,

Örgü Üzerine Kısa Notlar

Örgü Üzerine Kısa Notlar
Örgü Üzerine Kısa Notlar

Örgü Üzerine Kısa Notlar; üzerinde ne kadar araştırmalar yapılmış? Örgü ve dokumacılık üzerine bilinen bulgular neler? Nerelerde sergileniyor? Bu bulgular ne anlama geliyor? Kıtaları ve tarihleri aşan bu güzel medeniyet eserleri hangi aşamalardan geçmiş?

Tekstilin Kısa Tarihi

Tekstil üzerinde araştırma yapanlar genelde örgü ve dantelleri bile tekstil kategorisinde değerlendiriyor. Ancak özellikle tekstil üzerine yapılmış araştırmalar yok denecek kadar azdır. Oysa örgü işleri hemen tüm uygarlıklarda görülen hatta birçok ihtiyacı karşılayan kullanışlı bir kültürel değerdi. Yine de “Washington Textile” müzesi bu eksiği bir parça olsun gideriyor. Bu koleksiyonlarda bulunan Paracas dönemine ait ilginç bir örgü bulunuyor. Bu parçanın özelliği ise alpaka yünü ve iğne ilmekleri ile yapılmış olmasıdır. Üzerinde mitolojik desenler ve ilginç örgü teknikleri kullanılmış. Bunun yanında Peru medeniyetinde kullanılan beyaz ve kahverengi ince örümcek örgüleri ise bilinen ayrı bir sanat eseri oluyor. Bu örgülerde kullanılan örgü, iplik ve dokumadaki incelik ise oldukça şaşırtıcıdır. Çok ince olan bu ipliğin pamuktan yapıldığı ve düğümsüz yapıldığı biliniyor. Ancak bunu nasıl yaptıkları bilinmiyor. Çünkü bilinen yöntemlerle bu neredeyse imkânsızdır. Türklerde ise Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda örgü izlerine rastlanıyor. M.Ö.7 – 8. yüzyıllar asarında yaşayan Hunlara ait Pazırık II. Kurganında bazı bulgulara rastlanıyor. Bunların içinde bulunan çorapların koçboynuzu motifleri ile süslenmiş olduğu görülmüştür. Orta Asya dışında Mısır mezarlarında da buluntulara rastlanılıyor.

Örgü Üzerine Kısa Notlar

Londra’da bulunan Victoria And Albert Müzesinde eski Mısır dönemine ait bir çorap sergileniyor. Bu çorabı diğerlerinden farklı kılan şey ise bu çorabın kırmızı yünden yapılmış olması ve başparmağının ayrık olarak örülmüş olmasıdır. Doğudaki gelişen örgülerin ticaret yoluyla önce İspanya, sonra da İngiltere ve İskoçya’da yayıldığı tahmin ediliyor. Diğer yayılma kolu ise İspanya üzerinden İtalya ve Avrupa olarak tahmin ediliyor. Arapların 12. – 15. Yüzyıllar arasındaki örgü başarısı yine 12. – 16. Yüzyıllar arasında Avrupa içlerinde ve İtalya’da çok tutulmuştu. Tüm bunlar sadece çorap ve dış giysi üzerine olan ürünlerdi. Lif Modelleri gibi farklı modeller o zamanlar için henüz yoktu.

Ancak günümüze yaklaştıkça örgü modelleri değişmeye başlamıştı. Artık Havlu Kenarı gibi çeşitlerin üretildiği günümüzde ise örgü artık başka alanlarda kendine yer buldu.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%