,

Mide Yarasına İyi Gelecek Yaşam Önerileri

Mide Yarasına İyi Gelecek Yaşam Önerileri

Mide Yarasına İyi Gelecek Yaşam Önerileri | Mide yarası, diğer adıyla ülser; mide ile on iki parmak bağırsağı arasında oluşan aşınma sonucunda oluşmaktadır. Bunun yanında bakterilere bağlı olarak mide asidinin üretimi ile birleşen bir yara oluşumu da ülsere neden olmaktadır. Sinir, stres, sigara, çay, alkol, karaciğer yetmezliği, kalp rahatsızlıkları ülser oluşumuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda acı ve baharatlı besin tüketimi de ülseri tetiklemektedir. Mide yarası nasıl iyileşir konusundan önce yediklerinize ve içtiklerinize temel anlamda dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mide Yarasına İyi Gelecek Yaşam Önerileri

Ülserin Belirtileri Nelerdir?

Midenizde ağrı, ekşime, yanma hissi bulunuyorsa tat alma duyunuz eskisi gibi hassas değilse, yemek sonrasında karnınızda ağrı hissediyorsanız ülser ile karşı karşıyasınız. Baş dönmesi, terleme, kusma gibi belirtiler ise hastalığın ilerlediğinin göstergesidir. Ülser tedavi edilmezse mide kanamasına ve mide delinmesine yol açabilmektedir.

Ülser Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Ülser kuşkusu bulunuyorsa kişiye endoskopi uygulanmaktadır. Tedaviye erken başlamak sağlığınız için ve ülserin ilerlememesi için önem taşımaktadır. İlaç tedavisi gibi kolay bir yöntemle mide yaraları iyileştirilebilmektedir. Bu ilaçlar mide asidinizi düzenlemeye yöneliktir. Ayrıca ilaç kullanımı ile beraber yaşamınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Az ve sık yemek yemeniz bu konuda önem taşıyor. Ayrıca tedavi aşamasında stresten kaçınmalı ve sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız. Düzenli yemek saatlerine sahip olmak, düzenli dinlenmek stresten uzak durmanın yollarındandır. Sigara, çay, alkol gibi maddelerin tüketiminde ısrarcı olmamalısınız. Tedaviniz sonrasında eski hayatınıza devam etmek hastalığın tekrar oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Mide yarası nasıl iyileşir konusunda tedavi ile beraber uygulayabileceğiniz bir yöntem de spor yapmaktır. Spor, dolaşım sistemini güçlendirir ve mide asidini azaltır. Buna bağlı olarak stres kontrolü sağlar. Düzenli spor yapmak da sağlığınız için ve ülser tedavisi için yararlı olabilmektedir. Ülser tedavisi eskiden ameliyatla yapılırken artık ameliyata gerek kalmıyor. Bu da sizin için başka bir avantajdır.

Mide Yarası İçin Besinler Önemli

Mide Yarasına İyi Gelecek Yaşam Önerileri | Mide yarası için genel olarak asitli içecekler, acılı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Aynı zamanda asitli meyveleri de tüketmemelisiniz. Tüm bunların yanı sıra uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Meyan kökü, papatya, keten tohumu gibi bitkiler ülsere iyi gelmektedir. Mide ülserine iyi gelen yiyeceklere yönelmeniz de tedavi süresinde işinize yarayacaktır. Et, balık ve yumurta, süt ürünleri ülsere iyi gelmektedir. Genel olarak sütün zararlı olduğu algısı bulunmaktadır, bu tamamen yanlıştır. Ayrıca tahıllar ve sebzelerin püre olarak tüketimi de önemlidir.

Muz tüketimi ile mide duvarında koruyucu bir tabaka oluşumunu destekleyebilirsiniz. Buğday tohumu ise mide asidinin verdiği hasarı azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun yanında şunları da tüketebilirsiniz:

  • Yarım patlıcanı, biraz tuz ve bir kaşık kurutulmuş yosun ile karıştırın. Yarım bardak olan bu karışımı su ile karıştırarak için.
  • Bir kaşık şeker kamışı ve bir kaşık papatyayı bir bardak suda kaynatın. Dinlenmeye bırakın. Süzdükten sonra akşamları aç karna için.
  • Dilimlenmiş havuçları bir beyaz lahana yaprağı ve br bardak su ile blenderda çekin. Suyunu öğünleriniz arasında için.
  • Üç adet domatesi çekirdeklerini ayırarak dilimleyin. Bir lahana yaprağı, bir bardak su ve bir soyulmuş patatesle birlikte blenderda çekin. Suyunu günde iki defa için.

Bu yöntemleri mide yarası nasıl iyileşir konusunda tıbbi çözümlere ek olarak kullanabilirsiniz. Mide asidinizi dengede tutacak yiyecekler tüketmeye dikkat edin ve sağlıklı beslenin. Zararlı besinlerden uzak durmaya ve spor yapmaya özen gösterin. Stres ve yorgunluk gibi faktörlerden uzak durmaya çalışın.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%