,

Örgünün Gelişimi

Örgünün Gelişimi
Örgünün Gelişimi

Örgünün Gelişimi; tarih içinde nasıl gelişti? Örgü nerede ortaya çıktı? Nerelerde gelişti? Örgülerin kültürel ve tarihi önemi nedir? Örgünün tarihini araştıran kurumlar hangileri? Bu gibi soruları hiç düşündünüz mü?

Örgü ve Modelleri

Örgü eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdi. Bu yöntem ilk olarak basit giyim eşyaları üzerinde çalışılan örgüler sonraları gittikçe gelişti. Bunun ilk nedeni ticaret olarak görülüyor. Tarihin hangi döneminde ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de dokuma kadar eski olabileceği tahmin ediliyor. Bu ya da yaklaşık günümüzden 8 bin yıl öncesine dayanıyor. Kumaşın bilinen en eski kalıntıları Çin’de ortaya çıksa da örgü için bulunan ilk kalıntılar ise Arabistan yarım adasını gösteriyor. Yale Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalarda bu iddiayı destekler kanıtlar bulunmuştur. Bunlardan ilki hatta en eskilerinden birisi Suriye’de bulunan antik bir şehirdeki çoraptır. Bu çorabın özelliği ise halen Anadolu’da kullanılan bir düğüm modeliyle örülmüş olmasıdır. Bunun dışında Washington’daki Victoria And Albert müzesinde sergilenen antik Mısır’a ait çoraplardır.

Örgünün Gelişimi

Kırmızı yün ip ve iğne ile örülen bu çorabın ayak başparmağı ayrı olarak örülmüştü. Bu ise örgünün zamanla daha da gelişmeye başladığını gösteriyor. Örgünün esas gelişiminin ise Avrupa’da olduğu düşünülüyor. Bunu İngiltere’nin sanayi devrimini dokuma sanayii ile yapması da en büyük kanıtıdır. İlk zamanlar sadece yünler kullanılırken ipek ve diğer ipliklerin gelmesiyle örgü saygın bir sembol olmuştu. Özellikle zenginlerin, saray mensuplarının, asillerin ve din adamlarının giyecekleri ve pelerin atkı gibi eşyaları için örgü kullanılmaya başlandı. Hatta daha fazla çeşitlendirmek için farklı desenler kullanılmaya başlandı. Zenginliği ve gösterişi arttırmak için de ipeklerin arasında altın ya da gümüş iplikler eklendi. Zamanla daha zarif olması için çiçek motifleri özellikle İtalya’da kullanılmaya başlandı. Aynı zamanlarda Hollanda da İtalya gibi örgü tekniklerini kullanıyordu. Özellikle 1485 ile 1603 yılları arasında ( Elizabeth ve Tudor Dönemi ) örgünün altın çağı olarak biliniyordu. Hatta örgü işleri için loncalar kurulmuştu ve bunlara kabul edilmek için çok uzun ve çok zorlu şartlar gerekirdi. Daha sonra gittikçe gelişen örgü modelleri Lif Modelleri gibi farklı eşyalara kadar çeşitlendi.

Zamanla lonca ya da farklı şartlardan ayrılan örgü işleri gittikçe de şekillenmeye başladı. Bunun yanında Havlu Kenarı gibi de detaylara kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip oldu.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%