,

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl İyileşir

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl İyileşir

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl İyileşir | Ayak tarak kemiği kırıkları tıp dilinde metatars kırıkları olarak adlandırılmaktadır. Ayak üzerine binen yük, ayağın burkulması, düşme sonrası spor esnasında ya da çarpma sonrasında meydana gelebilmektedir. Özellikle profesyonel olarak sporla ilgilenen kişilerin sık olarak yaşadıkları bir durumdur. Tarak kemiği kırığı nasıl iyileşir konusunda bilgi aktaracağımız makalemizde ayak tarak kemiği kırılma nedenleri ve belirtileri ile ilgili de bilgi paylaşımında bulunacağız.

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl İyileşir

Ayak Tarak Kemiği Kırılma Nedenleri Nelerdir?

Tarak kemiği kırığı nasıl iyileşir konusu öncesinde neden kırılır kırılma belirtileri nelerdir bunlarla ilgili kısa bilgi aktaralım.

Ayaklarımız vücudumuza en fazla yük kaldıran organlarımızdır. Özellikle aşırı kilolar ayaklara olan baskıyı arttırarak ayak tarak kemiklerinde kırılma meydana getirmektedir. Kişilerin yaptıkları bilinçsiz spor sonrasında da kırık oluşabileceği gibi yanlış ayakkabı seçimi bile ayakta kırığa neden olabilmektedir.

Ayak tarak kemiğinin kırıklarının ortaya çıkmasına neden olan etmenler ise şunlardır;

  • Kişinin ayak yapısının fazla kavisli olması ve yüksek yapıda olması yükün tamamen tarak kemiklerine binmesinde neden olmaktadır. bunun sonucunda ayakta tarak kemiklerinde kırıklar meydana gelebilmektedir.
  • Bilinçsiz yapılan spor sonucunda da kırıklar meydana gelmektedir. Özellikle ısınmadan yapılan spor hareketleri sonunda ayaklarda problem meydana gelmektedir.
  • Obezite sorunu olan kişilerde de kilo nedeni ile ayaklara binen yük artmakta ve kemiklere baskı olmaktadır. bu da kırıklara yol açabilmektedir.
  • Özellikle bayanlarda sık rastlanılan bir durum olan yanlış ayakkabı seçimi sonrasında ayak kemiklerinin sıkışması ve yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre kullanılması nedeni ile kemiklerde kırıklar meydana gelmektedir.

Tarak Kemiği Kırığı Nasıl İyileşir | Ayak tarak kemiği kırıklarının oluşmasında birçok alt neden bulunmaktadır. Kırığın anlaşılması aşamasında ise ilk belirti ağrı olarak ortaya çıkmaktadır. Ayak çevresinde hassasiyetin oluşması da ters bir durumun olduğuna işaret eder. Dokunma eylemi sonrasında ayakta ağrı ya da acı olması, ayak bölgesinde meydana gelen morarma ve şişlikte kırığın belirtileri arasında yer almaktadır. Ayağa kalkıldığında ayağın üzerine tam basılamaması, rahat hareket edememe durumlarında da kırıktan şüphelenilmektedir.

Bu belirtilerin bir ya da birden fazlası sizde mevcut ise yapmanız gereken ihmal etmeden uzman bir hekime başvurmanızdır. Kırık ihmal edilmesi gereken bir durum olmadığı gibi sağlıkla ilgili hiçbir konuda ihmarkarlık yapmamalısınız.

Ayak Tarak Kemiği Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belirtilerin olması durumunda hekime başvurduğunuzda ilk olarak teşhisin konması için muayene sonrası radyolojik tetkiklerden yararlanılmaktadır. Röntgen filminde ortaya çıkan kırık durumlarında ise ilk yapılan tedavi yöntemi ayağın alçıya alınmasıdır. Alçı uygulaması ile ayağınıza binen yükün direk kemiklerin üzerine gelmesi engellenecek ve ayağınızın hareketi kısıtlanacağı için kemiklerin kaynaması sağlanacaktır. Yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta alçı ayakta kalmaktadır. Alçının çıkarılması sonrasında hekim tekrar röntgen filmi ve muayene ile ayağın durumunu değerlendirerek ek bir tedavi yöntemine gerek olup olmadığına karar verir.

Tarak kemiği kırığı nasıl iyileşir konusunda alçı ile düzelme durumu söz konusu olmayan kırıklarda ya da alçı sonrasında istenilen düzeltmenin olmaması durumunda uygulanan cerrahi müdahaledir. Operasyon sonrasında 4 haftalık bir süre içerisinde ayağa hiç yük verilmeden koltuk değnekleri yardımı ile kişi hayatına devam ederken sonrasında da yine 4 haftalık bir süre zarfında fizik tedavi programı uygulanmaktadır. Tarak kemiği kırıklarının toplam iyileşme süreci ortalama 6 ila 8 hafta arasında değişmektedir. Burada önemli olan alçı işlemi ya da ameliyat sonrasında ayağa yük verilmemesidir. Aksi halde tedavi süreci uzamakta ve kişinin günlük yaşamı olumsuz etkilenmektedir.  


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%