,

Kulunç Ağrıları İçin Düzenli Egzersiz Şart

Kulunç Ağrıları İçin Düzenli Egzersiz Şart

Kulunç Ağrıları İçin Düzenli Egzersiz Şart | Kulunç, birçok kişinin yaşadığı bir sorun olmakla birlikte nedeni tam olarak bilinememektedir. Fiziksel ya da ruhsal travmalar, enfeksiyonlar ve hormonal bozukluklar kulunç oluşumuna neden olabilmektedir. Oluşumunu neden olduğu ağrı ile çok rahat anlayabilirsiniz. Sırt, boyun ağrısı olarak kendini gösterebileceği gibi genel bir ağrıya da neden olabilmektedir. Kulunç nasıl iyileşir sorusundan ziyade hastalar bu ağrıların iyileşmesine odaklanmıştır. Her yaşta görülebilen bu problem, kaslarınızı aşırı kullanmanız halinde de oluşabilmektedir.

Kulunç Ağrıları İçin Düzenli Egzersiz Şart

Kulunç Nasıl İyileştirilir?

Kulunç Ağrıları İçin Düzenli Egzersiz Şart | Öncelikle halk arasında yaygın olan bu hastalık türü için yapılan yanlış bir uygulamadan bahsetmek gerekmektedir. Kulunç kırmak, tıp literatüründe bulunmamaktadır. Sert bir şekilde masaj yaparak ağrıyan bölgeye baskı yapmak iyileşmeyi sağlamamaktadır. Masaj genel anlamda size iyi gelebilir ama iyileşme amacıyla tedavi görülmelidir. Kulunç kırmak adına yanlış bir hareket yapabilirsiniz. Bunun yerine kulunçlar için egzersiz yapabilirsiniz. Özellikle germe egzersizleri size iyi gelecektir. Yoga, plates bu noktada size yardımcı olacaktır. Tüm vücudu bu egzersize dahil etmek en sağlıklısı olacaktır.

Kulunç nasıl iyileşir konusunda farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Masaj tedavilerinin yanı sıra sıcak tedavisi ya da ilaç tedavisi de kullanılabilmektedir. Hastaların kulunç oluşumuna nasıl neden olduğu bu noktada önem taşımaktadır. Yanlış pozisyonlarda uyuma, çok fazla bilgisayar başında vakit geçirme gibi durumlarda öncelik bunların önlenmesidir. Sıcak tedavi uygulaması veya enjeksiyon, kulunçların iyileşmesi konusunda etkili olabilmektedir. Bir nevi akupunktur sayılan kuru iğne tedavisi de kulunç için etkili bir yöntemdir.

Doktordan yeterli bilgi ve tedaviyi aldıktan sonra evde kendiniz de bunu destekleyebilirsiniz. Öncelikle doktorun veya fizyoterapistin size önerdiği egzersizleri aksatmadan yapmalısınız. Bunun yanında doğru duruş, doğru yatma pozisyonu ve yatak, doğru oturuş sizi kulunç oluşumundan ve ağrısından kurtaracaktır. Her yaşta ve her meslek erbabında bulunabilecek olan kulunçlara evde kendiniz sıcak ve soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Birkaç gün soğuk tedavisi uyguladıktan sonra sıcak jel paketlerini uygulamaya başlayabilirsiniz. Soğuk tedavi sırasında buzu direk derinizle temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

Kulunç ağrılarının özellikle yaz aylarında artmasının bir sebebi de klimadır. İki pencere arasında cereyanda kalmanız ya da direk olarak klimanın üflediği soğuk hava yüzünden kulunç ağrıları yaşayabilirsiniz.

Kulunç ağrıları için evde kendinizin uygulayabileceği doğal yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin; tuz, sirke ve alkolü karıştırarak ağrıyan bölgeye masaj yapabilirsiniz. Papatya kaynatıp oluşan sıcak suya bir bez batırıp bu bezi ağrıyan bölgeye koyabilirsiniz. Soğuk kompresler ya da sıcak kompresler yapabilirsiniz.

Kulunç Ağrısı Hangi Hastalıkların İşaretidir?

Kulunç ağrılarının altında ciddi nedenler yatmamaktadır. Genel anlamda kasların kötü kullanımı neticesinde ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa akciğer kanseri, boyun fıtığı, karaciğer veya safra kesesi problemleri gibi sorunların işareti olabilmektedir. Bu nedenle fizik tedavi doktorları tarafından değerlendirilmesi gerekli olmaktadır.

Özetle kulunç ağrılarına soğuk almak, yanlış oturma ve yatma pozisyonları, psikolojik gerginliğe bağlı kas spazmları, kaslara aşırı yüklenme ve fazla hareketsiz bir yaşam sürme neden olabilmektedir. Düzenli egzersiz yaparak ya da size önerdiğimiz yöntemleri kullanarak kulunç nasıl iyileşir konusundaki dertlerinizden kurtulabilirsiniz. Kulunç ağrıları için önerilecek en önemli tavsiye egzersizdir. Düzenli egzersiz yaparak kulunç oluşumunu önleyebilirsiniz. Kulunçlarınızdan kurtulmak için doktora başvurmayı unutmamalı, kulunç kırmak gibi size daha fazla zarar verecek uygulamalardan kaçınmalısınız. Düzgün oturuş ve düzgün duruş ve düzenli egzersiz ile kulunçlarınıza veda edebilirsiniz. Kulunç ağrısı çekenlerin en çok bilgisayar başında oturanlar, masa başı çalışanlar yani hareketsiz kalan kişiler olduğu düşünüldüğünde düzenli egzersiz yapmanın önemini anlayabilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%