,

Taştan Bebek Yapımı

Taştan Bebek Yapımı
Taştan Bebek Yapımı

Taştan Bebek Yapımı | Eskiden bezden bebeklerle oynanırdı. Şimdilerde plastikten sayılamayacak kadar çok oyuncak yapılıyor. Siz de bu oyuncaklardan bunaldıysanız ya da alternatif bir hobi edinmek istiyorsanız Taş Bebek Yapımı ile ilgilenebilirsiniz. Taş bebekler son zamanlarda yeniden adını duyurmayı başardı. Yapımı ve malzemeleri kolay olmasıyla kendini sevdirdi.

Taştan Bebek Yapımı

Adım Adım Taş Bebek Yapımı

Bunun için gerekli malzemeler; gövde için büyük bir taş, ayaklar ve kollar için orantılı büyüklükte taşlar ve baş için oval bir taş. Taşları bir arada tutmak için seramik hamuruna ihtiyacınız olacak. İsterseniz hazır alın isterseniz kendiniz yapın bunun için; un, nişasta, ahşap tutkalı, talk pudrası ve zeytinyağı kullanacaksınız. Ancak eğer buğday nişastası kullanıyorsanız hamurunuz daha yumuşak, mısır nişastası kullanıyorsanız hamurunuz biraz daha sert olacaktır.

Önce tüm malzemeleri birer ölçek kullanarak bir kapta toplayın. Sadece pudra katmayın ve zeytinyağını çok az katın. Önce kaşıkla iyice karıştırın sonra elle kıvam alıncaya kadar yoğurun. Daha sonra elinizle pürüzsüz hale gelene kadar iyice yoğurun. Pürüzsüz hale gelince bir streç filmle sarıp kaldırın. Hamur hazır olduğuna göre şimdi sıra taşlardan bebek yapmaya geldi.

  • Önce tüm taşları güzelce yıkayıp temizleyin. Sonra ayaklar için kullanacağınız taşları dizin.
  • Sonra küçük bir seramik hamuru kullanarak ayakları gövdeye yapıştırın.
  • Hamur çok büyük olursa kaplama yaparken kötü görünebilir. Ayrıca ayakları düzgün ayarlamaya çalışın. Eşer tek başına ayakta duramıyorsa hamurdan destek yapabilirsiniz.
  • Baş kısmı için kullanacağınız taşı hafiften eğik yapabilirsiniz.
  • Ceviz büyüklüğünde bir hamur alın ve 4 parçaya bölün.
  • Bunları elde şekil verip kol ve el yapacaksınız.
  • Yaptığınız bu kolları gövdeye tutturun. Ya da kollar için seçtiğiniz taşları ayaklar gibi gövdeye yapıştırın.
  • Bu şekilde hamur bir günde kurur. Bu süre içinde şekli bozulmaması için bir yere yaslayabilirsiniz.

Taştan Bebek Yapımı kısmında boyama da çok özen ister. Bebeğinizi boyamak için farklı türde boyalar kullanabilirsiniz. Ya da önce başka bir hamurla taşların etrafını sarıp daha düz bir yüzey elde edebilirsiniz. Sonra istediğiniz gibi elbiseler, saçlar, yüz gibi detayları çizebilirsiniz.


What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%