,

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

mide-agrisina-ne-iyi-gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günümüzde, stresli kent yaşamlarının ve beslenme bozukluklarının da etkisiyle, mide şikâyetleri kayda değer oranlarda artmıştır. Mide ağrısı hafif ya da ileri düzeyde görülebilir. İleri düzeydeki ağrılar için mutlaka bir hekime muayene olmalısınız. Zira mide ağrıları ülser, mide kanseri ya da gastrit gibi bir takım daha ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Hafif ağrılar için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Bunun için hem genel olarak mide ağrısına ne iyi gelir ve size özel mide ağrısına ne iyi gelir, iyi bilmeniz gerekir.

Mide Ağrısının Olası Sebepleri

Mide ağrısı sebeplerinin bir kısmı fiziksel-biyolojik sebeplere bağlıyken diğer bir kısmı da psikolojik etkenlere dayalı olabilmektedir. Size özel mide ağrısına ne iyi gelir bilmek için ağrınızın kaynağını keşfetmek yararlı olabilir.

  • Yanlış, dengesiz ve düzensiz beslenme
  • Aşırı ve hızlı yemek yemek
  • Enfeksiyon
  • Obezite
  • Henüz teşhis konulmamış bir mide hastalığı
  • Hormonal faktörler
  • Uzun süreli ilaç kullanımı
  • Aşırı baharatlı beslenme
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
  • Stres bu sebeplerden öne çıkanlardır.

Günlük hayatınızı etki edecek düzeyde ya da uzun süreli ağrılar için en uygunu konunun uzmanı bir doktora danışarak gerekirse ilaç tedavisine başlamaktır.

Mide Ağrısına İyi Gelecek Doğal Yollar

Her şeyden önce stresten mümkün mertebe uzak durun; doğal ve dengeli beslenin. Bu iki kural altın değerindedir. Peki dengeli beslenmek nedir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Hangi besinleri daha çok tüketmeliyiz?

Mideyi asitten koruyan, sindirimi kolaylaştıran, mide enzimlerini arttırıcı etkiye sahip, mide asidini azaltıcı yiyeceklere yönelin. Lahana, karnabahar, elma sirkesi, ıspanak, muz, haşlanmış patates, bol su, yoğurt, kefir, lifli gıdalar bunlardandır.

Bunun dışında akşam geç saatlerde yemek yemekten, hızlı ve çok yemekten, gaz yapan gıdalar tüketmekten uzak durun.

Mide bölgenizi sararak veya kompres yaparak sıcak tutmak da ağrılarınızın dinmesine yardımcı olabilir.

Çok sıcak yiyecekler tüketmek de mide ağrılarının temel sebepleri arasındadır. Sıcak çorbadan, sıcak çaydan uzak durun. Yiyeceklerdeki yüksek ısı, mide asidiyle birleşir ve başta yemek borusuna önemli hasarlar verebilir.

Meyankökü de midedeki asidi düzenlemesi bakımından önemli ve etkili bir mide koruyucusudur.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%