,

Su Toplamış Yara Nasıl İyileşir

Su Toplamış Yara Nasıl İyileşir

Su Toplamış Yara Nasıl İyileşir | İnsan vücudunda deri üzerinde meydana gelen su toplama birçok nedene bağlı olarak oluşabilen ve vücudun kendisinin ürettiği bir sıvı olma özelliğine sahiptir. Deri iki kademeden oluşmaktadır. Alt ve üst deri olarak bilinen bu iki katman arasında meydana gelen su toplama olayı küçük ebatlarda ise tıpta adına vezikül, büyük ebatlarda olanlara ise bül adı verilmektedir. Su toplaması olayını yaşayan bir kişinin ilk aklına gelen soru su toplamış yara nasıl iyileşir olmakta ve çözüm yolu aramaktadır. İlk olarak yapılaması gereken asla ve asla su toplayan bölgenin patlatılmamasıdır. Diğer yapılması gerekenlerle ilgili de detaylı bilgi sunacağız.

Su Toplamış Yara Nasıl İyileşir?

Deride Su Toplamış Yara Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Su Toplamış Yara Nasıl İyileşir | Deride meydana gelen su toplama olayının altında yatan birçok neden olabilmektedir. En sık bilinen ise güneş yanıkları olmakla beraber sürtünme sonucu oluşan su toplamalardır. Tedavi aşamasında da dikkat edilmesi gereken ise neden oluştuğudur. Tedavi süreci oluşum nedenine göre şekillenmektedir.

İlk olarak meydana gelen su toplamaları iltihaplı olmamaktadır. Vücutta üretilen normal fizyolojik sıvılar olan bu sıvılar oluşum sebebine göre zaman içerisinde iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Sürtünme sonrası oluşan su toplamaları anında olmayacağı gibi ilerleyen zamanlarda gözükebilir. Güneş yanığı gibi durumlar karşısında ise su toplaması yanmadan hemen sonra meydana gelebilmektedir. Burada önemli olan ise tedavi edilmediği durumlarda önemli sonuçların doğmasına zemin hazırlayabilir su toplamaları.

Su toplamalarının oluşmasında yatan alt nedenlerden bazıları şunlardır;

 • Ayağınızı sıkan ya da rahatsız eden ayakkabıların sebep olduğu sürtünme,
 • Sürekli kürek kullanımı,
 • Böcek sokmaları sonrasında,
 • Suçiçeği, zona gibi hastalıkların evresinde,
 • Çiçek hastalığı sürecinde,
 • Uçuk hastalığı sırasında,
 • Bakterilere bağlı olarak oluşan enfeksiyon hastalıklarında,
 • Toplardamar tıkanıklığı veya kalp yetmezliği durumlarında oluşan ödemlerde,
 • Kimyasal bazı maddelerin tahrişi sonrasında,
 • Egzama hastalığı sırasında,
 • Yaşlılarda kol bölgesinde görülen pamfigoit hastalığı sırasında, gençlerde ise deri katlarının bozulması ile meydana gelen pamfigus hastalığında su toplamalara oluşmaktadır.

Bu gibi nedenlerden dolayı birçok kişide su toplaması ortaya çıkmaktadır. En bilindik su toplama olayları güneş yanıkları, normal deri yanığı, uçuk hastalığı gibi rahatsızlıklar sonrasında oluşmaktadır. Oluşumu sonrasında ise su toplamış yara nasıl iyileşir konusunda da yapılması gereken önemli hususlar vardır. Bunlara dikkat ederek yaraların iyileştirilmesi sağlanmalıdır.

Su Toplamış Yara için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Su toplamış olan yaralar halk arasında ilk olarak gelişi güzel patlatılmaktadır. Bu kesinlikle yanlış olan bir uygulamadır. Nedeni ise su toplamanın nedeni bilinmeden gelişi güzel patlatılması enfeksiyona bağılı olarak meydana gelen bir yara oluşumu söz konusu ise patlatma sonrasında sıvı ile yayılmasına neden olunmaktadır. Bu nedenle evde yapılacak olan tedavi yöntemlerinin başında ilk olarak steril bir ortamın hazırlanması gerekmektedir. bir de hangi su toplama olaylarında evde titiz bir şekilde patlatılması gerektiği de önemli olan bir durumdur.

Su toplamış yara nasıl iyileşir konusunda yaralara göre tedavi yöntemi değişmektedir. Sürtünme, travma sonrasında meydana gelen su toplamış yaraların ilk olarak iyot solisyonu ile su toplanan bölge güzelce temizlendikten sonra bir toplu iğne ucuyla ki öncesinde bir kolonyo ile iğne ucunu temizlemekte fayda var yaranın tavanı bozulmadan sıvının boşaltılması işlemi ağrıyı hafifletecektir.

Güneş yanıkları gibi önemli bir durum sonrasında meydana gelen su toplama olaylarında ise kesinlikle bu uygulama yapılmamalı bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Özellikle güneş yanmalarında vücutta meydana gelen ateş ve sıvı kaybı nedeni ile serum takılması ve ateşin kontrol altına alınması gerekebilir. Bu nedenle su toplanan bölgelere dokunulmadan uzmana gösterilmesinde fayda var.

 


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%