,

Lif ve Yapımı

Lif ve Yapımı
Lif ve Yapımı

Lif ve Yapımı | Biz kadınların yapmaktan keyif aldığı birçok etkinlik vardır. Dizi izlemek, gezmek, alışverişe gitmek, yemek yapmak, el işi işlemek, altın günleri düzenlemek gibi bir sürü etkinlik kadınların keyifle yerine getirdikleri etkinliklerdir. Bu etkinliklerden el işi işlemek ev hanımlarının boş zamanlarını değerlendirmek adına vazgeçemediği etkinliklerin başında gelir. Birçok farklı el işi arasında lif işlemek hem rahat yapımı hem de çok zaman almaması açısından en çok tercih edilen el işleri arasındadır. Lif işi ile daha haşır neşir olmayan bayanlar, lifin nasıl yapıldığını merak eden bayanlar veya bazı detayları bilmelerine rağmen uygulamaya geçerken karıştıran bayanların soracağı soruyu tahmin etmek zor değil. Lif nasıl yapılır sorusunun cevabını aradığınızı biliyoruz.

Öncelikle eğer lifi ilk defa yapacaksanız basit modellerden başlamalısınız. İstediğimiz lif modeline karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken başka noktalarda olacaktır. Kullanacağınız ipin kaliteli olmasına dikkat etmeli, tığın elimizi yormayacak özellikte olması son derece önemli ve aynı zamanda lif için hangi numaralı tığ gerekiyorsa ondan alınmalıdır. Ayrıca birbirine uyan renkte iplerden almak lifinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Lif yapmadan önce dikkat edilecek hususları öğrendiğimize göre lif yapımına geçebiliriz. Lifi ilk defa yapacak bayanlar için çiçek lif modeli oldukça kolay bir modeldir. Modelimizin yapım aşamalarına geçebiliriz.

Lif ve Yapımı

Çiçek Lif Modeli Yapım Aşamaları

  • Çiçek lif modelimizde istediğiniz rengi kullanmakta serbestsiniz. Biz sarı ve beyaz renk ipleri kullanacağız.
  • İpin rengine karar verdikten sonra çiçeğin ortasına hangi renk ip kullanacaksanız onunla başlayınız. Biz sarı rengi kullanacağız. Öncelikle üç zincir çekiyoruz.
  • Zinciri halka haline getirdikten sonra, ortaları tığın üzerine ip dolamadan doldurunuz.
  • Halkayı doldurarak sırayı tamamlayın ve beyaz ipe geçerek 2. sıraya başlayın.
  • Tekrar üç zincir çekin ve üzerine ip dolamadan alttaki delikten ipler çekiniz ve 10 defa ip çekiniz.
  • 10 defa ip çektikten sonra tığın üzerine ip alınız ve tek seferde 10 defa çektiğiniz ipin arasından alınız.
  • Çektikten sonra 3 zincir çekin ve tekrar 10 defa ip çekiniz ve diğer sefer yaptığınız gibi 10 tane ipin arasından ipi tek seferde çekiniz ve yine üç zincir çekin.
  • Bu işlemi yedi tane yapana kadar tekrar edin. 3. sıraya geldiğimizde bu sefer 4 zincir çekip aralara batırıyoruz ve düz zincirlerle çiçeğin etrafını örüyoruz.
  • sırada tekrar yedi tane olana kadar yapıyor aynı işlemleri tekrar ediyoruz.
  • Büyüklüğüne göre 6, 7 ya da 8 sıra yapıp bittikten sonra üzerini düz zincirlerle örüyoruz. Bu şekilde devam ediyor lif.

Bu yaptığımız bu açıklamalarla siz de lifin çok zor olmadığını görmüş olmalısınız. Lif yapmak diğer el işlerine kıyasla çok daha kolay ve zahmetsizdir. Lif yaparak el işi konusunda ne kadar marifetli olduğunuzu tanıdıklarınıza kanıtlayabilirsiniz. Bu açıklamalarla lif nasıl yapılır sorusunun cevabını fazlasıyla aldığınızı düşünüyorum.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%