,

Kurdeşen Sorununuza En Kolay Çözümler

Kurdeşen Sorununuza En Kolay Çözümler

Kurdeşen Sorununuza En Kolay Çözümler | Kurdeşen, diğer adıyla ürtiker alerjik olarak deri döküntüsü meydana getiren bir hastalıktır. Daha çok çocuklarda meydana gelen hastalık kızarıklık ve kaşıntı oluşturmaktadır. Hastalığın iki farklı türü bulunmaktadır: Biri kronik, birisi akut. Akut kurdeşen genel olarak evcil hayvanlar, ilaç kullanımı, arı sokması ve deniz hayvanları tüketimi kaynaklı oluşmaktadır. Kronik kurdeşende ise deri sıcağa çok fazla maruz kalmaktadır. Kurdeşen nasıl iyileşir bilmek kadar önlemek de önemlidir.

Kurdeşen Sorununuza En Kolay Çözümler

Kurdeşen Belirtileri ve Önlemleri Nelerdir?

Kurdeşen Sorununuza En Kolay Çözümler | Yağlı besinler alerjileri tetiklemektedir. Bu hastalığa kapılmadan önce buna dikkat etmek ve bir besini aşırı tüketmemek önemlidir. Cips, kola, çikolata gibi besinler aşırı tüketildiğinde özellikle çocuklarda kurdeşen riski oluşturmaktadır.

Deri üzerinde kırmızılıklar ve kaşıntı oluşumu kurdeşen belirtileri arasındadır. Bu kaşıntılar özellikle sıcakta artmakta ve kızarıklıklar daha fazla yayılmaktadır. Üzerleri ise pul pul dökülmektedir. Bu dönemde sizin yapabileceğiniz şeylerden birisi yayılmayı ve kaşıntıyı önlemek adına vücudunuzu serin tutmaktır. Kaşıntı olduğunda kaşımamaya özen göstermelisiniz. Bu noktada ılık bir duş almak kaşıntınıza iyi gelecektir. Güneş ışığına çıkmaktan uzak durun ve aşırı besin tüketmeyin.

Kurdeşen Çeşitleri Nelerdir?

En çok boyun ve göğüs bölgesinde görülen kurdeşenler farklı sebeplerle oluşabilmektedir. Özellikle penisilin ilaçları kurdeşene neden olabilmektedir. Ödem ile birlikte oluştuğunda ciddi bir rahatsızlık verebilmektedir. Bunun yanında aspirin, romatizma ilaçları ürtiker oluşumunu tetikleyebilmektedir.

İlaçların yanı sıra besinler de ürtiker oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle deniz ürünleri, fıstık, yumurta gibi besinler ürtikere neden olmaktadır.

Köpek, kuş, kedi gibi evcil hayvanlarla temas sonucunda ürtiker oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Bakteri, virüs, mantar gibi enfeksiyon nedeni olabilecek maddeler kurdeşen oluşumuna neden olabilmektedir.

Sıcak, soğuk, darbe, ultraviyole ışınlarına maruz kalma halinde de kurdeşen oluşabilmektedir.

Güneş ışınları neticesinde ürtiker oluşumu görülebilmektedir. Güneşe maruz kalmaya bağlı kaşınma, kızarma hatta bazen solunum yetmezliği görülebilmektedir. Bu durumlarda acil servise gitmek gerekmektedir.

Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kurdeşen hastalığı ile başa çıkmak istiyorsanız yapabileceğiniz önemli şeylerden birisi kendinizi serin tutmak ve güneş ışığına maruz kalmamaya özen göstermektir. Bununla beraber doktora gittiğinizde ihtiyaç duyduğunuz ilaç ve merhemi alabilirsiniz. Eğer alerjik bir oluşum söz konusu değilse sadece kaşıntıyı önleyici ilaçlar da yeterli olacaktır. Akut kurdeşenler daha çok alerjiktir ve altı haftadan kısa bir sürede iyileşme gösterilmektedir. Kronik kurdeşenler ise aşırı sıcak, yorgunluk, aspirin kullanımı ve alkol kullanımı gibi etkenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bunun için de ılık duş, soğuk kompres gibi yolları deneyebilirsiniz. İlaç ve merhem kullanımını doktor kontrolünde yapmanız daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Bunun yanında kurdeşen nasıl iyileşir sorunuza bitkisel çözümler bulabilirsiniz. Örneğin; bir yemek kaşığı süpürge tohumunu ezerek sabah akşam su ile için. Kurdeşenlerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Rezene, papatya, yaban mersini karışımı yaparak günlük olarak tüketmek de iyi gelecektir. Banyo suyunuza zencefil katmak da etkili bir yöntemdir. Dört litre suya 250 gram zencefil katıp 10 dakika dinlendirerek bu suyla temizliğinizi sağlayabilirsiniz.

Birçok nedenle oluşabilen kurdeşenlerden doğal yollarla kurtulmanız mümkündür. Fakat yine de doktor gözetiminde olmanızda yarar vardır. Ciddi anlamda vücudunuza yayılmasını önleyecek ilaçları kullanmanız sağlığınız açısından önemli olacaktır. Tedavi yönteminde kurdeşen oluşumuna neyin neden olduğunu bilmek önem taşımaktadır. Bu nedenle kurdeşen nasıl iyileşir sorusunu sorarken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Bazı kurdeşenler kısa zamanda geçebileceği gibi daha fazla süre sizi rahatsız edebilecekler de bulunmaktadır. Bu durumlarda doktora gitmeniz gerekmektedir.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%