,

Parkinson Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Parkinson Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Parkinson Tedavisinde Uygulanan Yöntemler | İlerleyici nörolojik hastalık olarak bilinen Parkinson zamanla kronikleşir ve kötüleşmeye başlar. Beyinden kaynaklanan has hareketlerini sağlayan dopamin maddesidir. Beynin nigra adı verilen kısmından üretilen dopamin maddesi kasları harekete geçirir ancak Parkinson da beynin nigra bölümü ölmeye başlar ve dopamin düzeyinde düşüş görülür. Dopamin maddesinin %80 veya % 60 oranında düşmesiyle Parkinson da belirti vermeye başlar. Daha çok ileri yaşlarda görülen ve sıkça rastlanılan bir hastalıktır. Hastalığın nedenine dair kesin bir neden bulunamamıştır. Parkinson Nasıl İyileşir? Hastalığın oluşmasına genetik faktörler neden olabileceği gibi çevresel faktörlerinde etkili olduğu sanılır. Hastalığın nedenini araştıran Bazı bilim adamları bir virüsün hastalığa neden olduğunu düşünmekteler ve bununda kesinleşmiş bir tarafı yoktur. Parkinson hastalığı halk arasında genelde yaşlılık hastalığı olarak bilinir. Ancak gençlerdeki hareket yavaşlığı gibi belirtilerde de doktora gidilmesi önerilir. Gençlerde de azda olsa hastalığa rastlanabilir. Genç hastalarda kontrol altına alınmalı ve yaşamlarını tek başına sürdürebilmeleri için tedavilere başlanmalıdır.

Parkinson Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Parkinson Kimlerde Görülür ve Belirtileri Nelerdir?

Parkinson Nasıl İyileşir? Yavaş ilerleyen bir hastalık olan Parkinson tam olarak hastalıktan kurtulma durumu yoktur. Parkinson hastalığı erkeklerde daha çok görülür ve erkeklerde kadınlara göre bir buçuk kat daha fazla hastalığa rastlanır. Amerikalılarda ve Asyalılarda çok daha fazla görülen hastalık ülkemizde de görülme oranı az değildir. Parkinson 50 veya 60 yaşlar arasında nadiren görülmeye başlasa da daha ileriki yaşlarda görülme oranı çok daha fazladır. Ailesinde Parkinson geçirmiş kişilerde hastalığın kendinde de rastlanabilir. Bu yönden baktığımızda Parkinson kalıtımsal bir hastalıkta diyebiliriz. Hasatlığın erken döneminde oluşan belirtiler kokuda bozukluklar ve kabızlık gibi nedenler Parkinson hastalığından birkaç sene önce görülmeye başlar. Ellerde ayaklarda istemsiz titremeler, yavaş hareket etme, hareketlerin kısıtlanmaya başlaması, kollarda ve bacaklarda ve gövdede bulunan sertlikler, dengede sorunlar yaşanması ve düşmelerin başlaması hastalığın belirtileri arasındadır. Boş yüz ifadesi, el yazısında dar ve küçük yazılar, istem dışı kolların sallanması, boğuk ve düşük hacimlerdeki ses tonu da belirtileri arasındadır. İleri safhalardaki Parkinson hastalarında depresyon, halüsinasyonlar görme, dikkat eksikliği, hafızada yaşanan sorunlar, uykuda yaşanan bozukluklar ve uyku esnasında kasların istemsiz hareketleri, ciltte yağlanmalar ve beyaz lekelerin görülmesi gibi ileri safha belirtileri bulunur.

Parkinson Hastalarının Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Parkinson Tedavisinde Uygulanan Yöntemler | Parkinson hastalığı tam tedavisi söz konusu değildir. Parkinson Nasıl İyileşir? Hastalıkta görülen belirtilerin azaltılması yoluyla hastanın rahatlatılmasına yönelik yan tedaviler uygulanır. Hastalarda yeterli dinlenme önerilir ve dengeli beslenme düzeni uygulanmalı, egzersizler yapılmalıdır. Mesleki terapi uygulanabilir ve konuşma terapisi de gerektiğinde uygulanır. Parkinson hastalarında fizik tedavi yöntemiyle de tedavi yapılır. Cerrahi tedavi ise ilaç tedavilerinde yanıt alınamayan ve yardımcı tedavilerde de olumlu bir gelişme göstermeyen durumlarda uygulanabilir. Çok sayıda farklı ilaçlarla tedavi uygulanır. Hastalığın psikolojik etkiler göstermesi sonucunda anti depresanlar da başlanabilir. Hastalığın belirtilerinin kontrol altına alınamadığı durumlarda hastalıkta ileri safhalara geçildiğinde cerrahi yöntemle beyin pili ameliyatı uygulanabilir. Hastalığın belirtileri de seyri de kişiden kişiye değişmekte olduğu için nöroloji uzmanlarının kontrolünde hastanın sık kontrolleri yapılması gerekir. Parkinson hastalarına bol yürüyüş tavsiye edilir. Hasta yürürken düşeceğini düşünebilir, yürüyüş yapılırken dikkatli olunmalı ve ağır hareketlerle yürüyüş yapılması gerekir. Dik pozisyonda yürüyüş önerilir. Düşmeyi kontrol altına almak için geriye doğru gitmekten kaçınılması, ellerde bir şey taşınmaması, aceleci yürüyüşlerden kaçınılmalı ve eğilmek yerine düz yürüyüşe özen gösterilmelidir.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%