,

Siyah Doğal Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır

Siyah Doğal Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır

Siyah Doğal Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır; Siyah doğal saç güzel ve çok yönlüdür. Kilitlerinizi yumuşak ve sağlıklı tutmak için, siyah saçlara bakmanın doğru yolunu bilmeniz gerekir. Doğal kirpiklerinizin nasıl parlamasını sağlayacağınız konusunda bazı ipuçları ve tavsiyeler vermek için buradayız.

Bu makalenin, kimyasal olarak muamele edilmemiş tress’ler için her şeyin siyah doğal saç bakımı hakkında konuştuğunu eklemek gerekir.

Siyah Doğal Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır

Siyah Doğal Saçlar İçin Bakım Nasıl Yapılır

Saç Kıvırcıklarının Farklı Tipleri Nelerdir?

Her bireyin saçları farklı olduğu için kıvrılma türlerini kesinlikle kategorize etmek olanaksız olsa da, çoğunlukla bir kılavuz ve başlangıç ​​noktası olarak bir sayı ve harf sistemi kullanılır.

Tip 1 : Düz saç.

Tip 2: Dalgalı saçlar. Bu tip dalga şiddetine bağlı olarak 2a, 2b ve 2c’ye ayrılır – 2a, S harfinden en az hatırlatan ve en çok 2c.

Tip 3: Kıvırcık Saçlar. Bu saç türünü ayrıca üç – 3a, 3b ve 3c olarak ikiye bölüyoruz. 3a en gevşek kıvrım ve 3c en sıkı, bazen tirbuşon şeklinde tanımlanmaktadır.

Tip 4: Çok sıkı kıvırcıklar. Bir kez daha, bu saç tipi üç aya ayrılır – 4a, 4b ve 4c. 4a kıvrımları sıkı S şekillerine benzerken, 4b genellikle sıkı görünümlü Z şekilleri olarak tanımlanır ve nihayet 4c daha sıkı sarılır ve genel olarak tanımlanmış bir kıvrılma modeline sahip değildir.

Tabii ki, saç tiplerinin bir karışımına sahip olmak çok yaygındır. Bunun anlamı, saçınızın köklerde 4a gibi görünmesine, ancak uçlarında 4b veya 4c’ye gittiği anlamına gelebilir. Çeşitli karışımlar olabilir, bu nedenle saçınızın belli bir kategoriye girmesi gerektiğini düşünmeyin. Sayı ve harf sistemini yalnızca başlangıç ​​kılavuzu olarak kullanın.

Siyah Doğal Saçlar Nasıl Bakılır?

Doğru Şampuan ve Saç Kremi

Saçınızı yıkarken, daima şampuan ve saç kremi kullanın. Kilitleri çok sık yıkamaya cazip olma saç dökülmesine neden olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sıcaklıktır. Çok sıcaksa saçlarınızın kıvırcık, kuru ve kontrol edilmesi zorlaştığını fark edebilirsiniz. Daima ılık suyu tercih edin ve soğuk bir durulama ile takip edin. Bunu yapmak saçlarınızı daha parlak ve daha sağlıklı görünür hale getirecektir.

Şampuanınızı seçerken, tercihen argan, üzüm çekirdeği veya jojoba gibi yağlarla dolu hafif bir formül tercih edin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra, yalnızca uzunlukları ve uçları köklerden kaçınarak ayarlayın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, tress’leriniz hala nemli iken uçlara biraz az miktarda saç yağı ekleyin. Mümkünse, ısı ile şekillendiricileri kullanmayın veya ısıya dayanıklı sprey ile düşük sıcaklıklarda kullanın.

Doğru Yastık Kılıfına Sahipsin mi?

Pamuklu yastık kılıflarının nemi çektiği bilinmektedir, bu nedenle siyah doğal saçlarınız varsa, saten veya ipek yastık kılıfına geçin. Bir ipek veya saten yastık kılıfına gidebilmenin ek bir yararı da cildinize daha fazla kibar olmasıdır. En sevdiğiniz pamuk yastık koleksiyonuna hayır diyemezseniz, uyumadan önce saçlarınızı sarmak için ipek eşarp kullanın.

Doğru Yastık Kılıfına Sahipsin mi

Nemlendirme 

Saç tipiniz ne olursa olsun nemlendirmeniz ve kondisyon yapmanız gerekirken, siyah doğal saç kuruluğa en yatkın olan ekstra bakım gerektirir. Nemlendirici bir serum, bırakıl kremi, saç maskeleri, hindistancevizi yağı, badem yağı veya zeytin yağı gibi saç yağları için git. Uçlarınızı iyi nemlendirecek şekilde tutmak, gelecekte bölünmelerini önleyecektir.

Ne yazık ki bölünmüş uçlar geçici olarak maskelenebilir ancak düzeltilemez. Bu nedenle, saç uzunluğunda daha fazla hasar oluşmasını önlemek için uçları bölünmüş hissettiğinizde saçlarınızı düzeltmeniz önemlidir.

Üst İpucu: Saçınızı fırçalarken her zaman geniş bir dişli tarağı tercih edin ve saçların hasar görmesini önlemek için yükselen uçlardan hafifçe fırçalayın.

Soğuk Yağlar, Sıcak Yağlar

Siyah doğal saçlarınız varsa, ayda bir veya iki defa sıcak yağ tedavisi için gidiyorsanız nem ekleme ve saçınıza parlaklık kazandırmanın yanı sıra elastikiyetinizi arttırmanın mükemmel bir yolu olabilir. Sıcak bir yağ tedavisi yapmak kolaydır, en sevdiğiniz saç yağlarından (argan, avokado, hindistancevizi, zeytin veya badem gibi) birini sıcak suya atılmış bir kavanozda ısıtın. Bir kere ısıtıldıktan sonra saçları kesip kafa derisine uygulayın ve biter, nazikçe masaj yapın. 30 dakika bekletin ve nemlendirmek için başınızın çevresine bir ipek eşarp sarın. Normal olarak şampuanla yıkayın.

Sıcak yağ tedavisi daha az yapılmalı iken, soğuk yağlar günlük olarak özellikle saç uçlarında kullanılabilir. Elinize bezelye boyutunda bir yağ ekleyin, ovun ve uçlara uygulayın. Bu, parıltı eklemek ve yönetilebilirliği kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%