kulak zarınız yırtılabilir. Yakınınızdaki bir patlama buna örnektir.
  • Kafatasınıza zarar verecek bir kaza yaşadığınızda kulak zarı da zarar görebilir.
  • En çok karşılaşılan durumlardan biri ise, yabancı bir cisimle kulak delinmesidir. Genellikle kulağı temizlemek amacıyla kulak çubuğunu çok derine itmenizden kaynaklı olarak kulak zarı delinebiliyor. Kulak temizliğinizi pamuklu çubukla yapmamalı ve sadece dış kulağı bir bezle silmelisiniz.

Kulak zarınızın delindiğini anlayabileceğiniz bazı belirtiler bulunmaktadır. Bunlardan tabi ki ilki, ciddi kulak ağrısıdır. Kulaktan kanla karışık bir sıvı akabilmektedir. Kulak çınlaması, uğultu, duyma kaybı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun yanında daha ciddi vakalarda baş dönmesi, mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Kulak Zarı Delinmesi Kolayca Tedavi Edilebiliyor! | Kulak zarı delinmesi nasıl iyileşir sorusunun ilk cevabı, çok ciddi bir delinme yaşanmadıysa kulak zarının kendi kendine iyileşmesi şeklinde olmaktadır. Fakat her şekilde belirtileri hissettiğiniz takdirde bir doktora görünmeniz yararınıza olacaktır. İyileşme sürecinde yapacağınız şeylerden birisi kulağınızı kuru tutmaya özen göstermektir. Kulağınızı temizlemeye çalışmamak, kulağınızı kasacak sümkürme gibi hareketlerden kaçınmak doğru bir davranış olacaktır.

Kulak zarı delinmelerinde enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaya yönelik olarak antibiyotik kullanımı yapılmaktadır. Duruma göre doktorunuz kulak zarınıza yama yapabilir ve zar dikimi gerçekleştirebilir.

Bazen daha ciddi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da cerrahi müdahaledir. Doktorlar, vücudunuzdaki başka bir bölgeden doku alarak kulak zarınıza yama yapmaya karar verebilmektedir.

Kulak zarı kendi kendine ortalama 1 ayda iyileşir. Doktor müdahalesi sonrası yamalar ise iki ay sürede iyileşmektedir. Bu süreçte size kulağınızın iyileşebilmesi için kuru tutmalı ve temizlemek için herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Banyo yaparken su geçirmez silikon kulak tıkaçları kullanılmalıdır. Bu sayede kulak zarı delinmesi tedavisi gerçekleşmiş olur.

Kulağın iki önemli işlevi vardır. Bunlar duymak ve korumaktır. Kulak zarı duyma işlevi sırasında titreşimleri ilk algılayan bölüm olmaktadır. Bu nedenle kulak zarı delinmelerinde ciddi duyma kayıpları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda orta kulak bölgesini su, bakteri gibi maddelerden korumaktadır. Bu da kulak zarının vücudumuzda oldukça önemli bir görevi olduğunu hatırlatıyor.

Kulak zarınızın iyileşmesi için önerdiğimiz şekilde davranmanız ve doktor müdahalesine izin vermeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında doktorunuzdan habersiz damla ve ilaç kullanmamalısınız. Eğer kulak zarı delinmesine neden olan sıcak bir madde ve kıvılcım ise, kulak zarınızın kendi kendine iyileşmesi pek mümkün olmamakta ve oradaki hücrelerin ölmesine neden olmaktadır. Özellikle böyle durumlarda kulak burun boğaz doktorlarına görünmeniz gerekmektedir.

Kulak zarı delinmesi nasıl iyileşir konusunda hızlı bir çözüm istiyorsanız kulağınızı temizlemekten kaçınmalı, kulağınızdan kan gelse de kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde iyileşmeye engel olabilir ve ciddi duyma kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Size önerimiz, bu tip durumlarda hemen doktora başvurmanız ve panik yapmamanızdır.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%