,

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Maske Çeşitleri

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Maske Çeşitleri

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Maske Çeşitleri | Cilt tipine uygun bakım yapmak, cilt sağlığı ve estetik görünüm açısından oldukça önemlidir. Yağlı, normal ve karma ciltler gibi kuru ve hassas ciltler için maske yapım yöntemleri de çeşitlidir. Kuru cilt tipi, yağlı ciltlere oranla daha az siyah nokta ve sivilce oluşumu gözlenen ve deri gözenekleri ince olduğu için de daha az pürüzlü gözüken bir yapıdadır. Buna karşın kuru ciltlerin de kendilerine göre problemli yanları bulunmaktadır.

Kuru cilt, çok daha erken kırışabilmekte (özellikle yağlı cilde oranla) ve bu kırışıklıklar kısa sürede derinleşebilmekte ve artabilmektedir. Cilt uzmanları ve dermatologlar, kuru ciltlerin yaralanmalara daha meyilli olduğunu, darbelere ve çarpmalara karşı daha duyarlı olduğunu ve kızarma gibi cilt reaksiyonlarına eğilimlerinin de daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Kuru ve hassas ciltte zona ve egzama gibi deri rahatsızlıklarının görünme oranı da çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle bu cilt tipine gereken bakım; doğru bakım yöntemleri ve cilde uygun maske çeşitleri ile yapılmalıdır.

Kuru ve Hassas Ciltler İçin Maske Çeşitleri

Kuru ve hassas ciltler için maske çeşitleri oldukça fazladır. Akla gelen ilk maske çeşitlerinden bir tanesi “Avokado Maskesi”dir. Bunun için bir avokadonun yarısını çatal yardımıyla ezin ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek yüzünüze sürün. 10-12 dakika kadar karışımı yüzünüzde beklettikten sonra, yüzünüzü güzelce durulayın. Bir diğer maske çeşidi de “Yumurta Maskesi”dir. Hazırlamak için; 1 adet yumurtanın sarısını, 2 kaşık zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kadar bal ile karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra yüzünüzü iyice durulayın. Yumurtanın içerdiği protein, kuru ve hassas cildinize gereken bakımı fazlasıyla yapacaktır. Bu cilt tipindekiler tarafından fazlasıyla uygulanan bir diğer maske “Süt Maskesi” olmaktadır. İçimi oldukça faydalı olan süt, vücuda maske olarak kullanmak için de idealdir. 1-2 çay kaşığı süt tozunu, 2 tatlı kaşığı kadar bal ile karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak sürün. Karışımı 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve ardından ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemlerle, kuru ve hassas yapıdaki cildiniz için doğru bakımı, doğal yollarla sağlamış olacaksınız.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%