,

Panik Atak Tedavisinde Etkili Çözümler

Panik Atak Tedavisinde Etkili Çözümler

Panik Atak Tedavisinde Etkili Çözümler | Beynin yanlış anlaması anlamına gelen ve olaylara, durumlara aşırı tepki verme durumuyla başlayan hastalık daha ileri safhalarda tepkileri artabiliyor. Panik atak; Aşırı heyecanlanma, korkma gibi durumlarda bir anda kişinin kendisini boğuluyorum, nefes alamıyorum, artık ölüyorum gibi duyguları derin yaşamasına sebep olur. Bu duygular aslında var olmayan duygulardır kişinin kendisini öyle sanması ile kendini kötü hissetmesidir.

Panik Atak Tedavisinde Etkili Çözümler | Panik atak yaşayan kişinin çoğu zaman acil olarak ambulans
çağırılmasına sebep olan durumda, hastaneye gidildiğinde herhangi bir bulguya rastlanılmıyor olması
panik atak olduğunun göstergesidir. Çünkü panik atak sanmak ya da zannetmektir. Ölüyorum sanmak,
boğuluyorum zannetmektir. Hastaneye gidildiğinde fiziksel olarak hiçbir bulguya rastlanmamış olması
bundan kaynaklanmaktadır. Kişinin kendini korkutarak paniklemesi anlamını taşıyan panik atak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Panik atak korku atağıdır ve hastanın aşırı sıkıntı hissetmesine neden olur. Yaşanılan yoğun sıkıntı durumu kişide fiziksel olarak da belirtiler verdirir. Panik Atak Nasıl İyileşir? Kişinin tedavisi için panik atak hastası olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini kabul ettiği zaman tedavinin ilk basamağı da başlamış olur.

Panik Atak Tedavisinde Etkili Çözümler

Panik Atak Yaşanmasına Neler Sebep Olur?

Kişiden kişiye değişen panik atağı tetikleyen nedenler arasında çocukluğunda yaşadığı bir travmanın etkisi ile beyinin biyokimyasal değişiklere uğraması sonucunda ortaya çıkabilir. Yaşanılan travma yıllar sonra etkisini gösterebilir ve kişiyi derinden etkileyen kayıplar, ayrılıklar gibi çok çeşitli nedenlerle bir anda ortaya çıkabilir. Kesin olay şundan kaynaklanmıştır diye bir sonuca ulaşılamaz.

Yaşanmış olayların birikmesi sonucu beynin bir anda tepki vermesi sonucu birden bire ortaya çıkabilir. Panik atak hastalarında en belirgin sebep ise kişinin ölümden korkması olarak belirlenmiştir. Panik atak hastalarında belirtiler kişiden kişiye değişebilmekte kalpte çarpıntı ya da kalbin duruyor sanılması, solunum sistemlerinde oluşan tepkiler nefes alamama, ya da sık nefes alma gibi belirtiler, kaslarda kasıla veya görme problemi gibi belirtiler yanı sıra kollarda uyuşukluk, bulantı, titreme, birdenbire ateş basması gibi belirtilerle kendini gösterir. Belirtilerin hepsi bir anda görülmez birkaç tane belirti bir arada olabilir ve ilk 10-15 dakika gibi bir sürede kişiyi tamamen kontrol altına alır. Panik Atak Nasıl İyileşir?Hasta birden bulunduğu yerden çıkmak ister ve ortamdan kaçmak veya bir hastanede kontrol altında tutulmak ister.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha panik atak yaşandığı tespit edilmiştir. Çocuklarda anne veya babayı kaybetme durumlarında ya da anne babanın ayrılması sonucu çocukta hissedilen derin üzüntü panik atağın çocuklarda da sık oluşan bir hastalıktır. Hastanın tedavisi konulması için birçok hekime gidilmek durumunda kalınabilir. Panik Atak Nasıl İyileşir? Kalbimde aşırı çarpıntı oluyor diye şikâyet eden kişi kalpte bir sorun olmadığı kardiyologlar tarafından tespit edildiğinde veya diğer belirtilerin fiziksel sonuçları bulunamıyorsa hastaya psikiyatriye gitmesi önerilir.

Psikiyatrinin uygulayacağı testler ve görüşmeler neticesinde bozulan beyin kimyasının onarılması için ilaç tedavisi ile tedaviye başlanır. İlaçlar ve psikoterapilerle hastalık kontrol altına alınabilir. Hastalığın tedavisi 1 veya 2 yıl içerisinde hasta kendini iyi hissettiğinde uygulanan ilaçlar birdenbire değil azaltılarak hastaya bıraktırılır. Hastalık kontrol altına alınmış olur. Panik atak tedavisi biten hastalar % 30 ve % 40 oranında iyileşir ve hastaların % 50 si ise hafif ataklarla kendilerini kontrol altına alabilecekleri şekilde iyileşme gösterirler. Panik atak hastalarının % 10 oranında hastalığın bir iki yıl değil daha uzun bir tedavi süreci olabilir ve ilaçlarla panik atak yaşamaları önlenebilir.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%