,

Sünnet Yarası Nasıl İyileşir

Sünnet Yarası Nasıl İyileşir

Sünnet Yarası Nasıl İyileşir | Sünnet ülkemizde erkek çocuklar için uygulanan küçük bir cerrahi operasyonla gerçekleştirilen bir ameliyattır. En sağlıklı olan sünnet edilecek olan kişinin hastane ortamında bir uzman tarafından işlemin gerçekleştirilmesidir. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen sünnet törenlerinde bu uygulama dışına çıkılarak asıl işi cerrahlık olmayan kişiler tarafından da sünnet gerçekleştirilmektedir. Bu durumlar sonrasında oluşabilecek enfeksiyon gibi hastalıklarında ötesinde yanlış uygulamalar sonucu kişinin hayatını etkileyecek sonuçlarda doğmaktadır. Bu nedenle sünnetin yapılması gereken yerler steril ortamların bulunduğu ve uzman kişilerin eşlik ettiği hastane ortamlarıdır. Sünnet sonrasında ise annelerin en merak ettikleri konu sünnet yarası nasıl iyileşir ve neler yapılmalıdır olmaktadır. Yazımızda bu konu ile ilgili de bilgi paylaşımında bulunacağız. Öncesinde sünnet yaşı ile ilgili kısa bir bilgi sunalım.

Sünnet Yarası Nasıl İyileşir?

Sünnet Yarasının Çabuk Toparlaması için Kaç Yaşında Sünnet Yapılmalı

Sünnet yarası nasıl iyileşir sorusundan önce sünnetin kaç yaşında yapılması gerektiği daha sık tartışılan bir konudur. Sünnet yaşı ile ilgili günümüzde hala bir fikir birliği bulunmamaktadır. Kimi uzmanlar 1 ila 6 yaş arasında sünnetin yapılması gerektiğini ifade ederken kimi uzmanlar da 2 ila 4 yaş arasında kesinlikle yapılmaması gerektiğini söylemektedirler. Yeni doğan bebeklerin hemen sünnet edilmesini uygun bulan uzmanların yanı sıra cerrahi bir müdahalenin gerekmediği durumlarda yeni doğan bebeklere sünnet işleminin yapılmaması gerektiğini söyleyenlerde bulunmaktadır.

Sünnet Yarası Nasıl İyileşir | 2-6 yaş arasında olan erkek çocukların anneye karşı olan cinsel duyguları ve bağlılıkları bunun yanı sıra babaya olan öfkeleri ve kızgınlıkları nedeni ile bu dönemde sünnetin yapılması babaya olan öfkeyi daha da arttıracağına işaret etmektedir. Uzmanlar babanın bu eylemi yaparak erkek çocuğunu cezalandırma işlemi yaptığını düşündürmekte ve bu da babaya olan kızgınlığın daha da artmasına sebep olmaktadır derler. Bu nedenle 6 yaş sonrasında sünnetin gerçekleşmesinin daha doğru olduğunu vurgulamaktadırlar. Burada da birçok uzman çocuğun kendini ve cinsel organını tanıması sonucunda sünnet sonrasında bir travma yaşaması ve eski haline dönme isteğinin oluşmasına neden olduğunu ifade etmektedir.

Yeni doğan bebeklerde de sünnetin yapılması konusunda olumlu görüş bildiren birçok uzman bulunmaktadır. Bebeğin daha oluşan bir cinse duygusunun olmaması anne sütü ile beslenmesi ayrıca idrarının iyileştirici özelliğinin olması gibi nedenlerin yanı sıra elleri ile cinse organına dokunamaması iyileşme sürecinde dikişlere zarar vermeyeceğinden özellikle tavsiye edilmektedir. İyileşme süresinin ise daha kısa sürede olduğu da vurgulanmaktadır.

Sonuç olarak sünnet için belirtilen ideal bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Günümüzde uygulanan yöntemler ile sünnet yarası da hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiği için sünnetin ne zaman yapılacağına karar vermek sizlere kalmıştır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki birçok çift erkek bebekleri dünyaya gelir gelmez sünneti yaptırmakta ve bir daha bu durumla uğraşma ya da çocuklarını ikna etmek durumunda kalmamaktadırlar.

Sünnet Sonrası Sünnet Yarası için Yapılması Gerekenler

Sünnet yarası nasıl iyileşir konusu son yıllarda uygulanan plastik klips yöntemi ile son derece kolay iyileşmektedir. Sünnet sonrasında dikiş atılmadan deri uç uca tutularak klips takılmaktadır. Açıkta kalan bir yara olmadığı için enfeksiyon riskinin de önüne geçilmiş olunmaktadır. Sünnet sonrası 3-4 gün klips çıkarılmaz. Yara iyice kaynadıktan sonra klips çıkarılır.

Dikişli yöntemlerde ise yapılması gereken mikrop kapmasını önlemektir. Bu nedenle temizlik son derece önem kazanmaktadır. Sünnet sonrasında yaklaşık 5-6 gün sonrasında dikişler temizlenmektedir. Eriyen ip kullanımı ile ipler kendiliğinden de yok olabilmektedir. Hekimin verdiği özel merhem ile sünnet yarası üzerine uygulanması hem ağrıyı hafifletmekte hem de enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır.

 


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%