,

Over Yumurtalık Kanseri Nedir

Over (Yumurtalık) Kanseri Nedir

Over Yumurtalık Kanseri Nedir

Over Yumurtalık Kanseri Nedir dendiğinde, kadınların yumurtalık bölgelerinde oluşan kanserli urdur denilebilir. Yumurtalıklar kadınların üreme organı olarak görev yapmaktadırlar.  Her ay yumurta üretmeleriyle birlikte kadınlık hormonları olarak estrogen ve progesteron üretiminin de sorumlusudurlar. Normal durumda vücuttaki hücrelerin bölünmesiyle çoğalmakta ve böylelikle ölen hücrelerin yerine yeni hücrelerin oluşması ve görev yapması durumudur. Bununla birlikte normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesi durumunda, bölünen hücreler kontrol durumlarını kaybedip daha hızlı olarak ve anormal bir şekilde çoğalmaları ile birlikte tümör denilmesine rağmen halk tarafından da ur olarak bilinen kitlelerin oluşması durumu oluşur. Bu kitleler ise yakınlarında olan diğer organların üzerine fiziki baskı yaparak işlevlerini bozabilmektedir. Ancak bununla birlikte ana tümör kitlesinden koparak vücudun diğer bölgelerine yayılan tümör parçacıkları ile bu bölgenin uzağında olan ve hayati önem taşıyan organlarımızın da kanserli duruma gelmesine neden olur.

Bu kanser türünün teşhisi nasıl yapılır denilirse bunların değişik teşhis durumları bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır.

  • Belirtiler
  • Kan tahlili
  • Hastalıklı bölgeden parça alma

Over Yumurtalık Kanseri Nedir diye sorulduğunda bunun erken teşhisi de çok önemlidir. Bu kanser türünün belirtilerle ortaya çıkması ileri devrede olabilmektedir. Hastalığın erken evresinde küçük belirtiler olsa bile bunlar önemsenecek belirtiler olmadığı için fazla bir önem arz etmemesi nedeniyle önemseyerek doktora gitmeyiz. Ancak eğer bu belirtileri normal kontrollerimizde doktora söylersek onun kan tahlili istemesiyle bu hastalık ileri dereceye gelmeden önlenebilir. Bunun yanında kan tahlili ile birlikte CA125 kandan bakılarak bu hastalığın teşhisi yapılabilir.

İleri devrelerde over kanserinin belirtileri nelerdir?

İleri devrelerde ise Over Yumurtalık Kanseri Nedir denildiğinde bunun belirtileri de ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler kabızlık veya ishal ile ortaya çıkabildiği gibi karın ağrısı ve şişlik de bu hastalığın belirtisi olabilir. Dolgunluk hissi bulantı, kusma, gaz ve bacak ağrıları da bu durumda hastalığın ileri devre belirtileri arasında görülebilmektedir. Bununla birlikte hastalık doktorunuzun normal muayenelerde dikkatini çekerek bir yumurtalığın normalden fazla büyüdüğünü görmesiyle de ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir teşhis konulursa ve hastalık erken evrede ise moral ve tedavi sizin bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%