,

Temel Örgü Teknikleri

Temel Örgü Teknikleri
Temel Örgü Teknikleri

Temel Örgü Teknikleri; Örgü Modelleri ve tekniklerini merak ediyorsunuz ancak daha yolun başında mısınız? Henüz yeni başladığınız bu büyülü dünyanın sınırlarını yeni mi başlıyorsunuz? Daha önceden çok gördüğünüz örgüleri siz de mi örmek istiyorsunuz?

Temel Örgü Teknikleri

Örgünün İlk Adımı

Örgüye yeni başladıysanız bu teknikleri biraz çalışmanız daha doğru olacaktır. Böylece daha kolay ve daha güzel örgüleriniz olacaktır. Üstelik bu çalışmaların sonunda işiniz bittiğinde söküp ipi yeniden kullanabilirsiniz. Yine de bu şekilde uğraşmak istemezseniz Lif Modelleri örerek başlayabilirsiniz. İlk olarak kazak, hırka gibi modellerde kullanabileceğiniz lastik yapımını deneyin.

Bunun için; İki ilmek düz örgü yapın. İpi şişin arkasından kendinize doğru çekin ve arkaya batın. İpliği arkadan öne dolayıp ilmeği şişe alın. Daha sonra iki ilmek ters örün. İpliği kendinize çevirin. Şişi ilmeğin ortasından kendinize doğru batın. İpliği üzerinden dolayıp çıkın. Bu şekilde lastik örmeyi öğrendiğinizde kazak ve hırka başta olmak üzere diğer modellerde daha rahat edeceksiniz.

Örgü Teknikleri

Peki ya hiç ilmek atmayı bilmiyorsanız? Cevabı yine çok basit, sadece ilk olarak yapacağınızdan uzun ve karışık gelebilir. İlmek atmak için; önce ipi işaret ve başparmak arasına alın. İşaret ve başparmakları ipin iki yanından geçirip birleştirin. Parmakların yerindeki boşluğu şişe takın. Bu attığınız ilk ilmek oluyor. Daha sonraki ilmekler için yine aynı şekilde parmaklarınızla ipin etrafından geçin ve şişi önce başparmağınızın sonra işaret parmağınızın olduğu boşluktan geçirin. Bu şekilde her bir ilmeği atacaksınız. Kaç ilmek atmanız gerekiyorsa o kadar bu işlemi tekrarlayın. Örgü işinde sıkça karşılaşacağınız diğer model ise haraşo modelidir. Haraşo örerekken ipin yönü sürekli size bakmalı sonra sağdaki şişi ilmeğin ortasından kendinize doğru batın. İpliği ise kendinize doğru batın. Daha sonra ilmeği çekin ve şişin üzerinden alın.

Tüm bunlardan daha fazlasını zamanla öğreneceksiniz. Bu yüzden ilk denediğiniz modelleri sadece yapmak için yapın. Zamanla eliniz alışacak ve daha güzel modeller yapacaksınız. Hatta Havlu Kenarı gibi farklı çeşitlere de başlayabilirsin. Böylece gerek evinizi gerekse de çeyizinizi güzelleştirebilirsiniz.


NE DÜŞÜNÜYORSUN?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%